Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
PeggyB profilbild

PeggyB

Kvinna ·

31 okt, 2013

Bröstvolym före op, hur mäts det?

Bröstförstoring

Har sett att många angett sin "egna" mäng bröstvävnad innan operation... hur tar man reda på det? Skulle vara kul att veta vad man har idag :) Mäter man? Väger man? :)

Sortera efter

sockerdricka profilbild

sockerdricka

Kvinna ·

31 okt, 2013

Min kirurg höll en "skål" mot bröstet som fyllde den och då sa han hur mycket vävnad jag hade. "Skålen" fanns i olika storlekar, jag hade tex den näst minsta om jag såg rätt :)
Gilla
PeggyB profilbild

PeggyB

Kvinna ·

01 nov, 2013

Aha, ok det var intressant. Det skall jag fråga om vid nästa konsultation :). Tack för svaret. :)
Gilla
Miss_America profilbild

Miss_America

Kvinna ·

01 nov, 2013

Haha.. Jag blev så förvånad på konsultationen när de tog fram skålen och började kupa runt bröstet "jaha är det så här de mäter??" typ, hade iof inte funderat över det innan det såg ut som vilken tupperware skål som helst. Så hade man vetat det hade man ju kunnat gjort det själv hemma och inte behövt vänta till konsultationen. Det är bara att ta en skål hemma och mäta, kan ju vara vilken typ av skål som helst, decilitermått eller porslinsskål går ju också bra, det gäller ju att hitta en där bröstet precis får plats. Sen är det bara att mäta hur många ml skålen är genom att hälla i vatten och mäta den mängden man får plats med, så har man sin storlek. :)
Gilla
Smileon profilbild

Smileon

Kvinna ·

01 nov, 2013

Skulle nog göra så att jag fyllde en skål med vatten, ställde i en större skål/bricka, sen doppa tutten i vattenskålen och mäta hur mycket som runnit ut i den stora. Låter rätt galet, men mindre meckigt än att hitta en mätskål som passar precis tänker jag. Funderar dock på vilka som får sin egna bröstvävnad mätt på konsultation, då jag inte sett någon mätskål på någon av mina iaf. Olika kirurger gör olika?
Gilla
PeggyB profilbild

PeggyB

Kvinna ·

01 nov, 2013

Haha, jag jag får väl göra ett försök. Tack så jättemycket för alla tips. :)
 
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem