Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Tristessen
Kvinna ·
25 okt, 2012
Träning efter op
BröstförstoringDet är 16 dagar sen min op och jag längtar så efter att få träna. Hur mkt kan man anstränga sig? Kan jag exempelvis powerwalka eller köra crosstrainer? Måste.röra.på.mig.nu.
Sortera efter
Sunpeace
Kvinna ·
25 okt, 2012
Kör powerwalks! Skittråkigt men så är det för mig oxå i 2 veckor till. Har dock tjuvstartat med ben & rumpmaskiner haha :/
0 Gilla
susannalena
Kvinna ·
25 okt, 2012
Du ska väl kunna powewalka så pass fort att inte brösten skumpar eftersom det är det som kan förstöra fickan. Crosstrainern borde du ju kunna använda så länge det inte sträcker elller gör ont? Har dock aldrig testat så vet inte om brösten stutsar. Det bör dom iallafall inte göra :)
0 Gilla
Bekkis
Kvinna ·
25 okt, 2012
Spinning borde fungera.. Så länge du sitter på sadeln hela tiden..
0 Gilla
Sunpeace
Kvinna ·
26 okt, 2012
Bekkis skrev:
Spinning borde fungera.. Så länge du sitter på sadeln hela tiden..0 Gilla
chattis
Kvinna ·
26 okt, 2012
Det de du ska tänka på är att inte bli för svettig,man kan då försvåra läkningen av ärren. Det var den infon jag fick för 8 mån sedan. Annars är det bara att köra men börja lagom ;) jag gick till gymmet efter 6 v innan gick jag promenader
0 Gilla
lilla-My
Kvinna ·
27 okt, 2012
Jag har börjat med spinning och lättare styrketräning nu (7 veckor). Efter ca två veckor började jag med powerwalks. än så länge har det gått bra. Har även simmat lite, men det var ingen hit.. så länge brösten inte skumpar omkring och sålänge du inte får ont så borde det vara okej. Jag vet inte hur det är med ärr och svett, jag har haft turen med lättläkta ärr som knappt syns och inte fått några restriktioner ang dom så jag vet inte alls var klinikerna brukar rekommendera.
0 Gilla
skk01
Man ·
15 jan, 2013
Det är jobbigt att vänta.. Tjuvstartade nog själv lite för tidigt med ex spinning. Har nu gått snart 4 månader. Vad tror ni om längdskidåkning?
0 Gilla
emelietuc
Kvinna ·
16 jan, 2013
Jag ska snart göra en bröst op i slutet av mars förmodligen och det här med träning har jag tänkt mycket på. Jag ÄLSKAR att träna, styrketräning mest, är smal så det här med att springa och köra crosstraining är inte min grej just nu, men nu efter operationen är dte det enda jag kommer kunna göra och det är perfekt inför sommaren. Få bort det sista fettet så att formerna syns bättre! Är så grymt taggad!!
0 Gilla
Visar 1 till 8 av total 8 objekt