Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
geratis profilbild

geratis

Kvinna ·

07 feb, 2013

Ni som gjort bröstförstoring - se hit!

Bröstförstoring

Nu har det blivit struligt här... :-( Jag har misstagit mig helt på datum, och nu visar det sig att vi ska bort på en grej - rolig, dyr och betald - bara fyra dagar efter min op! Vad tror ni? Fixar jag det? Om allt är som det ska, vill säga... Det är inget ansträngande, lite sent på kvällen, men förutom att man ska ta sig dit och hem så kan jag sitta ganska stilla hela kvällen, men ändå? Hur mör är man fjärde dagen efter op?

Sortera efter

sojo profilbild

sojo

/ ·

07 feb, 2013

Följer med på denna :)
Gilla
sussipussi profilbild

sussipussi

Kvinna ·

07 feb, 2013

Jag klarade knappt av att resa mig upp ur soffan själv minst första veckan,så jag hade aldrig klarat att gå utanför dörren.
Men vi är alla olika och vissa har bara lite "träningsvärk"
Jag la 595 bakom snitt i bröstvecket.
Gilla
DNAngel profilbild

DNAngel

Kvinna ·

07 feb, 2013

Nu är det ju ganska individuellt hur man mår, jag hade inte klarat det. Jag blev illamående av tabletterna och ryggen helt paj efter att bara kunna sova på rygg.
Jag var allmänt stel och mör.
 
Gilla
geratis profilbild

geratis

Kvinna ·

07 feb, 2013

Nu ska jag försöka att hålla modet uppe ändå. :-) Jag sover alltid på rygg, så det borde inte vara nåt problem, ju... :-) Jag ska "bara" lägga i 450, kanske inte gör lika ont då? :-) Fler?
Gilla
Baylis profilbild

Baylis

Kvinna ·

07 feb, 2013

Jag hör till den som mådde oförskämt bra :) lite stel och "träningsvärk". Men som sagt väldigt individuellt
Gilla
OPsugen profilbild

OPsugen

Kvinna ·

07 feb, 2013

exakt samma situation! har också saker inplanerade.. Men klarar man av att va helt själv tre dagar efter op? alltså ingen som e där och kan hjälpa en?
 
 
Gilla
geratis profilbild

geratis

Kvinna ·

07 feb, 2013

OPsugen - Det där har jag inte ens tänkt på! Det hoppas jag, för mannen jobbar, så jag kommer att vara helt själv... fast det är klart - han tar ju- barn, handlande och städning. och jag kan ju be mamma om hjälp. få be henne redan nu att ha dagaarna lediga, då. :-)
Gilla
gladidag profilbild

gladidag

Kvinna ·

07 feb, 2013

Jag blev rekomenderad att gå promenader och gärna röra på mig men inget ansträngande, samt att inte lyfta armarna.
 
Min hund kan vara lite stressad ibland och då det är en ganska stark ras tror jag inte att jag vågar gå med henne den första tiden efter. Men efter 2 veckor? 
Gilla
OPsugen profilbild

OPsugen

Kvinna ·

07 feb, 2013

geratis- ja man vill ju inte ligga i sängen helt hjälplös utan att kunna ta sig upp :P mat och vatten vill jag ha tack!
Gilla
Findussen profilbild

Findussen

Kvinna ·

07 feb, 2013

Jag är inne på 2a dagen efter operation och ska på dop på lördag (4 dagar efter). Kommer att ta en morfintablett innan om jag har ont annars åker jag bara dit och hem efter. Idag har jag inte tagit någon morfin alls och mår ganska bra men jag går framåtlutad och har svårt att ta mig upp ur soffa osv. Sen är mina bröst väldigt strutiga och vet inte hur jag ska dölja detta med kläder men annars tror jag de kommer gå fint :))
Gilla
Jen1983 profilbild

Jen1983

Kvinna ·

07 feb, 2013

Hej! Jag hade nog riktigt ont, om jag minns rätt var jag inomhus i två veckor. Behövde hjälp med precis allting (kunde inte lyfta armarna). Tiden var väldigt påfrestande..opererades 21.12 och hade trott att jag kunde fira med släkten på julafton men tji fick jag. På nyåret fick vi gäster och jag var nog väldigt stel då ännu. Sambon fick förbereda precis allting. Som sagt är smärtan efter op individuell, bara att känna efter hur man mår. Kroppen protesterar nog om det är för tidigt med aktivitet. Lycka till :)
Gilla
gladidag profilbild

gladidag

Kvinna ·

07 feb, 2013

Det är tur man har underbar människor runt sig då iaf :) 
 
Jag är rädd för att bli helt sängliggande, jag har svårt att sitta still redan som det är idag. Men antar att det kommer vara värt det!
 
Jen1983: Vilket fint resultat och storlek du verkar ha fått om man kollar din profilbild :) Hoppas på liknande resultat!
Gilla
Jen1983 profilbild

Jen1983

Kvinna ·

07 feb, 2013

Tack Gladiglad, vad snällt :) ett tips är att lägga ner alla saker på midjehöjd man behöver dagligen, så kommer man lättare åt. Jag hade nog inte gått ut med en hund 2 v efter..hade svårt att stänga dörrar, växla bilen, knäppa jeansen o.s.v. Men hoppas det blir lättare efteråt för dig :)
Gilla
gadongas profilbild

gadongas

Kvinna ·

07 feb, 2013

Jag opererades i onsdags förra veckan, sen i måndags morse (dag 5) har jag varit helt själv. De första dagarna var jag ensam 4 - 9 timmar per dag.
Ska man resa sig från liggande så får man kämpa med ben och mage. Jag brukar hålla armarna om knäna och gunga mig upp typ, det har funkat bra :P jag kan dock inte komma upp alls utan hjälp om jag ligger helt plant på rygg.
I övrigt har jag lagat mat och tagit hand om till exempel kattlåda sen dag 1. Vissa saker vill man ju inte be om hjälp med, envis tjej ;) Allt tar lite längre tid och är lite klyddigt för att man är stel och trött, men det har gått bra för min del.
Smärtan har inte varit jobbig för mig, de första 3-4 dygnen tog jag 2 alvedon + 1 celebra (typ ipren)  fyra gånger per dygn, plus 1 morfintablett vid sänggående.
Däremot är man inte supersnygg de första dagarna, strutiga svullna bröst, bhn klämmer pga svullen överkropp (Nordqvist kör väl också med den s.k. tortyr-bhn). Väldigt individuellt hur man mår och vad man orkar och vill. Men om du har hjälp med dig och förstående sällskap så ska det väl kunna gå bra :)
Gilla
Vikram profilbild

Vikram

Kvinna ·

07 feb, 2013

Jag hade absolut klarat de! Mådde toppen! va första dagen som va jobbig annars lugn:)Men som du ser, alla har mått olika...
Gilla
Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

07 feb, 2013

gladidag skrev:
Jag blev rekomenderad att gå promenader och gärna röra på mig men inget ansträngande, samt att inte lyfta armarna.
 
Min hund kan vara lite stressad ibland och då det är en ganska stark ras tror jag inte att jag vågar gå med henne den första tiden efter. Men efter 2 veckor? 
 
Det kan nog vara tufft även efter två veckor, men om du måste så sätt kopplet även runt magen, t ex med öglan trädd i ett skärp, så behöver du inte ta hela smällen med armarna om hunden drar...
 
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem