astera
Kvinna ·
17 aug, 2012
Går surmun/ tunna läppar fixa med injektioner?
InjektionsbehandlingarHar aldrig gillat mina läppar då min överläpp inte ens syns och min underläpp är väldigt tunn. Därför tänkte jag att injektioner skulle kunna hjälpa. Men nu när jag har kollat runt här i tråden ser jag bara bilder och resultat på folk som redan haft vackra och fylliga läppar innan sina injektionsbehandlingar. Har även läst nu att man inte kan få större läppar av injetioner vilket gör situationen ännu mer hopplös. 🙁
Så min fråga är finns det någon som haft riktigt tunna läppar men lyckats få stora/större med hjälp av olika injetioner?
/A
Sortera efter
Candycane
Kvinna ·
17 aug, 2012
Sockertoppen
Kvinna ·
17 aug, 2012
Det går absolut att förbättra smala läppar :) som candycane skriver så kan man ju inte få stora, men fylligare kan man ju få.
Kolla in länken (hoppas den funkar) om du bläddrar lite neråt finns det bilder på väldigt smala läppar som fått lite mer volym.
http://skintherap.com/restylane.htm
Jag har fyllt mina läppar med "juvederm smile" hos christian montroyal på lifestyleclinic, han rekommenderar jag starkt.
Han sprutade in lite i mungipan på mig så jag fick ett litet "leende". Jättefint.
Men om du bestämmer dig för att göra, gå INTE till någon random salong, utan gå till någon som kan sin sak.
Dvs en plastikkirurg till exempel :)
astera
Kvinna ·
23 aug, 2012
Men kan man inte få upp över läppen på något sätt, så att den syns mer? Och på så vis få större läppar?
Sockertoppen
Kvinna ·
24 aug, 2012
Boka konsultation hos någon som arbetar med fillers så ser du vad dom säger :)
redhanna
Kvinna ·
26 aug, 2012
Jag har precis samma problem. Har en liten överläpp med lite läppröda.. :( Vill att den ska synas mer. Blir större..
problemet är ju att om man har smala läppar så har man också lite läppröda och begränsat med hud som kan töjas utan att den ska se ut som en stoppad korv. Man kan absolut få fylligare läppar om man har tunna läppar, men stora läppar går inte med de förutsättningarna utan att man eventuellt då ser ut som en fisk.