honeybunny
Kvinna ·
18 okt, 2010
Konsultation via telefon?
BröstförstoringHar någon haft konsulation via telefon?..Har någon gjort de? Vad tycker ni om de egentligen? Jag tycker de verkar lite fel eftersom man inte kan testa implantat och brösten ser inte lika dana ut som på bilder tycker jag iallafall i mitt fall.
Sortera efter
Malin88
Kvinna ·
18 okt, 2010
Anonym användare
18 okt, 2010
Jag tycker att det är mycket bättre om du går där på konsultation.
Hur kan du känna och prova implantanten? Jag skulle alldrig ha en konsultation på telefon. Det gäller inte bara vanliga frågar som man kan ställa på telefon. Det gäller en operation, information om operationet, papper som måste fyllas i...vet inte du kan bestämma :-)
Malin88
Kvinna ·
18 okt, 2010
plus att det är viktig o få träffa kirurgen, om du får kemi med han o om han känns rätt som ska skära i din kropp. de räcker ju att du går på en konsultation iaf, då har du fått känna o testa olika implantat, o om du blir tveksam kan ni ju ta de på telefon
honeybunny
Kvinna ·
18 okt, 2010
Anonym användare
18 okt, 2010
hemligönskan
Kvinna ·
18 okt, 2010
honeybunny
Kvinna ·
18 okt, 2010
hemligönskan
Kvinna ·
18 okt, 2010
honeybunny
Kvinna ·
18 okt, 2010
Malin88
Kvinna ·
18 okt, 2010
är konsultationen bara 10 min? de kan väl inte stämma, då hinner man ju inte med nåt :S min va drygt 45 min o de va helt lagom. på 10 min hinner man mäta o testa olika implantat, man måste ju även prata o ställa frågor. förstår att de är väldigt onödigt o åka så långt o lägga så mkt pengar p åresa för 10 min, men du borde få minst en halvtimme iaf
honeybunny
Kvinna ·
18 okt, 2010
Marina
Kvinna ·
18 okt, 2010
Rekommenderar isåfall Skype-konsultation med webcam!
Det kan vara idé att ta en sån först för att känna av om det alls är lönt att åka ner, och se om det finns anledning att ta ställning till fler frågeställningar än storleks- och implantatsval. (Typ att dina anatomiska förutsättningar ger risk för nån sppeciell komplikation/oönskat resultat).
Storlek kan man fundera på och så få känna på på plats, om man vet med sig att man varken brukar ha svårt att fatta beslut eller vara missnöjd med småsaker, men jag rekommenderar nog att man ses rejält - en kompromiss kan vara att man kommer ner för konsultation dagen före operation och får fundera ordentligt över natt - men det förutsätter ju att de har alla implantat du kan tänkas välja hemma...
honeybunny
Kvinna ·
18 okt, 2010
Anonym användare
18 okt, 2010
Låter helt tokigt för mig. Man har ju massor med frågor man inte kan få svar på då. Och allra helst vad man kan förvänta sig av en operation kan ju bli klurig att få svar på via telefon. Möjligt att man kan ha en andra konsultation via telefon.
jag har inte gjort det. men jag tycker med det är fel. kan ju va ett alterntiv om man borväldigt långt bort, men tycker man ska få känna o testa implantaten. tror inte ett bra beslut kan tas över telefon. man måste få känna på implantaten o testa dom, plus hur ska man kunna ens välja ett implantat när de inte ens kan mäta bröstbredden. Som avgör vad du måste ha för profil o hur mkt du ska få plats med. Jag hade aldrig gjort de via telefon, då hde jag gått till en annan