Anonym användare
08 dec, 2010
Vill veta allt om BO!!!
Andra bröstoperationerAlla erfarna kloka tjejer. Vore glad om ni vill dela med er av era erfarenheter av bo? När efter op är det bäst att korra? Minskar risken att det kommer igen om man ändrar storlek på implantat? Hur länge hade ni bh efter? Något man ska tänka på? Som Twinky sa man har inget val. ....bara att satsa igen är glad för alla tips och råd
Sortera efter
MorsanFruganJag
Kvinna ·
08 dec, 2010
Anonym användare
08 dec, 2010
MorsanFruganJag
Kvinna ·
08 dec, 2010
leadore
Kvinna ·
18 dec, 2010
Om du har BO är det ingen smart idé att lägga in större implantat eftersom tyngden blir för mycket för fickan att bära. Du kan till o med bli tvungen att gå ner i storlek för att brösten ska sitta på plats. Som jag förstått det i alla fall. Dock kan det gå endå men BH dygnet runt en lång tid framöver om inte för evigt kan bli ett måste.
Anonym användare
23 dec, 2010
Jag kan absolut tänka mig mindre implantat. Jag har haft Dkupa alltid så jag är van vid stora bröst. Varför jag op var för att hänget. Jag har aldrig kunnat gå utan bh för det ser inte bra ut om man har naturligt stora bröst tycker jag. Jag som ville kunna gå utan bh någon gång iaf. De två månader de satt på plats var iaf bra;;)
Ser ut som mina bröst gör som de vill.....hela tiden fast jag försöker tämja dem. De lever sitt egna liv....kankse lika bra att ta ut implantaten??? Börjar mer å mer fundera på det faktiskt....så får skinnbitanra hänga där.
Anonym användare
24 dec, 2010
Funderar mer å mer på att plocka ut implantaten å låta skiten hänga. Någon som gjort det? HUr blir det?
Anonym användare
24 dec, 2010
Det är återigen synd att du valt den klinik som inte korrigerar (tämligen enkelt) genom att flytta impl till ö-muskel istället. Tämligen säker att du skulle blivit betydligt mer nöjd med den placeringen till det utgångsläget du hade.
Anonym användare
24 dec, 2010
Mitt utgångsläge var ju slappa hängande bröst. Det vill jag inte ha igen. Dock ville jag ha tillbaka lite av de jag hade en gång i tiden.
Nu vet i fan vad jag har fått. Två klumpar som trycker och gör ont och hänger under armhålorna med ärr på. Just nu vill jag inte ha några bröst allt. Orkar inte korrigera och ändra så som många tydligen varit tvugna att göra. Om detta innebär att jag inte kan ha implantat så skiter jag hellre idet, plockar ut fanskapet och snyggar till ärren.
Purina
Kvinna ·
16 jan, 2011
Anonym användare
17 jan, 2011
För min del ingår det. Citadellkliniken.
Purina
Kvinna ·
17 jan, 2011
Var det länge sedan du gjorde operationen? Det var 5 år sedan jag gjorde min, funderar på om min klinik skulle göra det gratis så lång tid efter. Ska boka en tid för besök, så får jag säkert veta då :)
Anonym användare
17 jan, 2011
oj, det var länge sen.. trodde det kom tidigare..jag märkte det efter 2-3 månader...tror det blir svårt att komma med klagomål så lång tid efter.
Purina
Kvinna ·
17 jan, 2011
Antar det.. Saken är att det har varit så hela tiden, men inte lika påtagligt från början. Påpekade det vid ett återbesök, men då menade de på att det skulle se ut så. Men nu syns och känns implantatet tydligt på undersidan av bröstet.
Tänkte först att jag fått kapselbildning, men efter lite googlande så tror jag mer på BO.
Anonym användare
21 jan, 2011
Du har ju inget att förlora på att gå dit igen och höra efter om du iaf kan få reducerat pris. Tråkigt att man måste stå på sig så mkt vid återbesöket. Inte första gången jag hör att man vid åb sagt att det ska vara så. Lycka till!!!!
Purina
Kvinna ·
21 jan, 2011
Tack!
Jag har fått en tid den 4 februari, och jag funderar på att ta med mig en cd-skiva med foton som jag har sparat. Där kan man tydligt se att det var så redan från början.
Anonym användare
21 jan, 2011
Hoppas det löser sig för er båda! Jag råkade också ut för att implantaten sjönk ner, men då hade jag superstora ( 800cc) och det blev för tungt så de åkte längre o längre ner hela tiden. Har nu 300 cc och de sitter där de ska efter 1,5 år iallafall. Fick göra ett lyft eftersom allt var uttänjt efter 800 cc, men ärren syns inte och jag är supernöjd.
Anonym användare
10 mar, 2011
Purina!!
Stå på dig. när det gått så lång tid kanske man inte kan räkna med att det korrigeras utan viss kostnad.
Men du kanske kan få det till ett lägre pris. Jag har tur som har en klok kirurg som inte tvekade en sekund på att
det korrigeras.
Anna!
Oj, vilken resa. Och jag som gnäller för att jag måste korrigera en gång. Jag hade väl den nu i efterhand naiva inställningen att bara en operation så är det klart. Nu förstår jag ju att det inte var så lätt. Jag tjatade på min kirurg att ta Mentor iställer för Pertses och jag har naturligtvis funderat över att om jag stått på mig mer å valt ett "fastare " implantat så kankse det hade hållt. Samtidigt så ville jag ju ha en mer naturlig look. Nu har jag bestämt mig för att helt lita på honom, och hoppas att han fixar det......längtar så efter att kunna vara utan bh och att det inte ska trycka och skava.
Jag har redan gjort lyftet så det är klart iaf(för denna gången) Det blir säkert fler op senare. När man väl börjat så ;)
Vad var annrs jobbigt när man förminskar muskelfickan....smärta??? hur stilla var du? hur länge hade du bh efter? 24-7?
Kan du gå uttan bh nu?
Många frågor.....
Anonym användare
19 mar, 2011
Hej!
Har lagt upp lite bilder på mina tuttar. Fortfarande under arbete men efter korren känns de mer på plats.
Börjar bli lite rastlös att sitta här med pysande tuttar...de första dagarnas dimma börjar släppa....hoppas nu bara
de håller. Jag ska ta det superlugnt och verkligen lyssna på kroppen......vila när det gör ont. Första gången var jag nog lite
för snabb att komma igång. Kommer ihåg att jag bara längtade efter att komma igång med träningen etc. Denna gången vet jag att det tar tid och tänker inte stressa. Skönt att man kan sitta lite här i tuttvärlden...tänker på er alla som drömmer om schyssta tuttar..kram
Jag ska också korra att implantaten åkt ner, har anatomiska så det syns inte så jätte mycket. Men jag har inte bestämt mig om jag ska byta till större och runda implantat eller bara sy upp fickan. Däremot så hade kirurgen invändningar till större implantat då dem blir tyngre och kan glida ner igen...