#1
2012, April 8 - 09:09
Bröstoperation, osäker 325cc el 350cc?
hej!
är en tjej på 26 år, 162cm o väger ca 53kg.
har varit på konsultation den 3 april o jag o läkaren kom fram till 325cc bakom muskel.
har börjat fundera om ja ska ta 350 istället?
har idag liten byst, ca 70a..
försvinner de lite när man lägger bakom muskel? jag är inte så insatt i detta o hoppas på svar!
vet mer i detalj me profil mm. när ja får hem alla papper, eftersom ja inte har de i huvudet =)
Annons
Annons
Annons
Skillnaden mellan 325 och 350 (om du i övrigt har bestämt dig för samma profil osv) är så pass liten så du kommer inte märka någon direkt skillnad, om jag var du skulle jag gå på den lite större storleken. Du kan räkna med att lite "försvinner" när du lägger bakom, om det känns lite stort när du provar ut implantatet kommer du nog känna dig nöjd, det viktigaste är ju att du känner dig bekväm och tar det beslut som känns rätt för dig.
Lycka till med ditt val :)
24år
167cm/57kg/1 barn
Före op: Liten B-kupa
Konsultation 20/2-2012, Örjan Gribbe, Proforma Clinic
Op 29/3-2012, 375cc Mentor MP+ delvis bakom, Örjan Gribbe, Proforma Clinic
25cc hit eller dit spelar ingen roll det synns ingen skillnad om det bara rör sig om 25cc.
Du måste ha ca 100cc för att någon skillnad ska synas. Men efter som det bara rör sig om 25cc så kan du lika gärna ta 350cc så har du gjort vad du kan för att inte ångra att du inte tig större som så många gör!
Ålder: 31
Längd: 198
vikt: 85-95kg
Strl innan första operation 85A
400CC UHP Bakom muskel. Gav mig sinnessjuk muskelpåverkan. Bh Strl 80D
850cc HP Framför muskeln! Fram flytt! Kan träna igen! Bh strl 75G-H
Smalare bröstkorg efter som jag inte få
Man brukar säga att 50cc försvinner vid insättning bakom muskeln, så om du vill ha 325 eller 350 så bör du plussa på 50cc för att just få den storleken :)
25cc gör ingen skillnad alls.
27, 57kg Vill öka min lilla 75b kupa med 3-5 strl.
Vill även förminska min näsa som ser ut som en köttbulle i profil, har fixat mina tänder då dom satt huller ombuller samt fyller jag gärna på läpparna lite då&då.
hej.. har inte en susning om profil =/ har ringt dit o väntar svar på vilket ja valt.. va i en bubbla när ja var på konsultationen o va helt inne på mina tuttar bara hehe..
vet bara att jag vill nog ha större än de ja valt men ändå inte för stooort =/ e som sagt inte alls insatt i detta..
har ammat 3 barn o känner att nu vill ja fixa brösten o då ska de helst synas lite extra så ja blir fin o nöjd =)
blir kanske 375 lagom , för ja e rädd att om ja tar 325 som vi sa från början kommer ja inte va nöjd..
ska maila min läkare o komma bort o testa lite annat för o bli mer säker..
tack =)
Tyvärr ångrar jag idag att jag inte var mer påläst om placering,storlek,profiler.. Finns mkt jag ångrar idag och ska göra om min operation och betala 40 tusen till. Mitt tips är LÄS PÅ massor innan operationen så det inte blir som för mig.. FRÅGA din kirurg och tjejer med liknande utgångsläge som dig vad dom upplevt som bra/dåligt.. Se till att du känner dig säker på allt inför open :)
Ang. storleken. Har du gjort ristestet? Jag jag har själv 350 implantat idag och upplever de som små.. Så gör ristest och fundera en extra gång. Man vänjer sig väldigt fort med storleken..Lycka Till!!
33 år ,Tränar crossfit
160cm
59kg
2 barn på 11 och 14 år
Op 1: April-2011,SPC Falun Dr Simsa,Minilyft+Eurosillicone350/300Lp,släta runda,delvis bakom..
Muskelsmärtor,db,undermuskelhäng,missnöjd med utseende på brösten. Valde att byta kirurg!
Op2
jag har läst på en del men blir inte klokare för de..
har mailat min kirurg om att få komma dit igen =)
ja har funderat ett tag nu o kommer inte göra 325! lutar åt 350-375 skulle jag tro.
ska iallafall få en ny tid o komma dit o testa. även ta reda på lite mer om profil o så!
man vill ju va helt säker på va man valt plus så man blir helt nöjd. =)
tack =)
33 år ,Tränar crossfit
160cm
59kg
2 barn på 11 och 14 år
Op 1: April-2011,SPC Falun Dr Simsa,Minilyft+Eurosillicone350/300Lp,släta runda,delvis bakom..
Muskelsmärtor,db,undermuskelhäng,missnöjd med utseende på brösten. Valde att byta kirurg!
Op2