Anonym användare
08 jun, 2011
*Bilder 2veckor+om återbesöket*
BröstförstoringHallo alla...
Igår var jag i ockelbo på återbesök och tog bort mina stygn (det gjorde inte alls ont)
Ställde även några frågor och fick svar om hur just DENNA klinik gör .. :
Hur länge ska jag tejpa brösten?
Svar: Behöver inte alls tejpa dem mer utan ska framförallt nu i början lufta ärren och brösten.
Det finns inga vetenskapliga bevis på att ärren läker bättre med tejp. Om jag ändå känner att det inte verkar läka "rätt" finns det ingenting som hindrar mig fr o använda tejp ändå.
När kan jag börja Yoga?
Svar: Prova om någon vecka o känn efter själv hur det känns.. gör övningar där du inte använder muskeln för mkt.
När kan jag bada?
Svar: Om några dagar!
När kan jag sova på sida/mage?
Svar: From nu,känn efter själv hur det känns
Hur länge ska jag massera brösten?
Svar: Så länge jag tycker det behövs för att få bort bulligheten upptil (hon visade hur) men inte nödvändigt en längre tid till.
Löpning?
Svar: Prova hur det känns!
När kan jag lyfta tungt, tex handla, barnen o de "vardagliga" sakerna?
Svar: from NU
Sortera efter
Anonym användare
08 jun, 2011
Greta
Kvinna ·
08 jun, 2011
tjo
Kvinna ·
08 jun, 2011
Härligt! De ser jättefina ut! 👍 Kul!
Anonym användare
08 jun, 2011
Carmen: Tack! jag har mått jättebra efter op! Åt bara smärtstillande till dag 5 o har sedan dess klarat mig helt utan! :)
Greta: Ja, vad konstigt! Jag tänkte på det för jag minns att jag läst att du skulle tejpa när du luftat klart.. Jag frågade tom om jag inte skulle ha tejp under bikinin o så o hon sa att nej, det räckte med att ha bikini/bh/kläder som skydd mot solen..
Hur går det för dig, är du fortf nöjd? Några nya bilder på g? :)
Tjo: Tackar :)
Jag är jättenöjd men vill att de ska bli lite mindre bulliga upptil och jag VET ju att de inte är klara än..
Greta
Kvinna ·
08 jun, 2011
Super nöjd nu är dom lika och mindre bulliga upptill. tänkte lägga upp lite nya bilder i helgen när jag är ledig.
Vad sa dom till dig angående bh?? jag skulle bara använda bygellös bh eller toppen man fick där efter op.
Anonym användare
08 jun, 2011
Greta
Kvinna ·
09 jun, 2011
Anonym användare
09 jun, 2011
Jag behövde inte heller tejpa mina ärr något utan bara tvätta dom några gånger, och jag fick börja jobba direkt, bära tungt direkt och träna bara jag inte tränade bröstmusklen. Det ända hon tyckte jag skulle vänta med var att bada med tanke på hålen som blev efter stygnen.
Jag behöver inte längre massera brösten neråt och uppåt nu ska jag bara massera åt sidan och trycka ihop dom framt tills den 29 juni då jag ska på ett nytt återbesök!
Anonym användare
09 jun, 2011
Anonym användare
09 jun, 2011
Ja jag är jätte nöjd än så länge och jag tror inte det kommer att ändras :) Är du nöjd? Är du nöjd med storleken? Jag är i alla fall glad att jag tog 450cc då jag tycker att det passar perfekt, varken för litet eller för stort :)
Greta
Kvinna ·
09 jun, 2011
vam va ni till på återbesöket? jag va till Tina.
Greta
Kvinna ·
09 jun, 2011
vam va ni till på återbesöket? jag va till Tina.
Anonym användare
10 jun, 2011
Jag träffade Eija på återbesöket och ska även träffa henne den 29 juni.
Anonym användare
11 jun, 2011
Greta
Kvinna ·
11 jun, 2011
Anonym användare
12 jun, 2011
Anonym användare
12 jun, 2011
Jag frågade Eija hur det var med bygel bh och då sa hon att det var okej att använda bygel bh under en dag t.ex om man ska iväg på något men att man då skulle tänka på att bygel var tillräckligt stor, och att efter återbesöket den 29 juni kunde jag använda bygel bh som vanligt :) Och det gjorde inget om jag var utan bh/topp nu utan det fick jag välja själv, det som kändes bäst för mig!
Anonym användare
12 jun, 2011
Det ser jätte bra ut! Hur har du mått efter op ?