hellobenjamin
Kvinna ·
05 sep, 2011
Vilken hjälp har ni fått av ert landsting?
Tubulära bröst, korrigeringHej tjejer!
Jag har letat runt lite på forumet efter en tråd som handlar om vilken hjälp man kan få om man kontaktar vårdcentral/landsting för att få hjälp att eventuellt åtgärda sina tubulära bröst. Jag har hittat lite att läsa här och var, men inte någon egen tråd och tänkte att jag därför startar en nu, då jag tror att fler än jag kan vara intresserade av att läsa! Det bli ju lite lättare om allt finns samlat på ett ställe :)
Olika landsting brukar ju skilja sig lite åt, så ni som varit i kontakt med, eller kanske till och med fått hjälp/operation bekostad av ert landsting - skulle inte ni kunna berätta lite om hur det gick till? Är vissa landsting mer villiga att hjälpa eller ser det lika ut över stora delar av landet? Var de förtstående eller förstod de inte alls vilket problem det här faktiskt är för oss som lider av tubulära bröst?
Personligen skulle jag vara jättetacksam om någon med erfarenhet av kontakt med landstinget i Västra Götalandsregionen kunde skriva några rader. Jag drar mig väldigt mycket för att kontakta en vårdcentral och det skulle betyda mycket, samt göra det hela lite lättare, om jag visste att jag skulle bli tagen på allvar när jag väl vågar ringa.
Tack på förhand och hoppas att allt är bra med er alla :)
Sortera efter
Maybeee
Kvinna ·
06 sep, 2011
Anonym användare
06 sep, 2011
Undrar samma sak som dig .. och hur fasiken går man tillväga ?
Går man bara till vårdcentralen eller ?
Bor själv i sthlm .
Maybeee
Kvinna ·
06 sep, 2011
Boka tid vid vårdcentralen, förklara ditt problem för läkaren, han/hon kommer sen skicka remiss till plastikkirurg, därefter kommer du bli kallad till ett besök där det bedöms om du är i behov av en operation, anser plastikkirurgen att du är det så ska sen landstinget godkänna operationen, sen är det bara att boka tid för op (om ditt landsting kommer betala det).
Om man blir beviljad en operation via landstinget är nog olika från person till person... Vad man har för problem, om läkaren anser att det är ett problem, lider man av det, påverkar det hälsan, osv.. vissa landsting är hårdare än andra, och vissa läkare kämpar mer för sina patienter än andra.. tror det där är vääääldigt olika..
I vilket fall så börjar du alltid med att gå till vårdcentralen, och där kan du också fråga hur du ska gå tillväga, vad du behöver göra osv...
Lycka till :)
hellobenjamin
Kvinna ·
12 sep, 2011
Hej Maybeee!
Tack så mycket för ditt svar. Jag har läst igenom hela din tråd nu och jag hoppas verkligen att det kommer att gå bra för dig. Det är konstigt hur mycket det kan skilja mellan olika läkare när det kommer till förståelse och bemötande.
Jag har lite funderingar kring det här med att välja klinik och kirurg. Om man går via landstinget och faktiskt får sin OP beviljad, väljer landstinget då ut en klinik och kirurg eller får man själv vara med och tycka till? Kan det vara bra att ha gått på konsultation hos en plastikkirurg innan man går till vårdcentralen och på så sätt kanske få hjälp att hamna just där? Och så skrev du något om valfrihetsremiss, vad exakt innebär det egentligen?
Jag är så fruktansvärt trött på att gå runt och må dåligt över mina bröst nu. Jag vill också kunna köpa fina underkläder, ha en fungerande relation, gå till badhuset och alla andra saker som många tar för givet.. Fy... Men sen är det ju det där med att våga ta steget också. Jag har aldrig någonsin berättat för någon om mitt problem. När du ringde till vårdcentralen, vad sa du då? Jag har så svårt att komma på hur jag skulle börja. Det känns så konstigt alltihop. Jag undrar om det kanske skulle gå lika bra att maila istället för att ringa? Och har man rätt att kräva en kvinnlig läkare? Jag skulle känna mig så mycket mer bekväm då, tror jag.
:)
/hellobenjamin
Maybeee
Kvinna ·
12 sep, 2011
Det brukar vara olika från landsting till landsting..
Nu har ju jag kommit så pass långt i min process att min remiss blivit skickad ner till en klinik i Stockholm, som samarbetar med just vårat landsting (om även flera landsting om jag inte missminner mig).
Jag började såhär:
Jag ringde vårdcentralen och berättade att jag ville ha en tid hos en kvinlig läkare angående mina bröst, att jag mår psykiskt dålig och vill ha en remiss vidare till kirurg, nå mer än så ansåg jag att hon i receptionen inte behövde veta. Jag fick en tid, och var på plats den dagen.
Jag visade upp mitt problem, förklarade hur det påverkade mig psykiskt och fysiskt. Hon förstod mitt problem direkt, och va i nästan säker på att jag skulle få min operation via landstinget. Remissen blev skickad till kirurg och enligt vårdgarantin skulle jag få hjälp inom 3 månader. Detta fick jag inte. 3 månder gick och jag ringde väntetidskansliet för att få reda på vilka kliniker jag hade att välja bland. Hon berättade för mig att den främsta kliniken som dom samarbetade med var plastikkirurggruppen. Några fler alternativ gav hon mig inte, hur jag än försökte. Min remiss blev iaf skickad ner dit, och nu väntar jag på en tid för att få komma dit på "konsultation". Efter att jag varit där måste dom meddela mitt landsting och förklara vad som kan göras och vad det kommer kosta, därefter tar landstinget beslut om jag får en operation betald av dom. När dom tagit det beslutet, så kan jag och plastikkirurgen boka en tid för operation. Det är så dom har förklarat det hela för mig.
Alltså, det du behöver börja med är att ringa din vårdcentral (vet inte om det går att maila), och begär då på en gång att du vill träffa en kvinlig läkare. Därefter förklarar du ditt problem, och är du osäker så är det bara att fråga hur du skall gå tillväga med detta.
Du kan förmodligen boka en konsultation med en plastikkirurg, och fråga då även där vad dom kan göra för att hjälpa dig få operationen via landstinget. :)
jag förstår precis hur du känner, och hela min situtaion har påverkat mig så mycket psykiskt att jag utvecklade en socialfobi. Eftersom du läst min tråd, så vet du ju lite. Så tro mig, i know =/ skit jobbigt är det!
Det du kan göra, (och som jag gjorde), är att maila ditt landsting. Förklara i ett mail vad ditt problem är, och se om dom har något svar. Dom brukar ha vissa "krav", som ska uppfyllas för att få en operation. jag vet t.ex om bukplastik, där har dom som ett att det ska vara ett visst antal cm i "häng", och sen har dom givetvis fler "krav".
Förlåt om det blev lite grötigt inlägg :P
Har du några frågor som du inte vill ta upp här, eller bara stöd och så, så kan du pm:a..
Lycka till! :)
hellobenjamin
Kvinna ·
09 jan, 2012
Jag visade upp mitt problem, förklarade hur det påverkade mig psykiskt och fysiskt. Hon förstod mitt problem direkt, och va i nästan säker på att jag skulle få min operation via landstinget. Remissen blev skickad till kirurg och enligt vårdgarantin skulle jag få hjälp inom 3 månader. Detta fick jag inte. 3 månder gick och jag ringde väntetidskansliet för att få reda på vilka kliniker jag hade att välja bland. Hon berättade för mig att den främsta kliniken som dom samarbetade med var plastikkirurggruppen. Några fler alternativ gav hon mig inte, hur jag än försökte. Min remiss blev iaf skickad ner dit, och nu väntar jag på en tid för att få komma dit på "konsultation". Efter att jag varit där måste dom meddela mitt landsting och förklara vad som kan göras och vad det kommer kosta, därefter tar landstinget beslut om jag får en operation betald av dom. När dom tagit det beslutet, så kan jag och plastikkirurgen boka en tid för operation. Det är så dom har förklarat det hela för mig.
