Storleksångest redan NU :(
Bestämde tillsammans med kirurgen 275 cc mentor MP coh 1. Men börjar redan nu noja över att det kanske är för stort ändå. Provade även 225 cc och det kändes ju faktiskt lite bättre men nästan alla säger ju att man ska gå större för att slippa ångra sig. Han sa att nästan inget cc kommer försvinna på mig då min hud är så tunn och jag är väldigt smal så 275 cc kommer i princip också vara 275 cc.. Men det kändes så STORT. Kanske bara är en vanesak. 250 cc kunde jag inte ha då bredden var fel.
Någon annan som har storleksnoja åt "bakvänt" håll? Kanske vi kan peppa varandra lite här i så fall? Jag ska inte opereras förrän i september så jag har låååång tid på mig att tänka och våndas
Opererad 2012-09-06 på Proforma Stockholm. 275 cc, mentor mellanprofil. Inga komplikationer. 29 år, 2 barn. 165 cm, 51 kg.
Åh en till med det problemet :D jag har också valt 275 cc och börjar fundera på om jag verkligen valt rätt. Haha fast jag ska operera mig på tisdag så jag har typ en dag på mig att vela nu ;p
Ibland är jag rädd att det var blir för stort och ibland rädd att man valt för lite. Hm svårt det där.
Vad har du för storlek nu och vilken klinik?!
Lycka till ;D
Jag ska operera mig nu den 1 a och ska lägga in 300cc men velar lite om det är för lite, vad har du för storlek just nu ?
I dagsläget har jag ingenting i princip ;) 70AA tror jag. Använder bara en BH som är dubbelvadderad och den är i 70A och är för stor haha. Jag tror verkligen inte att jag kommer vilja ha större, testade 325 cc men det var helt galet groteskt stort på mig haha, jag trodde han gett mig 500 cc eller nåt, så stort kändes det och helt fel fel fel. Så att 275 är max det vet jag, men det känns jobbigt att inte veta om jag ska gå ner i storlek. Jag tror ändå att jag kommer stanna på 275 cc eftersom kirurgen också tyckte att det estetiskt var det mest tilltalande till min kropp.
Vad spännande med op på tisdag! Du får visa bild sen när de hängt till sig lite! Vart ska du opereras? Proforma Clinic blir det för mig.
Opererad 2012-09-06 på Proforma Stockholm. 275 cc, mentor mellanprofil. Inga komplikationer. 29 år, 2 barn. 165 cm, 51 kg.
Gå runt med ristestet så mkt som möjligt hemma nu innan open så hinner du känna efter om du tror det är en storlek som passar dig:) Vet att det är svårt det med att välja storlek:)
Lycka till
36år
171cm
69kg
Opererades 2011 på Citadellkliniken av Johan Nordquist
400cc bakom muskeln
Då tror jag nog inte att 275 blir flr stort. Jag har. 75 B nu! Tror man vänjer sig ganska snabbt från att inte ha något till att ha ett par bröst.
Jag ska också göra på proforma hos Örjan. Vem ska du göra hos?
Åh nu börjar jag bli lite nervös ;P hihi.
:D
Örjan här med! :) Det kommer nog bli jättebra ska du se!
Opererad 2012-09-06 på Proforma Stockholm. 275 cc, mentor mellanprofil. Inga komplikationer. 29 år, 2 barn. 165 cm, 51 kg.
Jag försöker tänka utifrån att jag ju faktiskt hade en C-D kupa när jag ammade mina barn, och de brösten tyckte jag ju mycket om. Jag hoppas att jag kommer tycka lika mycket om fejkisarna sen :) Ska gå runt i rispåsar så fort jag får möjlighet här hemma!
Opererad 2012-09-06 på Proforma Stockholm. 275 cc, mentor mellanprofil. Inga komplikationer. 29 år, 2 barn. 165 cm, 51 kg.
Precis samma är det för mig. Nu har jag inte varit på konsultation ännu men har fyllt en nylonstrumpa med 300gr ris och har en på varje sida men det känns jättestort. Fast det är klart just nu har jag inget då det är väl därför. När jag ser på andra som har mellan 300-400cc så tycker jag att det ser jättesnyggt och naturligt ut på de flesta. 275 låter rätt bra, det är nog runt det jag också vill ha. Men det verkar vara så himla olika. En del som har 275 ser ut att ha mkt stora bröst medan andra som har 275 ser ut att ha rätt små. Jag vet att det beror på hur mycket man har innan men måste ju även bero på vilken sorts projektion/anatomiska eller runda implantaten är.
Trebarnsmamma.
Har ammat och gått ner mycket i vikt vilket
ledde till tomma påsar till bröst.
Opererade mig 29/8, bröstlyft och inlägg 300cc
Jag kommer ha den lägstaste projektionen, alltså den diskretaste. Grejen är ju att jag faktiskt GILLAR mina små obefintliga bröst och inte vill gå så mycket större. Jag trivs, vill bara ha lite mer att ta i och kunna använda bh:ar och känna mig lite rundare i formerna (är rätt tanig och benig).
Opererad 2012-09-06 på Proforma Stockholm. 275 cc, mentor mellanprofil. Inga komplikationer. 29 år, 2 barn. 165 cm, 51 kg.
Lilla-my så är det för mig med! Tycker om att ha ganska små bröst om det inte bara vore att de hänger så otroligt mkt
Trebarnsmamma.
Har ammat och gått ner mycket i vikt vilket
ledde till tomma påsar till bröst.
Opererade mig 29/8, bröstlyft och inlägg 300cc