Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Milena profilbild

Milena

Kvinna ·

30 jun, 2013

Före-bild (före op) och efter-bild (efter sekundär näsplastik)

Näsoperation - Näsplastik

Tänkte faktiskt starta en tråd och skriva om att jag fortfarande inte är nöjd med näsan. Drar lite snabbt det jag inte är nöjd med, näsan är fortfarande sned framifrån, eller alltså själva näsan är rak men den är liksom vinklad. Syns bara på bilder. Jämfört med hur sned den var tidigare så är den klart mycket snyggare nu.  Ville höja tippen lite mer, nu efter en andra operation ser jag hur den börjar gå ner igen och han sa att han lyfte den ganska mycket, kan dock inte se det..  Näsryggen är fortfarande inte helt rak, ville få bort knölarna jag hade (hade två knölar kvar efter första operationen) men det känns som att de inte är helt borta. När jag känner på näsryggen känns den nästan helt avdomnad (har snart gått 3 veckor efter andra operationen), så minns jag inte att näsan var efter första operationen. Alltså min känns verkligen bedövad.    Ja, med andra ord finns det fortfarande saker jag vill ändra! Men! Jag hittade en bild på min gamla näsa, blev nästan chockad. Gick jag verkligen runt med den näsan? Var den verkligen så stor? Känns som två helt olika personer nu när jag ser gamla näsan. Inför min första operation sa jag till mig själv att jag endast var ute efter en förbättring, inte efter perfektion. Efter operationen tänkte jag snarare perfektion, man hittar jämt små nya fel och förstorar upp det så otroligt mycket. Man glömmer helt enkelt bort sitt utgångsläge, vilken näsa kirurgen faktsikt haft jobba med. Vill därför lägga upp en före-bild på näsan (skämdes så otroligt mycket över den näsan vilket ni kan se, gick inte en dag utan att jag klagade, alla problem var på grund av näsan, skyllde allt på näsan.. så glad att den är borta) och en efter-bild (tre veckor efter sekundär näsplastik, förhoppningsvis visar sig den lilla knölen som är kvar vara svullnad).    Opererade mig hos Richard Rylander på Lidingökliniken, han har gjort ett grymt bra jobb! :)   Efterbilden är alltså ca 3 veckor efter andra operationen och fortfarande (väldigt) svullen. Bild på knölen efter första operation finns i mitt galleri.     EDIT (8/7-13): Lägger in bild på min vänstra profil också. Som ni kan se ser näsan lite olika ut beroende på vilken sida, det är för att den alltså inte är helt rak framifrån. En bild framifrån kommer jag lägga när svullnaden lagt sig mer, just nu är hela näsan ganska svullen och har lite känsel.    EDIT (20/7-12): Före-bild och efterbild på näsan framifrån. Notera "kanten" på näsbenet (på förebilden, höger sida), där var den alltså sned och det är borta nu (se efterbild).    Visst hade jag otur med att få en sån näsa? Min näsa före operationen alltså, Richard har verkligen gjort ett bra jobb med tanke på mitt utgångsläge!!

Sortera efter

Paarmida profilbild

Paarmida

Kvinna ·

30 jun, 2013

Vilket jobb han har gjort! Jättefin näsa! Min syster opererade näsan för ca. 2 år sedan och jag minns hur mycket jag tyckte den förändrades för varje vecka som gick, du får ha lite is i magen och vänta minst 3-6 månader så att svullnaden lägger sig helt. Men jag tycker du borde vara nöjd, din nya näsa är extremt fin :)

0 Gilla

Harley profilbild

Harley

Kvinna ·

30 jun, 2013

Oj vilken skillnad, grattis till din nya fina näsa! Den ser i mina ögon helt perfekt ut :)

0 Gilla

Flisan69 profilbild

Flisan69

Kvinna ·

30 jun, 2013

Wow! Kan bara hålla med alla andra. Vilken jättefin näsa. Ögonen kom verkligen fram nu!  👍

0 Gilla

snutt profilbild

snutt

Kvinna ·

30 jun, 2013

Otroligt vilken skillnad och så fin den blev:-)

