Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Larose profilbild

Larose

Kvinna ·

04 aug, 2023

Pris för ergonomix 2 motiva hos plastikkirurgen Sthlm?!

Bröstförstoring

Hej! Som rubriken lyder. På plastikkirurgen Sthlm (Örjan Gribbe) Så står det motiva eller mentor : 36900kr Vad har ni fått betala för ergonomix2 motiva? Blev priset detsamma eller fick ni betala lite mer? Tacksam för alla svar ?✨

Sortera efter

Emma Emma profilbild

Emma Emma

Kvinna ·

05 aug, 2023

Hej :) På de kliniker jag varit har priset varierat rätt rejält beroende på vilket implantat. T ex Victoriakliniken tar 65 000kr för Motiva Ergonomix, och 74 000kr för Ergonomix2. Tror att Mentor låg på 60-65’ på samma klinik (om jag minns rätt)
Gilla
Larose profilbild

Larose

Kvinna ·

06 aug, 2023

Emma Emma skrev:

Hej :)
På de kliniker jag varit har priset varierat rätt rejält beroende på vilket implantat.
T ex Victoriakliniken tar 65 000kr för Motiva Ergonomix, och 74 000kr för Ergonomix2. Tror att Mentor låg på 60-65’ på samma klinik (om jag minns rätt)

Jag efterfrågar pris på Plastikkirurgen Sthlm som ligger i Hammarby sjöstad :) deras pris där för dessa.
Gilla
Bea104 profilbild

Bea104

Kvinna ·

17 sep, 2023

Vad är det för skillnad på ergonomix och ergonomix2?
Gilla
Emma Emma profilbild

Emma Emma

Kvinna ·

17 sep, 2023

Hej, det är en uppdatering, så ytterligare lite slätare på ytan och lite mjukare (och betydligt dyrare i inköp för klinikerna). Om jag förstod det rätt är båda precis lika bra för många patienter, medan om man har urammade bröst med väldigt tunn hud är Ergo2 det enda alternativet hos Motiva pga risk för rippling (alltså vid de specifika förutsättningarna). Skulle gå på 2-3 konsultationer och höra olika kirurgers rekommendationer just utifrån dina önskemål och förutsättningar, är väldigt individuellt och vad kirurgen uppskattar att jobba med som jag förstår det :-)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem