Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Blondie79
Kvinna ·
26 dec, 2012
Tips på övningar vid träning hemma
Träning, hälsa, kost och viktHar två små barn och jobbar heltid så enklaste sättet att få tid för träning är att göra den i hemmet - och det funkar bra!!!! Har en Crosstrainer och vikter mm som jag använder mig av. MEN det är så lätt att fastna i gamla vanor. Vill variera mina övningar mer. Behöver tips på böcker, bloggar och hemsidor med styrkeövningar för hemmet. De ska helst illustreras med bild. Tack
Sortera efter
Paulinak
Kvinna ·
27 dec, 2012
http://www.smartgym.se/ Gå in och kika och skriv in ditt namn samt mailadress så får du massa olika tipd för diverse kroppsdelar :)
Gilla
Titedelight
Kvinna ·
09 jan, 2013
http://www.youtube.com/watch?v=OawJdCt6cMw Snabbt och effektivt!
Gilla
mellowmandy
Kvinna ·
14 jan, 2013
Jag gymmar förvisso dessutom, men en pilatesboll och kanske några lätta hantlar borde räcka bra att ha hemma =) Jag vet att min boll blir ett perfekt komplement när jag inte orkar gymma =)
Gilla
Tess
Kvinna ·
19 jan, 2013
Jag gymmar men kompletterar med hemmaövningar som squats (varje kväll), utfall, magövningar osv. Kan göra hur mycket som helst hemifrån. Köp hem vristvikter. En sandsäck har jag hört ska vara ett grymt träningsredskap (ska själv köpa en till sommaren). En pilatesboll är ju jättebra (vill ha en sån också). Kör hårt :)
Gilla
misspetit
Kvinna ·
20 jan, 2013
Utfall med vikter gör under för rumpan :)
Gilla
Sema
Kvinna ·
20 jan, 2013
Vet inte om det är lite ot men jag brukar läsa på http://www.kolozzeum.com/forum/
Där finns allt och lite till ;-). Jag har fått mycket inspiration där ifrån. Tränar också hemma i vardagsrummet, min favorit är knäböj. Jag kör dock bara med min egen kropp som vikt. Tillräckligt tungt är det i alla fall :-).
Kul att läsa att det är fler som tränar hemma, trodde jag nästan var helt ensam...
Gilla
Blondie79
Kvinna ·
27 jan, 2013
Tack för era svar, ska kolla era länkar.
Tycker det funkar jättebra att träna hemma. Får ihop ca 5 timmar iveckan. Är lite stolt över min disiplin faktiskt. Har börjat gå på ett pass på Korpen i veckan, EFIT, stationer med styrketräning av olika slag. Tar med mig dessa övningar hem och kör samma program hemma. Så lätt att stå på crosstrainer-maskinen och kolla på tv, istället för att ligga och jäsa i soffan. Lite OT, men var iväg och shoppade med kompisar idag. Upptäckte när jag provade byxor att det inte var igår som jag köpte nya. Hade gått ner drygt en stl. Så härlligt när man märker att det börjar ge resultat. Då blir det ännu lättare att träna.
Gilla
Anonym användare
06 feb, 2013
Här kan du ladda ner träningsprogram osv! Beroende på vad du har för gadgets hemma kan du hitta mycket bra här!
Gilla
Nemax78
Kvinna ·
06 feb, 2013
Styrkeprigrammet.se finns HUR mkt som helst. Kan välja muskelgrupp, redskap och sedan får du upp alternativ med videosnuttar på hur övningen ska göras. Finns färdiga program oxå:)
Gilla