Anonym användare
15 aug, 2011
Farligt med p-piller under op?
BröstförstoringJag funderar på om det är farligt att äta p-piller under operation?
Jag ska göra en bröstförstoring.
Jag tycker verkligen det är jätte jobbigt med mens så helst så vill jag ju inte sluta med dom.
Så jag undrar om någon vet om det är okej att äta dom som vanligt eller om man måste göra uppehåll?
Sortera efter
cima
Kvinna ·
15 aug, 2011
lajsa123
Kvinna ·
15 aug, 2011
det är ju inte själva operationen som är "farlig" utan att man är så stillasittande tiden efter operationen.
jag slutade med p piller i fredags, min korr är om 2 veckor. surt att ha annat skydd men va fan, hellre det än en blodpropp efter op.
va ju en tjej på forumet som fick flera efter op. man vet ju ej vad det beror på men man kan ju göra det man kan för att minimera riskerna :)
Malin88
Kvinna ·
15 aug, 2011
Anonym användare
15 aug, 2011
Usch, låter obehagligt, vill absolut inte ha en propp och vill absolut inta ha mens under op. Men känns ju inte värt att få en propp bara för att mensen är jobbig. Hmm, svårt det blev, det är ju om man ska sluta äta 1 dag innan, eftersom min mens inte kommer förens ca 3 dagar efter jag slutat med dom så kanske jag har tur och slipper den under operationsdagen och får den först när jag kommit hem. Något att fundera på, kan höra vad min läkare säger, ska dit imorgon för att kolla förkylning, så då kan jag ju passa på att fråga om p-piller :)
Malin88
Kvinna ·
15 aug, 2011
Anonym användare
15 aug, 2011
missgold
Kvinna ·
15 aug, 2011
JAg behövde inte sluta med ppiller
lajsa123
Kvinna ·
15 aug, 2011
Anonym användare
15 aug, 2011