HJÄLP från er som varit med om läkningsfasen innan !?
Mina bröst är 4d idag. Har inte alls haft så ont, mest stelhet, men nu idag fått ont som f... ffa i vä bröst. Detta har från början varit större och mer svullet/har lite större impl i det) men nu har det ökat ännu mer. Brinner o sticker till något fruktansvärt under bröstet o även nära såret, men är inte rött eller varmt eller feber.
Är detta normalt tror ni??? någon som också haft så?? det är även endel större än det andra o runt som en boll, medan det andra är "strutigt". Shit jag saknar mina gamla NATURLIGA bröst, vill inte ha 2 fula onaturliga boll vs spetsig strut.... :( ÅNGEST........
Någon som kan hjälpa med sin erfarenhet???
OP 16/6- 10 hos Michael Olenius, Proforma Clinic.
350cc u/ muskel, runda gelehallon
före: 75A, 164 cm, 55 kg
Det är inte ovanligt att man får alla möjliga smärtsymptom när värktabletterna släpper och nerverna börjar leta sig fram i det nya bröstet. Och det är snarare regel än undantag att brösten ser ut som hej kom och hjälp i början. Så måla inte fan på väggen.
Men ignorera det heller inte utan var lite vaksam nån dag eller två, på om det tilltar.
Hav förtröstan, dina bröst kommer INTE att se ut så där länge till.
Moderator, medlemsansvarig och delägare i POF.
50 år, 164 cm, 72 kg
Ca femton års trasslig brösthistorik som finns beskriven i min profil, som ligger till grund för mitt engagemang i POF.
Missa inte att det är ett nytt POF på gång och att ni behöver ha en aktuell mailadress för att kunna logga in när det är dags (ca senhösten 2023, är prel.planen)!
Ja så är det tyvärr i början :/ Men det kommer bli bättre o finare o mindre smärtsamt. Man kan som sagt ha alla möjliga slags smärtor i början, hugg,illningar, brännande, svidande, spänningar, värk etc min största erfarenhet av op var att lära mig tålamod i läkningen, övar fortfarande. Det hade jag inte förstått tidigare, trots all min läsning på forum o annan info. Håll ut! :)
Natura![blush blush](http://www.plastikoperationforum.se/sites/all/modules/ckeditor/ckeditor/plugins/smiley/images/embaressed_smile.gif)
op Juni 2010
Innan: 75 A
tack ska ni ha Marina och Natura. Känner mig lite lugnare när jag läser vad ni skriver :)
OP 16/6- 10 hos Michael Olenius, Proforma Clinic.
350cc u/ muskel, runda gelehallon
före: 75A, 164 cm, 55 kg
Min kropp fick sig en liten omgång för snart två veckor sedan och den där brännande känslan har jag haft ifrån mitt bukplastiksår. Det höll i sig i några dagar men gick sedan över. Det är nog helt enkelt bara olika smärta och obehag, för jag har haft olika ont på olika sätt på kroppen. Bröstförstoring, bukplastik och fettsugning.![smiley smiley](http://www.plastikoperationforum.se/sites/all/modules/ckeditor/ckeditor/plugins/smiley/images/regular_smile.gif)
Jag är opererad av Ulf Samuelson på Akademikliniken i Sthlm
Första operationen gjorde jag den 9juni -10. En full bukplastik, fettsugning av rygg, bröstförstoring samt en vårtgårdsplastik. Jag valde ett anatomiskt implantat, Allergans MX445gram 13,5cm b