Annons
7 posts / 0 new
Last post
#1 2025, February 18 - 19:39
LilyCat71
LilyCat71's picture
Offline
Last seen: 1 day 22 hours ago
Brons
Joined: 2024-12-03 07:55

Önskan om större bröst trots nyligen opererade

Jag har följt flera inlägg och många/flera känner ganska snabbt att de önskar större implantat än de som man KOMMIT ÖVERENS om med sin kirurg.
Jag tillhör också den gruppen - vid konsultationen kändes storleken bra och jag är väldigt nöjd med utseende och form. Men direkt kände jag också att de kunde ha varit större… nu har det gått fyra månader sedan operationen och jag har till 99% bestämt mig för att byta.

Mina bröst är supersnygga och väl ”synliga” i vissa åtsittande plagg, men när jag tränar i sport bh utan vaddering så tycker jag dem inte är tillräckligt stora. Och jag vill även att de ska vara större när jag är naken.

Jag var en platt 70A och är nu 70D så det är skillnad men jag önskar bli fyllig 70E. Har 400cc Polytech implantat. Funderar på 550 cc.

Så frågan är; vad tror ni gör att vi som känner direkt att storleken är för liten? Jag tänker att jag inte kunde föreställa mig att min kropp skulle klara av större bröst utan att det skulle se ”fake” ut.
Hur resonerar ni?

Annons
2025, February 18 - 19:51
Bodylove
Bodylove's picture
Offline
Last seen: 1 day 23 hours ago
Brons
Joined: 2024-08-02 11:45

Hej!
Jag har exakt samma upplevelse som du och jag känner mig så besviken. Detta var något jag har velat göra i så många år! Och nu går jag runt med känslan av att jaha var det bara såhär det skulle bli? Syns knappt. Speciellt inte med kläder på. Jag kände dock att dom var perfekta i storlek när jag var nyopererad (3 mån sedan) men det var ju svullnad. Tänker du byta?

Konsultation augusti -24 på Akademikliniken stockholm hos Peter Emanuelsson.
Konsultation igen oktober -24 för att vara säker på storlek
Op november -24
Mentor CPG 322 375 cc bakom bröstmuskeln

2025, February 18 - 20:25
LilyCat71
LilyCat71's picture
Offline
Last seen: 1 day 22 hours ago
Brons
Joined: 2024-12-03 07:55

Hej Bodylove, jag har en konsultation i nästa vecka och kommer föreslå ett byte. Det som gör mig tveksam är om jag ”orkar” gå igenom en till operation då jag inte ville avstå träning i tre månader igen.

Jag är dock inte besviken då min kirurg levererade mitt önskemål, men visst kommer tanken om han hade sagt att många önskar större än vad man hade sagt från början…

2025, February 18 - 21:38
Anna87
Anna87's picture
Offline
Last seen: 4 hours 8 min ago
Silver
Joined: 2024-09-29 15:54

Jag känner exakt likadant. Opade mig för 2 månader sedan. Jag är supernöjd med form och utseende, men de blev för små. Men att lägga ut massa pengar igen och genomgå en ny operation för att göra de större vet jag inte riktigt om det är värt? Försöker övertyga mig själv om det, även om jag verkligen kan känna en besvikelse. Min kirurg har sagt att små implantat = små bekymmer, stora implantat = större bekymmer. Och tänk om man bytte till större och då skulle få nån komplikation? Vad jag skulle ångra mig då, när allt har gått så bra denna gång. Nej jättesvårt tycker jag..

37 år, 168 cm, 74 kg
Operation dec 2024, lyft och förstoring.
Implantat Motiva round, 425cc demiprofil
Klinik: Molding, Uppsala

Annons
2025, February 18 - 22:35
Theresee91
Theresee91's picture
Offline
Last seen: 1 day 5 hours ago
Silver
Joined: 2022-08-03 22:48

Hej!

Efter 3 byten så kan jag verkligen säga att man blir blind!
Jag gick från 375 cc Mentor till 545 Allergan, och till slut gick jag tillbaka till 425 cc. Jag hade t.o.m. velat ha mindre men kirurgen menade på att jag kommer behöva genomföra ett lyft då - det ville jag inte!

Jag tycker du ska ge det lite tid. Ångra mig så mycket i efterhand att jag stressa mig in i det, utan borde istället låtit de ”sjunka” in lite mer - något år ialf!!
Förstår precis va du går igenom, men om det är till någon hjälp så kanske du sparar in en slant även 😊

2 barn, 31 år.

OP: 10/8 - Patrik Höjjer, Fettsugning.

Bröstoperation: 2 (Mentor 375)
Implantatbyte: (Allergan 545g)

Bokat ett tredje implantatbyte hos Örjan:
OP: 2023-09- 425 mentor high profile, Örjan Gribbe

2025, February 18 - 22:36
Theresee91
Theresee91's picture
Offline
Last seen: 1 day 5 hours ago
Silver
Joined: 2022-08-03 22:48

Med större bröst så blev allt bara jobbigt med klädsel. Det var min erfarenhet.

2 barn, 31 år.

OP: 10/8 - Patrik Höjjer, Fettsugning.

Bröstoperation: 2 (Mentor 375)
Implantatbyte: (Allergan 545g)

Bokat ett tredje implantatbyte hos Örjan:
OP: 2023-09- 425 mentor high profile, Örjan Gribbe

2025, February 19 - 00:28
LisaaB
LisaaB's picture
Offline
Last seen: 18 hours 12 min ago
Silver
Joined: 2023-12-24 23:11

Jag hade a kupa innan min första operation dec 23, mitt mål var pigga bröst som passar min kropp fast lite större. La in polytech 480 dropp det första jag sa när jag såg dem var oj de var inte alls i den storleken jag tänkt mig så jag visste redan då att jag skulle göra om dem kände dessutom att de inte var så fylliga upptill eller framifrån som jag tänkt mig. Mailade fram och tillbaka till min kirurg och ny operation bokades in 1 år efter den första i dec 24. Bilder jag visat motsvarande större storlekar men valde till slut motiva round 725 med bionät då jag gillar att gå utan bh. Velade om jag skulle ta 825 och såhär i efterhand kunde jag nog valt det. I och med att jag gjorde operationen inom 2 år hade jag 11000 kr rabatt. Visst kostar det mkt pengar ändå men jag kände verkligen att jag ville ha större och varför vänta. Älskar formen och att de är större men de är absolut inte för stora kan dölja eller framhäva. Tror att de flesta som landar i större storlek gör två operationer ofta ändå pga man vågar inte lägga in då mkt direkt plus att det nog är bra för huden att vänja sig vid lite mindre först. Jag vill bara peppa er som känner som jag gjorde. Varför gå runt och känna att de kunde varit större och nöja sig med det. Kommer lägga upp bilder snart, just nu finns bara på min första storlek här:)

2 barn, 35 år, 170cm, 70kg

Konsultation 10/12-23 Patrik höijer, Operation 10/12-23 Bröstlyft och bröstförstoring polyteck 480cc extra high

Annons