Annons
36 posts / 0 new
Last post
2010, November 19 - 21:15
mamma395cc
mamma395cc's picture
Offline
Last seen: 12 years 6 days ago
Silver
Joined: 2010-11-02 11:22

Har hört att tydligen så har man nån form av "säkerhetsfunktion" i Sverige så narkosen inte ska kunna överdoseras, men jag vet inte om det stämmer... Jag skulle aldrig åka till Polen och opa mig, betalar hellre dubbelt och får tryggheten och den standarn som finns här.

Om du läser min signatur ser du vad jag ska göra.. jag ska ha 2 kirurger och det tar nog mellan 3-4 timmar...

Viktnedgång ca 35kg. 173 cm, 68 kg.
Op genomförd dec 2010 på Art Clinic i Gbg, Karl Bremer och Per Windh. Full bukplastik, bröstförstoring delvis bakom anatomiska 395cc hög profil, fettsugning av ridlår och höfter.

Omop utförd dec 2011, Karl Bremer o

2010, November 19 - 22:12
Mamma_Mia86
Mamma_Mia86's picture
Offline
Last seen: 6 years 9 months ago
Silver
Joined: 2010-11-19 20:27

ahaa nu läste jag din sida, e ny här . men nu börjar jag lära mig :)
Såg att du har op tid snart gud va spännande :)

Ja skulle aldrig våga göra utomlands. Bättre ha sin läkare nära runt om sig här i sverige.

Har du hört nått bra om Kosmetisk kirurgi flaköping. sitter o läser lite på doms hemsida just nu. fast det är ju lång kvar tills jag ska göra operationerna. Men längtar så, mår så dåligt över min kropp, det jag mest är skrajj för är bukplastiken. Har hört att ärren e stor men att den sitter precis vid troskanten. och de flesta bristningarna på magen blir väl mindre efter en bukplastik operation.

25 år
4 barn
162cm 54kg
har hängiga C-kupa
Har gjort bukplastik 15 nov, och bröstlyft med inlägg 20 februari

2010, December 26 - 15:20
Collin
Collin's picture
Offline
Last seen: 9 years 8 months ago
Brons
Joined: 2010-12-26 14:48

Hej är 51 år med en hängbuk,gick upp 25 kg med båda barnen.Och bysten blev taxöron,har 90D i bh inget kul för rygg ,kläder och eksem.
Min fråga är skulle vilja göra en storbukplastik, minska brösten och fettsuga kärlekshantagen.
Kan någon rekommendera en bra kirurg bor i göteborg men kan åka,dock ej utomlands.
Och om någon kan skriva vad kostnaderna skulle bli på ett ungefär ,blir jag kanonglad.

Annons
2010, December 27 - 10:50
Jämntjock (not verified)
Jämntjock's picture

Collin wrote:
Hej är 51 år med en hängbuk,gick upp 25 kg med båda barnen.Och bysten blev taxöron,har 90D i bh inget kul för rygg ,kläder och eksem. Min fråga är skulle vilja göra en storbukplastik, minska brösten och fettsuga kärlekshantagen. Kan någon rekommendera en bra kirurg bor i göteborg men kan åka,dock ej utomlands. Och om någon kan skriva vad kostnaderna skulle bli på ett ungefär ,blir jag kanonglad.

 

Jag kan bara rekommendera Tuve Mårtensson på Citadellkliniken i Landskrona. Han är väldigt seriös och enormt skicklig! Idag är det 9 veckor sedan han gjorde stor bukplastik, bröst lyft ocg bröstförstoring på mig och allting har blivit så himla bra! Ärren ska vi inte ens prata om, en del av dem syns inte ens längre och det har bara gått två månader! Jag är, som du märker, galet nöjd med honom och skulle inte tveka en sekund att ta resan ner till honom.

Mina operationer kostade 88000:- men det är ju svårt att jämföra när du inte ska göra riktigt samma saker. Det enda jag kan säga är att Citadell troligtvis kommer kunna ge dig ett bättre pris än de flesta andra, det är i alla fall min erfarenhet.

Lycka till!

