Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
undefined profilbild

Anonym användare

24 sep, 2010

en "tjockis" frågar (172cm, 77kg)

Bröstförstoring

många här inne är ju så fantastiskt snygga, rättelse, ALLA här inne är fantastiskt snygga :)

men de flesta är ju så mycket smalare än mig verkar det som.... Jag hade visst planer på att gå ner innan op men undrar om det är ngn här som haft/har ung. samma utgångsläge som jag

172cm lång, 77kg, typ 80B nu

vad har ni/ska ha för implantat strl, placering osv?

gjorde ni lyft?

Sortera efter

Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

24 sep, 2010

Ett tips är att använda sökfunktionen!

Gå till menyn Sök, välj Vem är opererad var? - och klicka på Längd för att sortera listan efter längd - sen är det lätt att jämföra med vikt! 🙂

Kolla gärna på andra längder än din egen också, där vikten ger likartade förutsättningar som dina, och medlemmen inte förefaller vara jättesmal.

Alla som fyllt i dessa uppgifter och lagt in bilder finns med.

Mvh

Marina

Gilla
 profilbild

Anonym användare

25 sep, 2010

Hej Vela. Det är alltid otroligt svårt att veta hur mycket en kropp "sväljer", det är otroligt individuellt. Prova med risåpsar, okokt ris i en nylonstruma, i en sport BH. Gå runt med dem ett tag och prova med massa olika kläder. När du hittar en mängd ris du känner dig nöjd med, lägg till ca 50cc då ristestet känns större än vad brösten gör när de är på plats, lägg till ytterligare 50cc om du vill ha implantaten bakom muskeln. T.ex: Provar du med 5dl ris motsvarar det ett implantat på 500cc med framförplacering, 5,5dl ris motsvarar 500cc med bakomplacering. Och så kan du ju alltid lägga upp bilder på ristestet här om du vill ha kommentarer och tips! Lycka till! =)
Gilla
jeli79 profilbild

jeli79

Kvinna ·

25 sep, 2010

Hej!

Jag är då betydligt större än genomsnittet här inne =)

175 cm och ca 86 kg

Jag har gjort förstoring med ankarlyft och la in 650cc, mentors runda, high profile.

Var först väldigt skeptisk till storleken men de passar verkligen min kropp kanon. Jag tyckte de såg gigantiska ut vid ristestet men valde att lita på min kirurg när jag sa att jag ville ha lagomt stora bröst som passar MIN kropp =) Hon sa inte rakt ur att ta 650 utan vi pratade allt från 500cc till 800cc men inte större än  800 så och 500 kändes så otroligt pluttigt så jag velade mellan 600 och 700 men valde mellantinget. Men det beror ju helt på hur man är byggd.

Vet inte om detta svammel hjälpte dig alls =)

Gilla
 profilbild

Anonym användare

25 sep, 2010

ok det där m o gå in o titta längt o kg ska jag mä göra! e ju också en större tjej! ;)

Gilla
 profilbild

Anonym användare

26 sep, 2010

jeli79: de va väl inge svamel =) jag trodde att jag skulle ta 400 men jag testade med 500 ristest och det kändes helt ok. jag tror att man blir rädd för att de ska bli för stora men det verkar som många senare önskar att de tagit större! jag ska våga stort =) gubben blir väl lite extra glad oxå 🤭

sara2barn: det var jätte bra att kunna leta upp folk med liknande förutsättningar! jag sorterade på läng och pm:ade de som va lite lika så kanske man kan få lite tips =) jag tror att jag ska göra ett lyft iaf, om det blir i samband eller efter förstoringen vet jag dock inte än. det kan ju bli snyggt med bara impl och kanske är det lättare för kir att se hur mycke som ska lyftas när jag har de "nya" tuttarna!!

kramis

Gilla
 profilbild

Anonym användare

26 sep, 2010

just den tanken har jag med haft! varför inte innlägg först o se hur de blir.. lyft erren e ju inte allt för roliga.. (har inte det bästa läkar köttet heller!)

är det mycket billigare tro med att göra allt på en g?

(poänkterar att jag ej varit till någon konsultation o vet inte alls vad j pratar om ;) bara tankar!

Gilla
 profilbild

Anonym användare

27 sep, 2010

jag har kollat priser på klinikernas hemsidor och ja, det är billigare att göra både lyft o förstoring samtidigt, men å andra sidan blir det billigast om man "slipper" lyftet =) fick tips från Jordan här på forumet att försöka deala med kirurgen för att få ett bra pris om man gör lyftet senare...

Gilla
Lecta profilbild

Lecta

Kvinna ·

27 sep, 2010

På Art Clinic i Gbg fick jag valet att göra först förstoring, (eftersom jag var ett s.k. gränsfall) och skulle det inte blir bra, så fick jag göra lyftet för mellanskillnaden. Och nu är jag sååå glad att jag fick den möjligheten, för nu är jag skitnöjd utan lyft. 

De sa det att det är så många onödiga lyft som görs i, som egentligen kanske inte behöver göra det. Därför hade de börjat göra så.

Gilla
 profilbild

Anonym användare

28 sep, 2010

okej!! jätte bra att veta! deala ska jag komma ihåg att försöka göra!! skrives ned i "mina braöst" antäckningar!!

(har nästan ett a4 m tankar o frågor på hur ja vill ha det!) ;)

Gilla
Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

28 sep, 2010

sara2barn skrev:

okej!! jätte bra att veta! deala ska jag komma ihåg att försöka göra!! skrives ned i "mina braöst" antäckningar!!

(har nästan ett a4 m tankar o frågor på hur ja vill ha det!) ;)

Har du sett sidan om saker som är bra att tänka på inför en konsultation? Den finns under menyn Av Intresse. :)

Gilla
 profilbild

Anonym användare

29 sep, 2010

ok! nej det har jag inte sett!! as bra!! tack!

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem