Daniii
Kvinna ·
10 nov, 2011
Ledsen tjej behöver hjälp!
Tubulära bröst, korrigeringHej alla!
Har varit på konsultation där jag fick det bekräftat att jag har lätt tubulära bröst . Problemet är alltså att jag har lite strut-aktiga bröst där bröstvårtorna sitter på toppen av struten plus att mina vårtgårdar tydligen är olika i storlek (kan bero på olika bröststorlek?) har ca 200cc i ena och 150cc i andra.
Förövrigt hade jag noll i häng. Men , enligt kirurgen behövs vårtgårdsplastik , vilket jag inte alls hade räknat med, jag hade samlat ihop mina 42.000 och var beredd på att få lägga implantatet igenom armhålan så det sög ju.
till frågan, Ni som gjort vårtgårdsplastik hur ser ärren ut? Bleks det bort helt?
Hur är det med känseln? Har ni kunnat amma? Är ni NÖJDA?
Är det någon där ute som "klarat" er utan vårtgårds förm? hur blev resultatet?
Känner mig rätt så besviken och ledsen just nu så snälla kom med era råd och erfarenheter.
Tack!
Sortera efter
Längtar större
Kvinna ·
10 nov, 2011
Längtar större
Kvinna ·
10 nov, 2011
Daniii
Kvinna ·
10 nov, 2011
TACK så mkt för det! Jo jag har gjort det men tyvärr hittar jag inga som ser ut som mig , har så pass milt tubulära bröst att det är strutiga inget häng men bröstvårtorna ställer till det, har bara hittat väldigt tubulära hittils:/
Längtar större
Kvinna ·
10 nov, 2011
Jaha men du ska se att någon här inne kommer hjälpa dig med dina frågor!! kram
bewi
Kvinna ·
10 nov, 2011
Hej du kan inte lägga in några förebilder? Om du kokllar i mitt galleri kan du se både förebilder på mina tubisar samt mina nyopade bröst med 580/630 uhp. Jag opades utav Tuve på Citadell i tisdags och är supernöjd. Vi har/hade som plan att börja med förstoring och sen efter tre månader göra ett vårtgårdslyft. Men igår när Tuve kollade hur allt såg ut tyckte han att vi fått ett ännu bättre resultat än vad han trott så fortsätter brösten att utvecklas på rätt sätt kommer jag nog inte behöva lyft :) så du kanske kan prata med din kirurg och kolla ifall ni inte kan göra nått liknande?! Ta förstoringen först för att sen se om det kommer behöva ett lyft senare.. Bara ett förslag iaf :)
Men du behöver inte vara ledsen för att du är tubulär många här inne som är/var det som fått fina resultat och ärren läker och blir tunna och fina :) Lycka till!!! Styrkekram!!!
Anonym användare
10 nov, 2011
jag hade tuburösa bröst och kunde fixa det för 20.000kr EFTER om ja tyckte att de behövdes men jag bryr mig inte om mina bulliga vårtgårdar så... nej nej... gör de inte om de inte behövs, tror du inte att de kan bli runda o fina med hög profil? då trycks de ju ut... så var de för mig iaf..
Anonym användare
10 nov, 2011
Daniii
Kvinna ·
10 nov, 2011
Jo jag är ju ute efter att INTE få nå ärr på brösten , är himla rädd för det för själva grejen med att göra en bröstförstoring för mig är att jag vill kunna vara snygg naken.Det är såååå nått jag saknar.
Jag fick förslaget 425cc/400cc Hp vs 345cc/325cc Mp men oavsett så var snitt i armhålan uteslutet för mig , enligt kirurgen få mina bröstvårtor sitter på toppen av struten.
Skulle vara såå himla skönt om det kunde bli bra med att lägga in Hp.
Har inte sett dina bilder innan , ska titta :)
Daniii
Kvinna ·
10 nov, 2011
Anonym användare
10 nov, 2011
jag hade med det men jag slapp lyft, du kan se på bilden hur dom ser ut.
men de e inte ett måste med lyft om du har tur kan du slippa det :)
läst att ärren blir rätt små på mini lyft dom syns rätt lite :)
men hur mycke cc har du tänkt lägga in?`jag la in rätt lite , skulle lagt in mer:(
tror de e större chans att slippa lyft om man inte lägger in så myckle men jag är inte
helt säker , läst lite ollika där.dock sa min kirurg attdet e så ,så får lita på det _)
men va inte orlig du har ju inte en liten a som jag har , som tur är. så du behlöver ju inte lägga i så mycke för att få en c :)
jag ville ha en liten c men gick bara upp en enda storlek med 200 cc
en liten b :( för att få en liten c skulle jag nog tagit minst 275 , helst 350 för att va säker.
men för dig räcker det nog med 200 för att få en liten c , elelr ta 250 -275 för säkerhets skull
om du ska ha bakom ta mer för då försvinenr lite cc ofta. om du har framför så ska de nog räcka med 250 cc för att uppnå de :)
Daniii
Kvinna ·
10 nov, 2011
Min kirurg gav mig förslaget 345cc/325cc mellanprofil eller 425cc/400cc Högprofil (har olika stora)
Har hört att högprofil och större implantat ska vara bättre för att "töjja ut" men endå, vill ju inte få "ledsna" bröst , men heller inte stora ärr !
Söker definitiv efter nån med ärr runt vårtgårdarna som är nöjda med resultatet!!
Daniii
Kvinna ·
10 nov, 2011
Puffar efter fler vårtgårdsop tjejer!!
Anonym användare
10 nov, 2011
jag lägger in bilder nu =) håll till godo =)
Anonym användare
10 nov, 2011
ju högre profil desto större chans att allt fylls ut så var noga med det. Finns till och med ultra hög profil!
Det kommer att ordna sig...
Du kanske borde ta en konsultation hos en annan läkare bara för att se om det skiljer sig i åsikt.. Din nuvarande läkares rekommendationer behöver inte vara absoluta.
Tyvärr har jag ingen erfarenhet av ärr runt vårtgårdarna men jag tror att de läker säkert lika fint som alla andra ärr.
Jag var också rädd för ärr på brösten men nu när jag ser hur fina mina har blivit (opades för ca 2,5 mån sen, bröstvecket) så är det faktiskt inte så som jag trodde innan.
The 0ne
Kvinna ·
10 nov, 2011
Mina var lätt tubulära. inget häng även om det ser ut som så på mina bilder. Men bulliga brös6tvårtor.
Kolla in mina bilder om du vill! De flyttade ner mitt brösteck för att göra underpolen större och få upp vårtan. snittet hamnar precis under brösetet och kommer inte synas alls på mig, om man inte lyfter upp lökarna förstås :)
Men vårtgårdsplastik känns inge kul, spec om man vill kunna amma senare. så jag lever hellre med mina vårtgårdar som dom ä,r just nu tycker jag mina bröst är skitsnygga ändå!
Anonym användare
10 nov, 2011
kolla mina bilder med.. mitt bröstveck sänktes 1-2 cm ? och de är niiice nu =)
Anonym användare
10 nov, 2011
Daniii
Kvinna ·
11 nov, 2011
Vattenmelon87: Tack för bilderna ! Tycker brösten har utvecklat sig mkt fint och endå är de bara en månad gammla , de kommer att bli finare och finare :) Sänkt såpass mkt , hur blir det då med db och diverse komplikationer om man sänker bröstvecket?
Theone: Också jättefina , och snabbt utvecklade , tycker inte det syns på dina 19dagars att det ens varit tubulära.
Tycker dina bröst påminner väldigt mkt om mina , skillnaden är dock att mina är mindre samt att de skiljer sig 50cc i storlek mellan varandra.
Föressten , vad har ni valt för Coh, spelade det nån roll? Om jag förstått rätt så har ni båda framför muskeln?
Känns implantaten mkt?
Daniii
Kvinna ·
11 nov, 2011
Anonym användare
12 nov, 2011
hur blir det då med db och diverse komplikationer om man sänker bröstvecket?
alltså det vet jag inte men har man inget häng finns de väl ingen risk för DB`?
Hej, kan inte hjälpa dig men vet att du kommer få MÅNGA svar. Jag ville bara skicka en tröstkram!