thrill
Kvinna ·
24 jul, 2011
Ärrsalva?
BröstförstoringÄr det någon av alla kloka damer här inne som använt någon ärrsalva/gel?
Finns det någon effektivt som bleker och gör ärren mindre synliga?
Känner att det börjar bli dags då mina ärr är röda och det gått ca 8 månader sen OP.
Sortera efter
lajsa123
Kvinna ·
24 jul, 2011
Pixel
Kvinna ·
24 jul, 2011
Är det cicatrix som är silikonbaserad och lägger sig som ett skyddande lager på ärren för att kanterna inte ska gnidas mot varandra så att det blir ful ärrbildning? Ungefär samma effekt som tejpandet har egentligen fast ännu lite mer effekt liksom. Eller har jag förvirrat den med någon annan salva? Har cicatrix verkligen den blekande effekten och hur bra är det egentligen då att använda blekande medel på färska ärr i så fall? Känns lite läskigt ju men man vill ju gärna ha så fina ärr som möjligt!
EVAA
Kvinna ·
24 jul, 2011
Kan vara värt att testa Forever aloveragel annars. De säger att den skall vara superbra.
Anonym användare
24 jul, 2011
Jag började med Flavo-C två veckor efter op och höll på i 6 månader. Funkade hur bra som helst!!! De syns inget alls nu.
Pixel
Kvinna ·
24 jul, 2011
var kan man köpa dom grejerna då?
twinky
Kvinna ·
24 jul, 2011
Sanna, vilken produkt köpte du och hur använde du den? Verkar finnas en hel Flavo-C serie.
R3kan
Kvinna ·
24 jul, 2011
ollie
Kvinna ·
25 jul, 2011
jag har använt den, har skitfula ärr, trots nästan 3 år har gått är kanterna ojämna och röda. MEN, jag använde den efter ca 3 mån och det blev mkt snabbt mycket bättre, mkt blekare och jämnare om än inte perfekt, men för dem som har bra läkkött så lär effekten bli ännu mkt bättre än på mig. Har inte köpt den mer dock tänkte göra ärr korrektion eller ett byte inom relativt snar framtid så det kvittar just nu., men jag skulle rekommendera den
Anonym användare
25 jul, 2011
Anonym användare
25 jul, 2011
Vad kostade den salvan?
Anonym användare
25 jul, 2011
Var köper du den salvan, har hört en del bra om den och vad batelar du för den?
Annette33
Kvinna ·
25 jul, 2011
Maggan87: Hittade denna länk:
Anonym användare
25 jul, 2011
Tack vad snäll du e!
Anonym användare
25 jul, 2011
Tack vad snäll du e!
Annette33
Kvinna ·
25 jul, 2011
Här är en länk till Cicatrix-salvan, jag har inte hittat den billigare på något annant ställe i alla fall:
http://www.glossme.se/Ansikte/Cicatrix.htm
Jag har använt den tidigare då jag hade gjort en Macrolane-påfyllning och ville se om den hjälpte. Nu blir det ju väldigt små "märken" efter en sådan injektion så jag vet inte om det går att jämföra med ett op-ärr, men jag använde den i alla fall morgon och kväll i 3-4 månader och det syns i stort sett inget alls i huden nu.
Jag har tänkt att när jag slutar med tejpen efter ca 6- 8 månader efter min bröstförstoring så ska jag använda Cicatrixen i kanske 4-6 månader bara för att kunna känna att "man gjort allt"
Anonym användare
25 jul, 2011
Ska oxå investera i den salvan efter ärren från mitt kommande lyft, tusen atck för tipsen.
cicatrix är en salva som sägs bleka ärr. svindyr är den och vet ej hur pass effektiv den är.
idag är det 1 år sen min op, och mina ärr syns knappt alls. men vet ej om det beror på att jag smörjde eller inte.
jag ska korra om 1 månad, då ska ja smörja tidigare i läkningen så få får vi se om det blir "finare" snabbare :)