0 Gilla

9April profilbild

9April

Man ·

30 jun, 2013

Jättefint! Mkt mer femenint ansikte nu! Grattis:-)

0 Gilla

Milena profilbild

Milena

Kvinna ·

30 jun, 2013

Tack vad gulliga ni är! Ska försöka lägga upp en till bild när det gått tre månader. Tack igen :)

0 Gilla

Hedda profilbild

Hedda

Kvinna ·

30 jun, 2013

Den ser jättebra ut utifrån de bilder jag kan se! Hur länge måste man gå med plåster på näsan efter en operation? Hur var din upplevelse av Richard och Lidingökliniken? Jag funderar själv på att operera mig där av honom. :)

0 Gilla

Korres profilbild

Korres

Kvinna ·

30 jun, 2013

I profil är den verkligen helt perfekt. Typ den snyggaste näsan jag nånsin sett. Kan du inte lägga upp bild framifrån också?

0 Gilla

Milena profilbild

Milena

Kvinna ·

30 jun, 2013

Hedda: Tack! Man har gips i en vecka och plåster ska man ha i ca två veckor efter gipsborttagningen. Richard sa att jag kunde ta av mitt plåster dagen efter och sen bara ha det på kvällarna men de två första veckorna körde jag både plåster dag och natt.  Många upplever att Richard har en viss attityd. Det tyckte jag också men han är ärlig och lyssnar på vad man har att säga. Sen är han väldigt duktig och ganska öppen för korrigeringar, så det är alltid ett plus.    Korres: Åh vad snäll du är! Tack. Den sidan som syns på bilden är förresten min dåliga sida. Eftersom min näsa inte är helt rak så kan det bero på det, jag hade sned näsa före operationen också men nu är den rak men lite vinklad, så den sidan är den sidan näsan ser lite större ut. Näsan är fortfarande ganska svullen framifrån, kommer lägga upp bild framifrån när svullnaden lagt ner sig lite mer. Tack igen för komplimangen! :)

0 Gilla

twinky profilbild

twinky

Kvinna ·

30 jun, 2013

Superfint resultat ju! Jag tycker verkligen du ska försöka hitta tillbaka till ditt ursprungliga tankesätt och sluta jaga perfektion. Du har en jättesnygg näsa nu och det är absolut inte säkert att ännu en op faktist leder till en förbättring. Vad jag kan se har du inte mkt att vinna av ännu en op men desto mer att förlora.   Jag vet inte hur det är med näsor men jag har erfarenhet av flera bröstkorrigeringar och tappat mer och mer känsel för varje gång. Om du har mer bortfall nu skulle jag gissa på att du kan få ännu mer efter nästa op. :(

0 Gilla

Russin profilbild

Russin

Kvinna ·

01 jul, 2013

Jättefint resultat!  En liten och feminin näsa, men ändå naturlig. Håller med om att ögonen kom fram nu :)

0 Gilla

Milena profilbild

Milena

Kvinna ·

01 jul, 2013

twinky skrev:
Superfint resultat ju! Jag tycker verkligen du ska försöka hitta tillbaka till ditt ursprungliga tankesätt och sluta jaga perfektion. Du har en jättesnygg näsa nu och det är absolut inte säkert att ännu en op faktist leder till en förbättring. Vad jag kan se har du inte mkt att vinna av ännu en op men desto mer att förlora.   Jag vet inte hur det är med näsor men jag har erfarenhet av flera bröstkorrigeringar och tappat mer och mer känsel för varje gång. Om du har mer bortfall nu skulle jag gissa på att du kan få ännu mer efter nästa op. :(
  Tack. Jo precis, jag har verkligen dålig känsel. Vill inte göra en till operation, tror inte ens att Richard skulle gå med på en ny för jag fick verkligen vara på och förklara att knölen som var kvar efter första operationen, att jag ville få bort den. Han tyckte att näsan såg bra ut efter andra operationen men gick sen med på en till operation.      Russin:Tack, hoppades på lite sväng efter andra operationen men det blev inte så. Den är i och för sig bara ca 3 veckor nu så det kanske blir snyggare om några månader. 

