#1
2010, September 20 - 21:56
Hur länge har man ONT?!
Hej tjejer!
Nu är det snart 3 veckor sen jag operarades och som överskriften visar undrar jag hur länge man har ont?
Jag har en fruktansvärd obehaglig känsla på nedre sidan av bröstet, känns som om jag har jättestora blåmärken och som huden har somnat så det sticks massor när jag ska massera bland annat.
Sedan känns tuttarna som "memoryfome" ni vet, sånt som finns i tempurkuddar. så när jag m asserar dom känns det som det tar en stund innan de går tillbaka.
Jag går fortfarande med uppdragna axlar och kutad rygg, för det är så obehagligt att gå rakryggad, dessutom spänner det något förbannat.... så.. hur länge kommer det kännas så här?
Annons
Annons
Annons
Det kan ju skilja sig mycket åt, både individuellt och beroende på implantatplaceringen. Förhoppningsvis börjar det klinga av mer och mer snart, även om det brukar göra mer ont t ex på morgonen när man legat stilla länge.
Jag vet vad du menar med att det gör ont när man slappnar av, men att du spänner dig är ändå sämre i det långa loppet. Försök hitta lägen där du kan slappna av men ändå stå ut. Tänk på att försöka andas ordentligt och rör dig ofta, men försiktigt och korta stunder. Även om det gör mer ont just då så gör det gott i det långa loppet. Ta smärtstillande när du känner att det behövs. Och håll ut - snart känns det bättre! =)
Op Bröstimplantat (2010): 325 cc/mentor/runda/mp+/coh1/Framför
Op Fettsugning haka (2021)
Op Övre ögonlocksplastik (2022)
Det sjuka är att jag har mer ont efter återbesöket då hon klämde o tryckte ihop brösten än vad jag hade innan.
Sen har jag en jättekonstig smärta som börjar under bröstet o går ner till naveln när jag stäcker på mig och lägger handen på revbenen känns det som huden är så uttänjd att den kommer spricka :S
Jag hoppas det blir bättre snart, smärtan gör att jag blir trött o sover i stort sätt hela dagarna :(