Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Sidney88
Kvinna ·
10 maj, 2013
Hur ser synliga kanter ut? Liten egen bröstvävnad?
BröstförstoringJag har tidigare varit helt inne på en bakomplacering men har börjat tveka mer och mer. Även om jag på bilder sett många otroligt snygga bakombröst gillar jag verkligen det utseende många tycks få med framförbröst med låg profil, det känns som att brösten "hänger" lite mer naturligt utanpå kroppen till skillnad från vissa bakombröst som ser ut som att de sitter fast, eller hur jag ska beskriva det.
Jag har knappt 75A idag och har läst att risken med en framförplacering då kan bli att man får synliga kanter. Men hur ser detta egentligen ut? Har försökt hitta bilder men utan framgång.
Ni andra som haft lite egen bröstvävnad med valt att lägga framför, har ni fått synliga kanter?
Sortera efter
liselott_77
Kvinna ·
10 maj, 2013
Hänger på här! Detta undrar jag också över. :)
Gilla
Lingon
Kvinna ·
10 maj, 2013
Har vääldigt lite egen vävnad, framförplacering och inga synliga kanter. Borde varit en het kandidat till det med mitt utgångsläge. ;)
På mina bilder som är tagna i profil kan man t.o.m. se revbenen ovanför brösten, men min kirurg hade inget emot att lägga framför ändå. Till min stora glädje! :)
Har bara sett enda exempel på synliga kanter, så det verkar vara extremt ovanligt och näst intill en myt. :)
Gilla
Sidney88
Kvinna ·
10 maj, 2013
Oj, vad fina dina är Lingon! Vilket drömresultat :) Jag hade aldrig trott att det var implantatbröst! Så roligt när det blir så lyckade resultat.
Men det får bara mig att undra ännu mer varför kirurgerna är så skeptiska till att lägga framför, jag begriper inte det. Särskilt när du säger att du bara sett ett enda exempel på synliga kanter också. Men detta ger ju mig hopp att jag kanske också kan få ett bra resultat med en framförplacering :)
Tack för ditt svar och hoppas att du också får nytta av tråden liselott_77!
Gilla
Anonym användare
10 maj, 2013
Jag fick synliga kanter ut mot armhålorna med framförplacering. Såg ut som två bollar under huden där kanterna var.. skitfult.
Gilla
Sidney88
Kvinna ·
10 maj, 2013
Tack för ditt svar tin! Vad tråkigt att det inte blev bra för dig. Har du några bilder på hur det såg ut? Såg att du hade ganska stora implantat och hög profil, kan det vara större risk för synliga kanter då tro?
Gilla
Anonym användare
10 maj, 2013
Sidney88 skrev:
Tack för ditt svar tin! Vad tråkigt att det inte blev bra för dig. Har du några bilder på hur det såg ut? Såg att du hade ganska stora implantat och hög profil, kan det vara större risk för synliga kanter då tro?
Ja jag har bilder men vill inte lägga ut förens jag är komplikationsfri och nöjd. Blir ledsen av att se allt elände. Jag tror att jag främst fick synliga kanter för att implantaten var relativt stora och fasta inte pga profilen även om den säkert påverkade i viss grad. Fick synlig rippling i klyftan också. Av allt jag läst, sett på bilder och av hur det blev för mig tror jag att framförbröst ger bäst resultat om implantaten är små, ~350cc och mindre.. men som sagt är det min åsikt. Kan tillägga att jag hade över 300 i egen vävnad och fick ändå kanter.
Stor skillnad på mina bröst utseendemässigt med bakom och framförplacering. Nu med bakom syns absolut inte kanterna trots hp och lika fasta implantat, inte heller någon synlig rippling i övre klyftan eftersom muskeln täcker där.
Gilla
bejbigirl
Kvinna ·
10 maj, 2013
Jag har framför, 500 cc och än så länge syns inga kanter så de beror nog inte på stl utan det är helt individuellt.
Gilla
Sidney88
Kvinna ·
10 maj, 2013
Det förstår jag såklart! Måste vara jättejobbigt att få massa komplikationer :( Håller tummarna för dig att allt ska ordna sig!
På så vis, ja det låter ju rimligt! Man kan ju tänka sig att en bakomplacering blir bättre vid större implantat så att det blir mer stöd och "skydd" runt om. Intressant att höra att du tror att framförbröst blir bäst vid mindre implantat för det har jag själv varit inne på och eftersom jag själv definitivt inte ska ha större än 350 kanske det kan bli bra för mig :) Jag vill dessutom ha Perthese, de mjukaste.