0 Gilla

9April profilbild

9April

Man ·

01 jul, 2013

Tänk på att ha realistiska förväntningar. Att hela näsan e lite vinklad låter helt omöjligt att göra nåt åt. De kan ju inte lossa hela näsan o flytta den liksom. De flesta människor är inte perfekta o raka i ansiktet. Vissa knölar kan man inte få bort helt lätt. Antingen kan det va så att om de slipar ner för mkt så blir ditt nästak för tunnt. Det kan också vara så att om de slipar mer uppepå så kommer du att få en bredare näsa! Därför att näsan e som en triangel-smalast upptill o blir bredare ju närmre ansiktet du kommer. Det gör att ju plattare näsa de gör- desto bredare. Att du har ökat känselbortfall är något du får räkna med om du har opat dig mer än en gång. Varje gång de går in o skär så förstör de nerver o det blir givetvis värre för varje gång. Känseln kan o kommer troligen tillbaks delvis och med tiden. För mig tog det några år efter min andra op. Hoppas du har detta i åtanke när du bedömer resultatet. ( jag har själv gjort 2 näsop så ja talar av egna erfarenheter+ från infon ja fått från olika kirurger)

0 Gilla

Lovely Lily profilbild

Lovely Lily

Kvinna ·

01 jul, 2013

SNYGG!!!!!!

0 Gilla

Mamma_Mia86 profilbild

Mamma_Mia86

Kvinna ·

01 jul, 2013

Jätte fin näsa. det är verkligen skillnad. Det är jätte svårt att få perfekt näsa, men kan tänka mig att det blir så att man kommer hitta små fel efteråt som man kommer störa sig på. Längtar för att operera min näsa :) Är det någon här som vet vad som är skillnad på att boka nybesö näskirurgi och en plastikkirurgisk konsultation som man kan boka på lidingöklinikens hemsida till Richard Rylander. Vad är der för skillnad? Eller är det menat att man bokar 2 tider innan man gör en näsplastik?   Hur är lidingökliniken med korrigering?         

0 Gilla

Milena profilbild

Milena

Kvinna ·

01 jul, 2013

9april: Jo precis, den ser fortfarande mycket bättre ut än tidigare, det är alltså mest på bilder som man ser att den inte är helt rak. När jag frågar andra om de kan se det så säger de att jag inbillar mig, men det är alltså pga det faktiskt inte märks irl.  Jag hoppas att känseln kommer tillbaks, känns så konstigt. Men jag kan nog ändå stå ut med nedsatt känsel.   Lovely Lily: Åh tack :)   Mamma_Mia86: Ser nu att man alltså kan boka tid på hemsidan, ganska praktiskt! Vad gäller "nybesök näskirurgi" och "plastikkirurgisk konsultation", vet inte riktigt vad skillnaden är men ska du på konsultation för näsplastik så välj "nybesök näskirurgi". Plastikkirurgisk konsultation, verkar som att det är till för att få in övriga ingrepp, de kanske inte skriver ut alla ingrepp de gör så därför har de en som är till för olika ingrepp. Jag hade valt nybesök nässkirurgi. 

0 Gilla

Äppelpaj91 profilbild

Äppelpaj91

Kvinna ·

08 jul, 2013

Jag tycker att din näsa blev helt otroligt fin!! Jag känner igen mig så mycket i det du skriver... Jag gjorde en näsoperation i september förra året. Jag hade som en bula på näsbenet som jag mått dåligt över större delen av min uppväxt. Jag var så beslutsam över att det endast var en förbättring jag var ute efter, inte perfektion. Jag var nöjd med min näsa i helhet, jag ville bara få näsryggen mer rak. Jag blev nöjd, men några månader efter så började jag märka av en broskknöl precis innan nästippens början. Jag minns inte exakt när jag började märka av det.. men nu tänker jag på det mer och mer. Jag är medveten om att det inte syns så mycket..det syns en liten upphöjning i profil, och i vissa skuggor och ljus kan man också märka av det. Jag har läst om många som varit med om liknande, och att i vissa fall har det varit "mjuka" knölar som kan försvinna under läkningsprocessen. Min är hård, och det var ju nästan ett år sedan jag gjorde operationen så jag tror inte att den kommer försvinna:( Jag velar fram och tillbaka om jag ska genomgå en till operation.. Man blir ju så besviken också. När man gör en operation för så dyra pengar vill man ju så innerligt att man ska bli nöjd...Jag känner precis som du, att man börjar leta efter fel, och glömmer bort sitt utgångsläge. Jag märker dessutom av att jag börjat funderat på andra ändringar på näsan jag inte alls tänkt på tidigare... Samtidigt kanske ingen annan i ens omgivning märker av dom här sakerna, och det är mycket i en själv som spökar... Hur som helst så tycker jag verkligen att du borde vara nöjd med din operation :)