Hej Maybeee!
Och tack för ditt svar. Jag har varit lite frånvarande här på sidan och försökt tänka igenom allt och hur jag vill göra. Jag ser att du hunnit genomföra din operation. Grattis! Jag hoppas att allt gick bra och att du är nöjd? Jag har en fråga angående storlek och kirurg. Du som gick via landstinget, hur mycket hade du att säga till om dessa? Jag är inte ute efter särskilt stora bröst, men jag undrar ändå lite hur landstinget ser på det där. Väljer de åt dig eller har man något att säga till om? Och om kirurgen; jag förstår att landstinget väljer en klinik som de samarbetar med, men har man någon val när det kommer till kirurg? :)
hellobenjamin
Kvinna ·
09 jan, 2012
Anonym användare
09 jan, 2012
Jag känner precis som dig! Jag vill verkligen göra något åt mina tubulära bröst, men det där första steget är så enormt jobbigt att ta. Jag menar ingen har någonsin fått se mina bröst och jag har bara berättat om detta för min mamma. Att gå och visa upp brösten känns så främmande!
Egentligen är mitt enda hopp att få detta betalt genom landstinget eftersom jag inte har ekonomin att betala detta själv, om jag inte får det beviljat kommer jag få vänta måååånga år innan jag har den möjligheten...
Jag har typ 1000 frågor men hittar inte någon som kan besvara dem, det verkar inte som det finns så mycket information om detta som man kan hitta själv.
Det jag är mest rädd för är nog ändå att gå till min vårdcentral, jag har blivit så illa behandlad där tidigare (av andra anledningar än brösten) så jag både en och två gånger har gått där ifrån gråtandes. Måste man gå till just sin vårdcentral eller kan man vända sig till UMO eller någon annan vårdcentral istället?
Maybeee
Kvinna ·
10 jan, 2012
Jag har inte varit inne här så mycket så det är lugnt :)
Jag är supernöjd! Fast jag måste göra en korr, då implantatet på högra bröstet inte fäst sig, och glider nu mer och mer neråt. Utöver det så är jag världens lyckligaste :)
Min remiss blev ju skickad d det inte fanns tid här i mitt län.. därav hade jag enbart en klinik att välja på. Jag fick tid hos en kirurg, men hade innan remissen blev skickad, mailat en annan kirurg på samma klinik. Dom enades om att hon som jag maila till, skulle "ta över" mig, så jag åkte på konsultation vid henne.
Väldigt hjälpsam kvinna, som förstod mitt problem. Hon berättade vad hon tyckte och vad man kunde göra. Hon rekomenderade 400-500cc, men sa att jag får bestämma själv vad som känns rätt för mig. Jag valde 500cc, för att kunna fylla ut "hängbröstet" så mycket som möjligt.
Efter konsultationen åkte jag hem, och hon skrev till landstinget. kort därefter fick jag svar att operationen blev godkänd :)
När det gäller att få tycka till lite själv angående profil, bakom/framför, implantat osv... så hade jag inte så mycket åsikter om det. jag tyckte bakom lät bra, och hennes åsikt angående profilen kändes också bra. Hon använde sig endast av Mentors implantat, och juag har läst mycket bra om de, så det lät bra i mina öron det med :) Hade jag viljat ha mindre än 500 så hade hon naturligtvis stoppa in det jag ville, men jag kände att 500cc skulle se normalt ut på mig, och inte alltför tillgjort. (syns ju ofta ändå att man har implantat).
Hoppas det hjälpte lite :)
Kram
Maybeee
Kvinna ·
10 jan, 2012
hellobenjamin
Kvinna ·
12 jan, 2012
Jag känner precis som dig! Jag vill verkligen göra något åt mina tubulära bröst, men det där första steget är så enormt jobbigt att ta. Jag menar ingen har någonsin fått se mina bröst och jag har bara berättat om detta för min mamma. Att gå och visa upp brösten känns så främmande!
Egentligen är mitt enda hopp att få detta betalt genom landstinget eftersom jag inte har ekonomin att betala detta själv, om jag inte får det beviljat kommer jag få vänta måååånga år innan jag har den möjligheten...
Jag har typ 1000 frågor men hittar inte någon som kan besvara dem, det verkar inte som det finns så mycket information om detta som man kan hitta själv.
Det jag är mest rädd för är nog ändå att gå till min vårdcentral, jag har blivit så illa behandlad där tidigare (av andra anledningar än brösten) så jag både en och två gånger har gått där ifrån gråtandes. Måste man gå till just sin vårdcentral eller kan man vända sig till UMO eller någon annan vårdcentral istället?
Hej!
Ja, precis. Tråkigt att vi är så många som går runt och går dåligt över det här, men ändå skönt att känna att man inte är ensam med problemet. Jag har (tror jag, vet faktiskt inte exakt hur mycket det skulle gå lös på?) pengar att betala en operation, men eftersom jag studerar är det pengar jag verkligen behöver till annat just nu. Men jag är precis som dig rädd för att gå till vårdcentralen. Mest orolig är jag nog över att över huvud taget visa brösten för någon, eftersom jag aldrig gjort det. Men jag är, precis som du, ocksåoroligför att bli dåligt bemött. Hur tänker du göra? Tänker du gå till en vårdcentral eller en klinik först? Jag är nästan inne på att gå på en sådan där kostnadsfri konsulation på en klinik, så har man lite mer att gå på när man väl kommer till vårdcentralen och läkaren som ska skriva remiss :)
Usch, jag är så himla nervös inför allt som har med det här att göra. Samtidigt orkar jag inte gå runt och ha livet på paus som jag gör just nu :(
hellobenjamin
Kvinna ·
12 jan, 2012
Väldigt hjälpsam kvinna, som förstod mitt problem. Hon berättade vad hon tyckte och vad man kunde göra. Hon rekomenderade 400-500cc, men sa att jag får bestämma själv vad som känns rätt för mig. Jag valde 500cc, för att kunna fylla ut "hängbröstet" så mycket som möjligt.
Hej Maybeee!
Och tack för ditt svar. Fler frågor kommer garanterat dyka upp när man varit hos klinik/vårdcentral. Kanske PM:ar dig då, om det är något jag inte hittar svar på :)
Det låtar i alla fall som om det gått bra för dig och att du träffat på trevliga läkare längs vägen. Hur lång tid tog det för dig från det att du besökt en vårdcentral till att du fick din operation? :)
sockerpullan
Kvinna ·
12 jan, 2012
Anonym användare
13 jan, 2012
Hej!
Ja, precis. Tråkigt att vi är så många som går runt och går dåligt över det här, men ändå skönt att känna att man inte är ensam med problemet. Jag har (tror jag, vet faktiskt inte exakt hur mycket det skulle gå lös på?) pengar att betala en operation, men eftersom jag studerar är det pengar jag verkligen behöver till annat just nu. Men jag är precis som dig rädd för att gå till vårdcentralen. Mest orolig är jag nog över att över huvud taget visa brösten för någon, eftersom jag aldrig gjort det. Men jag är, precis som du, ocksåoroligför att bli dåligt bemött. Hur tänker du göra? Tänker du gå till en vårdcentral eller en klinik först? Jag är nästan inne på att gå på en sådan där kostnadsfri konsulation på en klinik, så har man lite mer att gå på när man väl kommer till vårdcentralen och läkaren som ska skriva remiss :)
Usch, jag är så himla nervös inför allt som har med det här att göra. Samtidigt orkar jag inte gå runt och ha livet på paus som jag gör just nu :(
Jag kommer antagligen gå till UMO först, de är så snälla där. Sen kanske de kan ge mig tips eller bara hjälpa mig gå vidare. Jag kommer INTE gå till min vårdcentral i alla fall. (ang. hur mycket det kostar har jag för mig att jag läst någonstanns att det går på runt 50 000 eller mer. Är dock inte alls säker)
samtidigt orkar jag inte gå runt och ha livet på paus som jag gör just nu
så känner jag precis! den där osäkerheten som gnager i en 24/7 är inte det minsta rolig!
Barbarella92
Kvinna ·
31 jan, 2012
sockerpullan
Kvinna ·
31 jan, 2012
Barbarella92: Jag gjorde så att jag ringde vårdcentralen och sa att jag hade väldigt stor storleksskillnad på mina bröst och att jag skulle vilja träffa en doktor för det. Fick tid, gick dit, doktorn kollade inte ens på mina bröst utan vi pratade bara och han sa att storleksskillnaden syndes (med kläder och fast jag hade inlägg i). Han skulle skicka remiss till Örebro på deras sjukhus där de har en plastikmottagning.
Började alltså det hela i sommras, i december var allt klart och jag ska få operation. (Efter att jag hade träffat plastikkirurgen så ringde han 1 timme senare och sa att operation var beviljad)
Jag fick välja strl mm. själv. Så nu väntar jag bara på operation och jag LÄÄÄNGTAR!!👍
Barbarella92
Kvinna ·
31 jan, 2012
Barbarella92: Jag gjorde så att jag ringde vårdcentralen och sa att jag hade väldigt stor storleksskillnad på mina bröst och att jag skulle vilja träffa en doktor för det. Fick tid, gick dit, doktorn kollade inte ens på mina bröst utan vi pratade bara och han sa att storleksskillnaden syndes (med kläder och fast jag hade inlägg i). Han skulle skicka remiss till Örebro på deras sjukhus där de har en plastikmottagning.
Började alltså det hela i sommras, i december var allt klart och jag ska få operation. (Efter att jag hade träffat plastikkirurgen så ringde han 1 timme senare och sa att operation var beviljad)
Jag fick välja strl mm. själv. Så nu väntar jag bara på operation och jag LÄÄÄNGTAR!!👍
guldskor
Kvinna ·
01 feb, 2012
trött
Kvinna ·
15 apr, 2012
Är det någon som har en länk eller kanske rent av vet måtten på tex hur mycket häng man måste ha för att det ska klassas som "tillräkligt tubulärt" etc. Jag menar, finns det såna mått och hur får man tag på dem?
oktoberbarnn
Kvinna ·
03 apr, 2015
Jag fick mer eller mindre garanti av en bröstläkare igår att operation kommer beviljas!
Det är ju plastikkirurgerna på landstinget som beviljar i slutänden så ska få kallelse dit.
men han var säker att den skulle beviljas då jag har tubulära bröst.
Bedmömningen gick snabbt och enkelt. Var inte nervösa att visa upp er! Det är deras jobb att hjälpa och de har gjort det tusen gånger förr.
Tar gärna kontakt med andra som har fått hjälp via västra götalands landsting.
Hej! jag är mitt uppe i en procedur om en bröstoperation som landstinget skall stå för pga av en enorm storlekskillnad på mina bröst. Orkar inte dra hela storyn här men du kan läsa en av mina trådar.
Jag gick via vårdcentralen, min remiss har nu blivit skickad ner till sthlm då väntetiden här i mitt län var för lång, och det är på den plastikkliniken som beslutet kommer tas.
men som sagt, läs min tråd "jag vill det ju så gärna", så kanske de kan hjälpa dig lite :)