#1
2010, November 24 - 22:47
brösten hoppar när jag spänner musklerna???
Hejsan, jag opererade mig för snart en månad sedan. Idag stog jag framför spegeln när jag knäppte mina jeans och såg att mina bröst typ hoppade åt sidan då? För jag spännde minabröstmuskler. Är det normalt?? och om det är det kommer det alltid att vara så eller kommer det att försvinna senare? Sen är det fotfarande väldigt svårt för mig at göra en sån enkel sak som att knäppa knappen på mina byxor, jätte ansträngande... ska det verkligen vara så efter en månad eller nojjar jag mig bara? tacksam för alla svar jag får, e lite orolig
Annons
Annons
Annons
Jag kan också flytta mina när jag spänner bröstmuskeln.När jag spänner flyttar sig bröstet åt armen/armhålan.Såg att du har bakom...jag har framför med några muskeltrådar över.
4 barn (-05 -10 -10-17)| 34 år | 169 cm | 58 kg | 75 A |
Konsultation 6/9-10 Gunnar Kratz
OP 20/10-10 Plastikakademin Linköping Gunnar Kratz
Implantat Mentor High Profile 425cc
Bh innan 75 A
Bh efter 75 E
aha okej så det är normalt eller? sen vet jag inte om du vet detta eftersom att du har framför , men frågar ändå =P hehe... är det farligt att spänna sina brösmuskler efter 1 månad? jag menar, är det okej att bära tunga saker eller träna o så, även om det känns?
Det är vanligt med någon form av muskelpåverkan med under muskeln bröst (även om man bara har några trådar som täcker implantaten). Dina bröst är så nya så det går inte att säga om det kommer bli bättre eller sämre. Det är inte farligt att musklerna används i vardaliga situationer (ex knäppa jeansen) men du bör undvika tung belastning i tre månader. Sen kan du känna dig fram och se vad som funkar. En del kan träna som vanligt, en del kan bara träna med lätta vikter och några kan inte träna bröst överhuvudtaget.
BF + 3 korrigeringar pga olika komplikationer
NP + 1 korrigering
Fillers, Botox, Skinbooster, PRP, PMU, Mikronålning, Veinwave
Okej tack så mycke för svaren hjälper mycke =)
Att brösten flyttas vid spänning brukar inte bero på placering, mer att det är så nytt och att huden spänns. Många får detta den första tiden.
Jo det har med placering o göra då det är muskeln som gör de åker upp. Inget som säger det alltid kommer va så men muskelpåverkn gör att de hoppat upp vid varje spänning o de försvinner inte av sig själv :-/ mina hoppar upp o rör sig uppåt pga muskeln som pressar de uppåt
25 år
168 cm / väger ca 54kg.
Mått:
första op: 15 september 2010 på Citadellkliniken av Jörg Bohn.
La i 390cc hög profil Perthese Sensitive genom armhålan delvis bakom muskeln.
Fick Muscle Flex
Hej.
Der kan også forekomme muskelpåverken med framför, da implantatets bagside hæfter på musklen....
Plys
410cc mp bagom musklen
Højde: 178 Vægt: 64
Jo brösten rör ju sig alltid lite uppåt även med framför. Fast de kan ju inte dela sig eller få konstig form som de kan med bakom.
25 år
168 cm / väger ca 54kg.
Mått:
första op: 15 september 2010 på Citadellkliniken av Jörg Bohn.
La i 390cc hög profil Perthese Sensitive genom armhålan delvis bakom muskeln.
Fick Muscle Flex
Mina flyttar sig oxå när jag använder musklerna, nu e mina bara 9 dagar så vet inte om det blir bättre med tiden. Något jag tycker är obehagligt är när man lutar sig fram och typ knyter skorna, då känns det som att dom ramlar upp i halsen, gör dom det sen oxå eller bara nu när dom är nya???
35år
171cm/väger ca 84kg
Konsulation: 5 oktober 2010 hos Dr Göran Sanden i Malmö
Operation: 17 november 2010 hos Dr Göran Sanden i Malmö
Koksalt 600cc
Konsultation : 22 mars 2018 på Reformkliniken hos Tuve Mårtensson
Nej, inte i meningen MFD. "Framför med några muskeltrådar över" är inte detsamma som framförplacering, snarare ett sätt vissa kirurger uttrycker det för att få det att låta som en "lightversion" av bakomplacering.
Att brösten däremot rör sig en aning när man spänner bröstmusklerna är ofrånkomligt, det gör dem även utan bröstimplantat (vilket många tjejer inte tänkt på då de inte vanligtvis står och flexar pecsen). Det medför däremot ingen begränsning i eller påverkan av muskelfunktionen, som MFD innebär.
Op Bröstimplantat (2010): 325 cc/mentor/runda/mp+/coh1/Framför
Op Fettsugning haka (2021)
Op Övre ögonlocksplastik (2022)