0 Gilla

Milena profilbild

Milena

Kvinna ·

08 jul, 2013

Äppelpaj91: Tack! Jag förstår dig, jag hittade också fel som jag inte tänkte på från början. Jag förstorade upp saker och ting ännu mer, som mådde ännu sämre efter operationen (vilket ju är sjukt konstigt eftersom den stora puckeln ju var borta), jag borde inte ha gjort det. För det blev liksom ett ett år av negativa tankar, jag gick runt och var ledsen, allt detta över något som jag egentligen borde ha varit supernöjd med! Och detta orsakades av en knöl efter operationen som de flesta inte ens såg. Det var verkligen psykiskt påfrestande och visst, jag ska inte ljuga, det är fortfarande saker jag vill göra med näsan men jag har lärt mig en hel del under det första året så jag ska inte gå runt och grubbla nu. Jag fick min andra operation och jag ska vara nöjd! Jag är nöjd!   Ibland blir inte det som man planerat, då tycker jag att man ska få göra en omoperation. Man har ju trots allt lagt ner väldigt mycket pengar och man ska kunna förvänta sig att få något åtminstone nära resultatet. En knöl efter operationen är absolut något man får störa sig på. Ingår omoperation för dig? Eller betalar du för en helt ny?

0 Gilla

Äppelpaj91 profilbild

Äppelpaj91

Kvinna ·

08 jul, 2013

Jo precis..det är så jobbigt när det blir en del av vardagen att gå runt och jämföra, kolla i närmaste spegel hur det ser ut osv. Jag trodde att när jag gjort operationen skulle jag vara lättad och nöjd. Konstigt ändå att jag inte minns exakt när jag märkte av det här med brosket.. Det är nu dom senaste månaderna när näsan nästintill läkt klart som jag går runt och deppar för det. Det är så synd för nu har jag äntligen fått tillbaka all känsel och känner knappt av någon ömhet alls. Jag pratade med min kirurg om det här men jag tycker inte jag blev tagen på allvar. Han sa att det är mycket vanligt att det blir såhär, det syns knappt, och om jag vill ta bort det så måste jag göra en helt ny operation och det tyckte han verkade onödigt..Det ingår ingen omoperation för mig :/ Va skönt att det ingick när du gjorde din operation. Jag vet inte riktigt vad jag ska göra, om jag ska vända mig till någon annan klinik. Dock tror jag inte att jag inte har råd att göra en helt ny operation.. Men vet inte hur det är med delbetalning och sådära..iså fall är väl det enda alternativet, om jag inte hittar någon bra klinik som har lite lägre priser. Där jag var nu fick jag betala över 40 000 kr.

0 Gilla

Milena profilbild

Milena

Kvinna ·

08 jul, 2013

Vad jobbigt, känns som att alla kliniker borde låta omoperation ingå eftersom man vet aldrig hur näsan läker. Jag förstår att du inte vill betala för en ny operation :/. Nu vet jag inte hur knölen ser ut men tänk på att det är sällan som folk lägger märke till småsaker. Det är en själv som gör det, en liten knöl blir en stor knöl i ens huvud. Det är ju självklart du som ska gilla din näsa, det är det viktigaste och inte vad andra tycker. Men ibland kan man verkligen låsa sig fast vid en liten sak som i princip påverkar en i livet, det är inte sunt, tro mig, jag har varit där.   Jag skickar ett mail till dig, känns som att vår diskussion kan gå lite utanför nu så vi kan ta det på mailen :)

0 Gilla

Visar 1 till 20 av total 63 objekt

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem