Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
thebarbiegirl profilbild

thebarbiegirl

Kvinna ·

18 sep, 2011

Implantat - spricka under sex?

Andra bröstoperationer

Vet inte om jag placerat denna rätt nu men hur vanligt är det att implantaten spricker när man har sex? Jag läste att Carolina Gynnings ena implantat hade spruckit en gång när hon hade sex. Visserligen var detta flera år sedan och kvalitén på de implantaten kanske var sämre än dagens, men det kan väl fortfarande hända? 

Sortera efter

 profilbild

Anonym användare

18 sep, 2011

Inget e ju omöjligt men jag tvivlat på att det kan hända.

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

18 sep, 2011

hon hade kok salt e dom minre hållbara ?

0 Gilla

thebarbiegirl profilbild

thebarbiegirl

Kvinna ·

18 sep, 2011

Jag har hört att koksalt ska vara mindre hållbara...

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

18 sep, 2011

Om jag inte har helt fel så sa min kirurg att dom tål ca 100 kg, jag frågade om jag kunde ligga på magen och han sa att han aldrig sett ett implantat spricka, men koksalt vet jag inte.

0 Gilla

thebarbiegirl profilbild

thebarbiegirl

Kvinna ·

18 sep, 2011

Koksalt känns väldigt riskabelt. Nu ska jag som tur är ha silikongel så de tål mer. Men ca 100kg alltså, då kan jag ju sova på magen även efter op ;)

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

18 sep, 2011

Jag kunde sova försiktigt på magen med 450 cc men nu med 550 e det lite svårare.

0 Gilla

thebarbiegirl profilbild

thebarbiegirl

Kvinna ·

18 sep, 2011

Låter bra, jag ska troligen inte ha mer än 400.

0 Gilla

Tösan profilbild

Tösan

Kvinna ·

19 sep, 2011

Min kirurg sa att när de testar hållbarheten på silikonimplantaten så dras de ut till 6 ggr sin egen bredd och fixar implantaten den behandlingen så bör de väl klara av rätt vilt sex också 😀.

0 Gilla

Erika profilbild

Erika

Kvinna ·

19 sep, 2011

Kirurgen sa till mig på slutkontrollen att implantaten tål mer än vad jag gör! Men sen har ju jag geléhallon också :)

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

19 sep, 2011

läste att hon haft jätte vilt sex de kan ju va därför lite med tror inte dom förstörs bara för man har de om man inte går till överdrift förstårs :)

0 Gilla

Pixel profilbild

Pixel

Kvinna ·

19 sep, 2011

Dagens silikonimplantat tål till och med att köras över av vissa bilar! Finns videon på youtube på det som är lite skoj och Gunnar Kratz på plastikakademin har faktiskt ett överkört implantat på sitt kontor! Det är inte speciellt troligt alls att ett implantat spricker av sex bara så där hur vilt det än är om inte implantatet är rätt gammalt och har utsatts för naturligt slitage först under lång tid som försvagat det.

0 Gilla

Smulan profilbild

Smulan

Kvinna ·

19 sep, 2011

Mina implantat ska enligt kirurgen palla 800 kilo minst. och skulle de spricka så är det ju gelehallon, så inget läcker ju ut. Så som det kan göra med koksalt. Jag är mer orolig för att förstöra kapseln och därmed få en förtjockning av den då den läker igen och riskera kapsel-kontraktion.

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

19 sep, 2011

de där att den kan spricka om man tvär nitar och flyger framåt eller får ett slag i bröstet e inte sant då ? tror ni man kan åka berg och dal bana ?där kan man ju få lite stötar här och där ..

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

19 sep, 2011

Iidae: på citatdell sa de man kunde åka hur mkt karusell man ville ;) Tror inte implantaten skulle spricka vid sex..min man väger över 100kg så isåfall borde mina va helt sönder hahahha

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

19 sep, 2011

dom som sagt att man inte kan de har nog haft gamla implantat då ja blev lite uppjagad efter att ha läst om carolina och tänkt på de som barbiegirl ,men inte vågat fråga ja e lite feg haha ,tänk min kille e nästan lika tung som din, :) men du och ja e nog destu lättare :)föresten citadel har ja läst ska va bra de finns en där som jobbar lite som michael men har glömt vad han hette men man sover ju över där med och efter vad ja läst nu e det bra :) lite långt för mig att åka annars hade ja nog övervägt citadel :) de va nån som sa försökte övertala mig att man inte skulle de för de fanns infektions risk där om man sov över eller va de va :/ men de finns ju överallt på tunnel bana med ,och sen sa dom att ju längre tiden går inom dom första dagarna blir man bara mer och mer slö så man ska därför åka hem så fort som möjligt dom. de där om ett implantat går sönder måste man byta ut de då ?de e ju fast och inte flytande och läcker inte ut och de finns ju dom som inte känner av det ens eller e det "farligt"att gå med ett som e lite trasigt ?de som oroar mig e att man kan om man har otur va tvungen att byta ut flera gånger under en livs tid ja tror dom flesta måste byta ut de minst en gång under en livstid eller vad tror ni ?men vilken lättnad att ja kan åka berg och dal bana :)

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

19 sep, 2011

Om implantaten går i sönder så bytas de ja. Phertese har garanti på sina i ca 10 år tror jag, så inom den tiden står de för kostnaden. Ja man får va beredd på att byta implantat iaf en gång. De jag har ska hålla 20-25 år ev längre. Efter ca 10-15 år bör man göra en kontroll. Att det skulle öka infektions risken för att man sover över låter som skitsnack. Det e ju mkt renligare där än vad man oftast har hemma. Man e slö efter en OP å kvittar det vart man e någonstans. :P

0 Gilla

thebarbiegirl profilbild

thebarbiegirl

Kvinna ·

19 sep, 2011

Hahaha, låter som att det bara är att knulla på då 😀

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

19 sep, 2011

Hahah ja gör så

0 Gilla

annzz profilbild

annzz

Kvinna ·

19 sep, 2011

Jag har hoppat på mina implantat å försökt att förstöra dem.. (mina gamla då, haha) .. Men ikke de går inte sönder! Funderar på att skära i sönder ett å kolla på innehållet ;b

0 Gilla

Visar 1 till 19 av total 19 objekt

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem