mammamia81
Kvinna ·
06 feb, 2014
kriterier hos Försäkringskassan???
Bröstförstoringhur ställer sig Försäkringskassan mot operationerna? vad är kriterierna för att de tar över kostnaderna för en operation. Gäller bröst och näsa, brösten är obefintliga och näsan är gigantisk och sned. kan de tar över kostnader hel eller delvis??
Sortera efter
Mallans_bralla
Kvinna ·
06 feb, 2014
Pygme
Kvinna ·
06 feb, 2014
Essy
Kvinna ·
06 feb, 2014
Saendra
Kvinna ·
06 feb, 2014
Mallans_bralla
Kvinna ·
06 feb, 2014
mammamia81
Kvinna ·
06 feb, 2014
ja det var så jag menade, att landstinget tar över kostnaderna för op pga psykiska besvär (samt andningsbesvär pga sned mellanvägg i näsan). Får prata med en läkare helt enkelt.
Hallontossing
Kvinna ·
06 feb, 2014
Mammamia81- ja det är nog bra att börja prata med en läkare och få remiss till någon som är plastikkirurgskunnig.
Jag kan inget om detta, men att gå via landstinget är ju ingen enkel sak. Det tar tid och kraven är väl olika beroende på hur "rikt" det landstinget man tillhör är.
Sen utan att ha några som helsta belägg här, men bara för att man får en plastikkirurgi godkänd så har väl landstinget vissa samarbetspatners de jobbar med. (? rätta mig gärna). Så jag antar att dina möjligheter att välja klinik/kirurg är mycket begränsade ? Jag skulle nog kolla lite med några kliniker/kirurger vad de rekommenderar och sedan jämföra med den samarbetspartner som landstinget har om du uppfyller kraven för att landstinget ska bekosta operationerna. Här tänker jag mest att du ska veta vad de privata alternativen för dig är, och jämföra med va de alternativ de offentliga ställer upp.
Stort lycka till, tror vi har en del tjejer här på forumet som gått via landstinget :) Sök i gamla trådar.
Powerpuffgirl
Kvinna ·
07 feb, 2014
Jag sökte hjälp via landstinget för mitt obefintliga byst (haft/har psykiskt OCH fysiskt problem pga detta)
Men tyvärr så fick jag ingen hjälp (alltså, ingen op). De kunde endast erbjuda psykolog.
Det är väldigt svårt att gå via landstinget för detta problem numera. Det var enklare förr.
Enligt den läkaren jag träffade var psykiska problem inga tillräckliga orsaker till att få en op.
Det måste vara mer "kroppsliga" problem, ex att man drabbats av cancer och fått brösten bortopererade el att man har
stort byst och ryggproblem pga detta.
Angående dina andningsproblem pga näsan kan jag dock inte uttala mig om. Men jag tycker du ska vända dig till ditt landsting både pga ditt byst och näsan.
Vissa ställen i Sverige kanske är enklare att få igenom op än andra.
Lycka till!