Gilla
Sidney88
Kvinna ·
10 maj, 2013
Härligt att höra bejbigirl att du har fått ett bra resultat! Tack för ditt svar :)
Gilla
dycheryl
Kvinna ·
10 maj, 2013
Kunde varit jag som skrivit denna tråd eftersom jag har tänkt precis samma sak, men har lagt in en annan fråga på en annan trådstart. jag hänger på här...jag vill också ha framför bröst men har rek. bakom och fattar fortfarande inte hvad som menas med synlig kant....två bollar är väl inte så farligt, jag förstår liksom inte vad som blir fult...
Gilla
Sidney88
Kvinna ·
10 maj, 2013
dycheryl, roligt med fler som tänker i samma banor! :) Vad har du för utgångsläge och vad vill du ha för resultat (storlek osv)?
Jag vill absolut inte ha några bollar, vill ha ett så naturligt resultat som möjligt..men jag känner verkligen ett starkt motstånd till att skära i muskeln och riskera muskelpåverkan m.m.
Gilla
Flisan69
Kvinna ·
10 maj, 2013
Jag har framför som lagts in via vårtgården som jag verkar vara ensam om här inne.
Vet inte något om min vävnad innan mer än att läkaren sa att det ser lovande ut för framförplacering innan jag sa något.
Har aldrig haft någit bröstband utan de får hänga till sig själva med bh som enda stöd!
Känner att de är långt ifrån klara men formar sig till det bättre för varje dag som går!
Känner inga kanter och de enda bristningar som finns är de som kom när jag var ung och fick gravidtuttar! :))
Tror att det är lättare för kirurger att lägga bakom och mer pill med framför, anbars borde ju fler ha framför.
Men det finns ingen sanning i den kommentaren utan det är bara mitt egna antagande!
Gilla
melina
Kvinna ·
10 maj, 2013
Mina framför såg helt galna ut. Verkligen två minibollar under tunn hud. När man låg på sidan lyfte också implantatet " den mot madrassen" så man kunde känna baksidan av implantatet. Plus att vänstra bröstet roterade så skidbacken kom under bröstvårtan. Ingen vacker syn ytan BH :/
Gilla
Sidney88
Kvinna ·
10 maj, 2013
Vad kul att höra att du har en lyckad framförplacering Flisan69! Hade du egen brötsvävnad sedan innan?
Det kanske kan stämma..någon anledning måste det ju finnas till varför de så gärna lägger bakom, det är ett mysterium jag hemskt gärna vill lösa ;) Här inne verkar det ju vara avsevärt många fler som byter från bakomplacering till framförplacering pga komplikationer, än tvärtom.
Tack för ditt svar :)
Gilla
Sidney88
Kvinna ·
10 maj, 2013
Oj, vad tråkigt att höra melina att det inte blev lyckat på dig :( Hade du anatomiska? Du och jag har ju väldigt lika siffror, längd och vikt..men det kan ju såklart skilja på förutsättningarna ändå. Bästa är väl att ha en diskussion med kirurgen såklart som har erfarenhet! Men vad sa den första kirurgen om dina förutsättningar, avrådde h*n dig från framförplacering eller trodde att det skulle bli bra?
Gilla
Flisan69
Kvinna ·
10 maj, 2013
Finns bilder på min sida men hur mycket bröstvävnaden var innan har jag ingen aning om!
Tyvärr! :(
Gilla
Anonym användare
10 maj, 2013

Skillnaden på mig med framför och bakomplacering. Den mörkare "hudfärgen" ska föreställa skugga.
Gilla
melina
Kvinna ·
10 maj, 2013
Den kirurgen gjorde endast framförbröst, men kliniken har lagt ner helt nu. Hon sa att mina förutsättningar var goda, bara att jag va smal och inte skulle välja så stora implantat. Ja dom var anatomiska, men hundra ggr mer bolliga än mina runda.
Gilla
Opticruise
Kvinna ·
10 maj, 2013
tin skrev:

Skillnaden på mig med framför och bakomplacering.
Gilla
Anonym användare
10 maj, 2013
Opticruise skrev:
tin skrev:

Skillnaden på mig med framför och bakomplacering.
Den tråden handlar om konturer av implantaten i klyftan, konturer som jag hade även med framför men som är skarpare med bakomplacering. Bilden visar hur jag såg ut med implantatkanterna på ovansidan av brösten vid framförplaceringen. Två olika saker.
Gilla