Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Aldrignöjd profilbild

Aldrignöjd

Kvinna ·

07 sep, 2012

Sola efter op? Hur länge ska man vänta?

Bröstförstoring

Hej! Tänkte höra om någon vet hur länge man måste/ska vänta med att sola efter op? Opade mig för en månad sen nu, är det okej att sola då om man tejpar ordentligt och solar med typ bikini? Är så snuskigt blek!!! Haha:p

Sortera efter

Jewel profilbild

Jewel

Kvinna ·

07 sep, 2012

Vad gäller ärr generellt så ska man vänta ett år har jag nog läst i tidigare trådar, men om du skyddar ärret med några lager tejp så borde det gå bra. Nu har jag inte gjort en bröstförstoring själv men tänk också på att huden fortfarande kan kan vara känslig för påfrestingar efter endast en månad så du kanske bör täcka brösten helt med typ en tubtop? Detta är alltså bara mina tankar..

Gilla
ANGIE_00 profilbild

ANGIE_00

Kvinna ·

07 sep, 2012

riskera inte!!👎

min kompis solade efter 8v å hennes ärr blev bruna å jättefula innan syntes dom knappt. trots tejp + bikini

Gilla
cathlyn profilbild

cathlyn

Kvinna ·

07 sep, 2012

Vet inte om det är sant men jag har hört att man även kan få pigmentförändringar och som någon skrev så kan ärren missfärgas. Om jag var du skulle jag köpa dove summer glow och smörja några lager! 

Gilla
Opticruise profilbild

Opticruise

Kvinna ·

07 sep, 2012

Inga problem att sola om du täcker ärren..Jag tejpade med tejpen som som har uv-skydd ,dubbla lager sen lade jag en tygbit över det..Mina ärr påverkades inte!

Gilla
Doris profilbild

Doris

Kvinna ·

07 sep, 2012

Jag solade när såren var läkta, tejpar med dubbel tejp och jag har inte märkt att mina ärr ser annorlunda ut än innan. Dock solar jag inte så länge, bara så att jag slipper vara likblek :)
Gilla
GoldenHoney94 profilbild

GoldenHoney94

Kvinna ·

26 okt, 2012

Opticruise skrev:

Inga problem att sola om du täcker ärren..Jag tejpade med tejpen som som har uv-skydd ,dubbla lager sen lade jag en tygbit över det..Mina ärr påverkades inte!

La du tyg på själva ärret bara eller hela bröstet? :)
Gilla
nellieee profilbild

nellieee

Kvinna ·

26 okt, 2012

Ni som har solat, menar ni i solen på riktigt då eller solarium? Måste väl vara mer ok att sola i solen med ordentligt täckande tejp och bikini?
Gilla
Magicadehex profilbild

Magicadehex

Kvinna ·

27 okt, 2012

Du ska göra som Opticruise säger och skydda ordentligt med tejp och en tygbit över. Opade mig 4 oktoer och var på återbesök nu den 26 oktober. Då jag ska åka utomlands över jul o nyår fickjag det rådet att tejpa ordentligt och lägga tygbitar över, Det är ju väldigt tråkigt om du själv skapar fula ärr om du nu kan förebygga det. Det räcker alltså bara inte med att ha bikinin över tejp och ärr.
Sen finns det bra brunkrämer och brun utan sol idag. Använd det istället för solarium om det nu var det du tänkt dig. Jag tillhör den generation som solade sönder sig i solarium och den hyn och hud vill du inte ha när du blir äldre.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem