Annons
5 posts / 0 new
Last post
#1 2010, August 23 - 19:56
anonym (not verified)
anonym's picture

Snälla hjälp mig! Tortytbehån gör mig galen!

Tortyrbehån som jag har sedan 1 vecka börjar först NU leva upp till sitt namn, TORTYRBEHÅ!!! Den har suttit ganska bra och inte alls varit särkilt obekväm tills precis NU!

Den sitter så förbaskat hårt att jag inte ens kan skratta och det gör ont varenda andetag jag tar. Ska den sitta SÅ hårt undrar jag!!???

Jag ska inte på återkontroll förrän på tordag. Bör jag fortsätta ha den så här hårt spänt eller tror ni att det är ok att spänna upp den till yttersta? Jag pallar snart inte mer! Och jag som anser att jag har en hyfsat hög smärttröskel men jag klara inte detta tryck på bröstkorgen!

Snälla! Hjälp mig någon! Vad ska jag göra??? crying

Annons
2010, August 23 - 20:03
HannibalLecter (not verified)
anonym's picture

frown Nej usch, ta av den & lufta lite tills smärtan avtagit så du inte andas fel vilket kan ge bröstsmärtor, och prova att spänna ut den ett steg.

En bh ska sitta stadigt, att den skaver hål & påverkar din andning gynnar inte formen eller resultatet över huvud taget. Stödjande, inte akut smärta.

2010, August 23 - 20:03
Erika1976 (not verified)
anonym's picture

Känner igen det... Det ar väl värst just i de tiderna runt en vecka efter op... Då tänkte man ju, att hur i all världen ska man kunna ha den i 4 veckor. Men, det blir bättre! Till slut kändes det precis som en vanlig bh.

Då jag hade det som värst, tog jag bort den för en stund. Ta en dusch och försök slappna av. Eller bara lös på bröstbandet en stund. Det blir bättre!!!

2010, August 23 - 20:09
Mary79 (not verified)
anonym's picture

Tack tjejer! Jag ska banne mig ta av mig skiten...behån menar jag right away!!! Mina boobs behöver lite luft dessutom! ;-)

Skitbehå!

Annons
2010, August 23 - 22:56
Kdan
Kdan's picture
Offline
Last seen: 9 years 11 months ago
Silver
Joined: 2010-04-17 10:41

Jag spände ut den till yttersta ibörjan då jag var svullen och den satt rätt hårt, fick lite skavsår på ryggen men de försvann med att ta små tygnäsdukar och sätta bakom. Tuve spände åt den på återbesöken men jag spände upp den hahaha, och det har inte gett någon negativ inverkan.

Nu har jag den som sov-bh då den är så grymt skön! :) Jag hehövde bara ''tortyren'' + bhband i 2 veckor och började använda vanlig bh på dagarna efter de. På så pass kort tid hann de bli väldigt naturliga ändå, på gränsen till för naturliga för min smak.

650cc. Bakom muskeln. Mentor coh 2.

Muskelpåverkan, traction rippling, 1/2 bröstet utan känsel, för litet.

Kommer lägga in större, ev. framflytt i framtiden.

Har även ca 2 ml juvaderm i läpparna, varierar. Gjort lite andra op också ;)

Annons
Annons
Annons