Annons
5 posts / 0 new
Last post
#1 2010, October 6 - 22:20
anonym (not verified)
anonym's picture

Bäst chans till att få behålla känseln?

Ni som op:at er, hur är det med känseln i brösten för er? Har ni fått känselbortfall i någon/några delar av brösten? Och hur är det med känseln i bröstvårtorna? Jag ska op:a mig i vinter men är orolig över att förlora den sköna känseln i bröstvårtorna då detta är en erogen zon för mig. Hur har det varit för er? Ökar/minskar chanserna till att få behålla känseln beroende på var snittet läggs?

Snälla, rara, underbara ni med erfarenhet! Hjälp mig.

Annons
2010, October 7 - 07:53
callmetiger (not verified)
anonym's picture

Hej! Ja de ska man räkna med "mer eller mindre"! De finns många komplikationer som kirurgerna inte
gärna berättar om innan operationen "alltså innan man betalt kalaset" Sedan kommer den ena komplikationen efter den andra när man fått dem och skadan är skedd! Så var nu om dig och kring dig,
be kirurgen berätta allt om komplikationer innan!!!!!

2010, October 7 - 08:26
Söta Nasse (not verified)
anonym's picture

att förlora känseln i just bröstvårtorna verkar inte vara så vanligt om man inte gör lyft via bröstvårtan, men däremot under bröstvårtan och nertill ärren.

2010, October 7 - 09:17
smiley85girl
smiley85girl's picture
Offline
Last seen: 2 years 10 months ago
Silver
Joined: 2010-06-01 20:50

jag förlorade känseln under bröstvårtan å ner, men känns som det blivit lite bättre nu för när man pikar eller vad man säger så känner jag det svagt förut kände jag inget alls.

så som dom andra skrev försök läsa på å ta reda på allt som kan hända så du vet vad du ger dig in på :)

gjorde min op 5 feb -10

Konsultation Gunnar Kratz 15 dec-09
Konsultation 10/10-09 Hos TammyFiabema.
Konsultation 24/6-08 hos Gunnar Kratz[/I]

Annons
2010, October 7 - 09:40
Petronella (not verified)
anonym's picture

Det känns tråkigt dethär med känseln, men jag antar och hoppas att man på något sätt vänjer sig om detta kommer ske. Jag räknar med det och hoppas på att hitta nya vägar med sambon. Förhoppningsvis blir brösten så snygga att jag kan föra över känslan att känna mig sexig till huvudet och därigenom tända av den tanken. Vad tror ni?

Annons
Annons
Annons