Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
undefined profilbild

Anonym användare

05 sep, 2011

2,5-3cm bredare implantat än bröst bredden?

Bröstförstoring

Någon som lagt in 2,5-3cm bredare implantat än bröst bredden? Skulle gärna vilja se bilder på det. Har svårt och bestämma mellan 2st storlekar.

Sortera efter

Nooova profilbild

Nooova

Kvinna ·

05 sep, 2011

nej, det kan du inte göra, max är 1 cm.

0 Gilla

Gyngehesten profilbild

Gyngehesten

Kvinna ·

05 sep, 2011

Det tror jeg nu godt man kan, men er ikke sikker på det. En fra en dansk forum side fik sine 600 ml high profile skiftet ud med 900 high profile og der er da noget forskel i bredden... og de 600 var i forvejen lidt brede til hende... Men du er nok nødt til at snakke med en kirurg om det :)

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

05 sep, 2011

nooova skrev:
nej, det kan du inte göra, max är 1 cm.
Har just nu 1,5cm bredare än min bröst bredd. Vet att det är många som gjort det och tillomed mycket större. Men undrar mest hur det kommer se ut.

0 Gilla

Nilsson87 profilbild

Nilsson87

Kvinna ·

05 sep, 2011

som jag har förstått blir det mycket svårare att påverka vart dom lägger sig. kanke inte omöjligt, men svårare. Så att risken finns att du inte får något mellanrum, eller tvärt om, behåller mellanrummet du har idag och resten lägger sig på utsidan. om du nu har 1,5cm större och funderar på att gå upp till 3cm så innebär det alltså att de nya skulle vara 1,5 cm bredare än de du har idag. Du kan ju mäta ut på din hud så du ser vart de 3 cm skulle få plats. stämmer det att du är 21år och nu sitter inför din tredje operation?

0 Gilla

Malin88 profilbild

Malin88

Kvinna ·

05 sep, 2011

jag skulle aldrig lägga in 3 cm bredare implantat än bröstbredden. risken för symmastia är stor och att brösten kommer va ivägen för armarna när man går. jag har 5mm bredare och jag känner de sticker ut på sidorna. de flesta kirurger skulle inte lägga i så brett. men det beror säkert mkt på utgångsläget, om man tex har en bred bröstkorg men smala bröst går det kanske lägga i mkt bredare. bara man ser att det finns plats både o klyftan och utåt sidorna.

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

05 sep, 2011

Risk för DB och symmastia... bara man är medveten om baksidan med så pass breda impl så...

0 Gilla

Nooova profilbild

Nooova

Kvinna ·

05 sep, 2011

varför skulle man vilja chansa? hur ska vi kunna veta hur det kommer se ut på dig.. går aldrig att jämföra sig med andra, hittar du en kirurg som vill genomföra detta så önskar jag dig all lycka :)

0 Gilla

idae_ profilbild

idae_

Kvinna ·

29 dec, 2012

2-3 cm låter rätt mkt, men har för mig att de fanns nån här inne som har det? :)

0 Gilla

idae_ profilbild

idae_

Kvinna ·

07 feb, 2013

Nooova skrev:
nej, det kan du inte göra, max är 1 cm.
    Vadå sa din kirurg att du inte fick ha mer än 1 cm mer? Ifall du har stort mellanrum så måste de ju gå med typ 1,5 eller 2 cm ..eller?

0 Gilla

MissFiona profilbild

MissFiona

Kvinna ·

07 feb, 2013

Risken är nog som Malin88 skriver att de är i vägen men oxå en risk att det gör ont i klyftan med bh på. Jag hade inte tagit den risken.

0 Gilla

MissFiona profilbild

MissFiona

Kvinna ·

07 feb, 2013

De ska ju inte bara vara snygga men det ska kännas bekvämt.

0 Gilla

Visar 1 till 11 av total 11 objekt

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem