elisa
Kvinna ·
13 jan, 2012
Ni med framförbröst - förändrades ert mellanrum?
BröstförstoringJag tycker att mitt mellanrum blivit för litet mellan brösten, skulle önska att de växte isär någon cm i alla fall. Jag hoppas att det bara är svullnad och kanske tenting, att huden ska ge med sej och att de kommer längre isär, men tyvärr tycker jag att de bara kommer närmre och närmre varandra för varje dag :(
Förändrades ert mellanrum med tiden? Blev det större eller mindre då och i så fall ungefär hur lång tid efter operationen?
Sortera efter
sia78
Kvinna ·
13 jan, 2012
PowerS
Kvinna ·
13 jan, 2012
Usch nu blir jag rädd! Jag som redan har så himla litet mellanrum och ska flytta fram! Är skiträdd för Symmastia!!!
Vad betyder tenting?
elisa
Kvinna ·
13 jan, 2012
Sia78: Det är två veckor sen min operation. Jag hoppas att det beror på svullnad men jag vet faktiskt inte. Jag mailade min kirurg och han sa att han tyckte att det såg bra ut menhan sa åt mej att stoppa en rulle gasbinda mellan brösten för att hålla isär dom. Jag hade redan gjort det flera dagar innan han sa åt mej att göra det just pga att mellanrummet var så litet men det verkar inte hjälpa :( därför hoppas jag att de växer ifrån varandra med tiden! Vad fick dej att byta till bakomplacering istället?
PowerS: Min kirurg Örjan sa att man bara kan få symmastia med framförplacering (vet inte om det stämmer för har läst mkt som talar mot det). Men det är inte en så vanlig komplikation. Jag undrar om jag är på väg att få symmastia för att mina implantat helt enkelt är för breda för mej. De sticker liksom ut utåt på sidorna ganska mkt och ändå sitter de jättetätt.
Tenting är när implantaten inte sitter ihop men att huden mellan implantaten liksom "lossnar" som jag har förstått det. Jag har en liten bröstkorg och hade en del egen bröstvävnad men däremot är jag väldigt tunn överallt annars och har läst att tenting är vanligast på tunna personer med stora implantat. Har iofs bara 375/400 men de ser stora ut på mej.Längre ner i klyftan kan jag trycka ner huden någon cm så jag tror att det är tenting och det brukar oftast försvinna med tiden och beror nog på svullnad. Däremot känns det som om det är implantaten som sitter lite för tätt högre upp i klyftan för mej och då e det väl snarare symmastia:(
Juli11
Man ·
13 jan, 2012
Juli11
Man ·
13 jan, 2012
josten
Kvinna ·
13 jan, 2012
Har inte det något med vilken profil man väljer? Om jag inte minns fel så var det det jag och min kirurg pratade om när vi valde vilken profil jag skulle ha. Jag ville inte att det skulle vara en motorväg mellan men inte heller att dom skulle sitta för tätt och då rekomenderade han helt klart hög profil.. Men kan vara ute och cykla! ;)
74a
Man ·
13 jan, 2012
Har framför bröst, och guuud va jag oroade mig för detta lilla mellanrum i början!! Grätt för dom satt ihop! Satte till och med en toarulla i mellan för inbilade mig att det skulle bli bättre. Och det blir det, men av sig själv:) Har ett fint och naturligt mellanrum nu, och det tog säkert 2månader eller mer innan all svullnad hade lagt sig, så ha tålamod dom är svullna nu och kommer ändra sig! Mellanrum kommer du få:)
sia78
Kvinna ·
13 jan, 2012
elisa..det var av en massa anledningar som jag bytte till bakom! dels för att min hud liksom hängde sig..fick även traction rippling.
Jag tror inte att du behöver oroa dig, mina gled i sär..å visst tusan är det finare om man kan få en klyfta än att dom ramlar ut för mycket åt sidorna.
Du har framför, vilket oxå innebär att dom är väldigt svullna i början ( ialla fall mina)..ge det ett par mån så ska du se att det känns bättre.
Juli11
Man ·
13 jan, 2012
elisa
Kvinna ·
14 jan, 2012
Tösan
Kvinna ·
14 jan, 2012
idae_
Kvinna ·
13 feb, 2013
Är det långe sen du op..kan det bero på svullnad?..Jag hade framförbröst tidigare och dom gled isär mer och mer i stället !
Mina var rejält svullna de första två mån. Ring och prata eller mejla bilder till din kirurg om du är orolig för symmastia