Joyce
Kvinna ·
27 jun, 2011
Astmamedicin botar och förhindrar kapselkontraktur?
BröstförstoringDetta är verkligen jätteintressant, jag har hittat info på flera ställen om att en grupp av läkemedel som används mot astma (s.k. Leukotrienantagonister) kan förhindra och t.o.m. bota en (lindrig) kapselkontraktur. Dessa läkemedel förhindrar en viss inflammatorisk process i kroppen som man tror även kan vara involverad i bildandet kapsel. Exempel på dessa läkemedel är Accolate och Singulair, varav Singulair finns som läkemedel i Sverige (aktiv substans är Montelukast). Dessa läkemedel är indicerade för astma men kan i USA skrivas ut "off label" mot kapselkontraktur. Läs mer till exempel här:
http://www.laurengreenbergmd.com/breast/breast-implant-capsular-contracture-singulair-and-its-effects/
Tydligen har man sett i djurstudier också att gruppen som fick läkemedlet hade mycket tunnare kapselbildning än de som fick placebo (verkningslös substans).
Jag tycker det här låter jättespännande! Är det någon här på POF som har personliga erfarenheter eller mer information? Har någon hört talas om att man kan få Singulair utskrivet i Sverige mot kapselbildning?
Ps. Sorry, vet inte hur man gör länken klickbar (?) Admin kanske kan fixa..? Annars får ni tyvärr copy+paste:a 🙂
Sortera efter
optimus
Kvinna ·
27 jun, 2011
Anonym användare
27 jun, 2011
Har oxå läst om det men tror inte att det e nåt som använts här i Sverige. Ska faktiskt ta o fråga min kirurg om det när jag träffar han nästa vecka så får man se va han säger!? E ju själv orolig för att få kapsel igen o vid senaste korren så kunde han se att kapseln var ganska tjock men han trodde ändå inte att det va nån fara, men man vet ju aldrig för nu har har man ju varit o stört läkeproessen så... Orkar INTE med fler operationer nu!
Anonym användare
27 jun, 2011
Man tar det alltså inte i förebyggande syfte då utan först när man märker nåt konstigt med brösten?
Joyce
Kvinna ·
28 jun, 2011
Jo, jag har läst att man kan använda det både i förebyggande syfte (2 veckor innan och sen 3-6 mån. efter operation) men även för att behandla och "bota" en befintlig kapselkontraktur. I det senare fallet får kapseln inte vara av den allra "grövsta" sorten men det ska funka utmärkt att behandla och bli av med lite lindrigare kapslar, men som annars hade behövt opereras. Jag tror att kapseln avsevärt förtunnades och 'försvann' efter några månaders medicinering 🙂
Anonym användare
28 jun, 2011
Wow! Men... då vill jag ta det här ju i förebyggane syfte! :P Kan man få sin kirurg att gå med på att skriva ut det tror ni? Även om det inte är helt säkert att det funkar tar jag så klart allt jag kan för att förhindra kapselkontraktur. :P Speciellt eftersom jag ska ha släta implantat och framför muskeln som vissa kirurger påstår ger större risk för det.
Man borde alltid ha hemma också i såfall eftersom man ju kan få kapselkontraktur precis när som helst under livet. Oftast om man slagit i brösten och fått en blödning t.ex. Så är man med om en mindre olycka kan man ju kanske ta det då för att förebygga? :)
Hmm.. måste nästan maila Örjan och Michael (vet ju inte än vem som blir min kirurg) länken och fråga om de tär möjligt att få det även om det är experimentellt. ;P Eller någon som vet om det går? :)
Mailar dem två hela tiden känns det som, de är nog rätt trötta på mig och mina långa mail och hundra frågor. :P
Joyce
Kvinna ·
28 jun, 2011
Annars kan man alltid köpa det på internet, fast det ska man väl egentligen inte... 💡
Jag ska ju också ha släta framför muskeln (tack Cookie för all input som formade mitt val!), och det vore ju jätteskönt att ha fixat sig sin egen "kapselförsäkring" eftersom man inte kan få den via Proforma 😀
Anonym användare
28 jun, 2011
Haha jo jag tänkte också på det där med internet. ;) hihi! Jag kommer lätt göra det om jag inte får på annat sätt. :P Frågan är varifrån man kan köpa säkert och sen att man får i sig rätt doser och var det finns bäst priser och så. Här ska forskas! ;D
HIhi varsågod! :) Hoppas nu bara att jag inte har fel och det faktiskt ÄR större risk för kapselkontraktur med släta implantat. :( Man vet ju aldrig...
Tessos
Kvinna ·
29 jun, 2011
Pixel
Kvinna ·
20 jul, 2011
puffar lite här jag med =)
Anonym användare
20 jul, 2011
Hänger på här...
Marina
Kvinna ·
20 jul, 2011
Man ska kanske inte at det om man inte har anledning att misstänka att man ska få kapselkontraktur... Det är ju trots allt en medicin, med andra effekter också. Men det är ju onekligen intressant för dem som fått kapselproblem tidigare!
Anonym användare
21 jul, 2011
Ja eller de med högre risk för det, släta implantat och framförplacering t.ex. Även om jag tvivlar på att risken verkligen är högre... men många kirurger påstår ju det dag ut och dag in så man vet ju aldrig.
Marina
Kvinna ·
21 jul, 2011
Jag hade t o m släta framför utan kapselproblem... :)
Men bara ett år, sen var det ju byte igen.
Anonym användare
22 jul, 2011
Skönt iaf att du slapp DEN komplikationen! :P Efter allt du varit med om. :( Hur mår brösten nu?
Marina
Kvinna ·
23 jul, 2011
Anonym användare
23 jul, 2011
Ska kolla upp den. :)
Enlitentjej90
Kvinna ·
21 aug, 2011
Jag hänger på här då jag vill ha SLÄTA, framför och är livrädd för kapselkontraktur! Funkar det så är det ju guld värt!
Littleme
Kvinna ·
21 aug, 2011
nyfiken...kan ju va toppen om man får lite men inte vill korra me op.
Anonym användare
21 aug, 2011
Tror att det är svårare att få en plastikkirurg här i Sverige att skriva ut en astmamedicin, inte alltid det är populärt i USA heller, dvs förskriva ett läkemedel för annat än det är indikerat för, sen är det ju inte alla som tror på effekten heller. Min erfarenhet är att det är varierande resultat med denna metod, definitivt ingen mirakelmedicin, fler fail än framgångar sas (baserat på forum poster).
Ska dock bli spännande att höra vad era kirurger säger om saker, dvs ni som tänker fråga! :)
Anonym användare
26 mar, 2012
Tjejer! Att äta mediciner för sjukdomar man inte har kan ge värre biverkningar än kapselbildning! Att beställa på internet kan ju vara väldigt farligt, det är ju inte ens säkert att det är det innehållet det ska vara. Finns många sådana fall, bl a vad gällde bantningspiller. Så var försiktiga med er hälsa. Jag har själv astma, min medicin kostar ca 1 900 kr för varje uttag. Dr Simsa sa till mig en gång att risken för kapsel kunde öka om man var förkyld i samband med op, jag struntade i det och gjorde op ändå, och vad har jag då? Jo kapsel. Nu ska jag inte ta såna risker igen, lyssnar på min doktor o väljer implantat som sägs vara bra för de som har haft problem med sådant här förut. Ta hand om er på bästa sätt!!! Kram
Länken blir klickbar när du postat den =) Spännande, vill gärna veta mer oxå!