2010, December 27 - 11:01
Collin
Collin's picture
Offline
Last seen: 9 years 8 months ago
Brons
Joined: 2010-12-26 14:48

Tack !Känns helt okej med citadell när man läser vad nöjd du är .Det är jättebra att man kan läsa om andra som gjort

ingrepp,så man vet på ett ungefär vad det handlar om . Gott Nytt År

2010, December 31 - 08:49
snostjarna
snostjarna's picture
Offline
Last seen: 12 years 4 months ago
Brons
Joined: 2010-12-30 19:08

Är det något att rekommendera att göra alla opar på samma gång?

Eller är det bättre å ta en å en? Jag tänker så, att ska man ändå ha ont, kan man lika gärna ha allt ont på samma gång?

 

Jag planerar en stor bukplastik, bröstförstoring samt överarmar och insidan lår helst.

Ensamstående mamma 34år, GBP opererad jan-10. Bröstop 640cc, bakom muskeln. Ockelbo 25 sept 2012.
Väntar på bukplastik. Bilden visar -45kilo skillnad. Har nu tappat ytterligare 15 kilo.

Annons
2010, December 31 - 13:53
Jämntjock (not verified)
Jämntjock's picture

Bröst och mage är absolut inga problem, enligt mig. Däremot vet jag inte om det är en bra idé att blanda in armar och ben också heart

2011, January 2 - 04:06
Merviish
Merviish's picture
Offline
Last seen: 11 years 4 days ago
Silver
Joined: 2010-12-11 14:50

Storstjarna: håller med jämntjock!
Jag gjorde armar+bröst samtidigt vilket var ok mest brösten som spände. Magen gjorde jag nyss jag ville kombinera mage och lår men läkare avrådde mig, då det blir ett kraftigt drag mellan mage och underliv när man gör Bukplastik, kombinerar man lår och mage blir det drag från båda håll och ärren blir tjocka och fula.
En lårplastik ska man därför "underlätta" läkningen för också för att infek risken då snitten sitter på ett utsatt område både gör bakterier och rörelse.

Rekomenderar också STARKT Tuve Mårtensson på Citadell kliniken i Landsktona, han är fantastisk!

Född: 1990
Kvinna
Längd:170
Vikt:69

Operationer:

Carlanderska av Torsten Olberts
Gastric by-pass [080523]
Startvikt 148 kg
-80kg var det dags för lite renovering :D

Citadell Kliniken Landskrona av Tuve Mårtensson
Bröstlyft+inlägg + armplas

2011, August 10 - 20:37
Ztarshine (not verified)
Jämntjock's picture

Jämntjock wrote:
Citadell verkar ligga väldigt bra i pris. Jag betalade 88000:- för full bukplastik, bröstlyft och bröstförstoring. 1 kirurg och operationen tog ca 3 timmar. Samma ingrepp på Akademikliniken i Malmö skulle kosta 140000:-... En JÄKLA skillnad.

 

Hej!

Jag har konsultation hos Tuve 18/8 för full bukplastik och bröstlyft (har implantat sedan tidigare) och undrar om det ingick fettsugning i din bukplastik? Hur mycket "mängdrabatt" fick du? Verkar skilja otroligt mycket i pris mellan vissa (vad jag tycker det verkar som väldigt bra) kliniker.

 

Tusen tack om du vill svara!

 

Annons
2011, August 10 - 22:04
hempa
hempa's picture
Offline
Last seen: 2 years 4 months ago
Silver
Joined: 2011-08-07 13:11

Oh vad jag blir glad över att läsa här! Jag ska själv operera mig på citadellkliniken när jag har gått ner tillräckligt mycket i vikt, vill göra bukplastik och bröstförstorning. Och era priser ger mig verkligen hopp! Då skulle man ju kunna fettsuga sig samtidigt och jag skulle ändå inte komma upp i det priset jag trodde att det skulle bli med bara buk och bröst :D

Åh jag vill bara bli smal nu så att det kan bli av någon gång :P

30år, 2 barn, 171cm Operation den 3 november av Tuve Mårtensson Bukplastik med tillhörande fettsugning Bröstförstorning släta Mentor coh1 450cc M+ Framför muskeln 150ml i egen vävnad

Annons
Annons
Annons