Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
erika94 profilbild

erika94

Kvinna ·

06 okt, 2014

Bröstförstoring i USA.

Utomlands

Hejsan!

Jag har bott i San Diego i större delen av mitt liv och står nu lite och väger mellan att göra en operation i Los Angeles eller i Sverige. Har väldigt dålig koll överlag när det kommer till operation så antar att det är bäst att kolla här. För det första, är det någon som opererat sig i USA överhuvudtaget? Och vad tror ni är de generalla skillnaderna mellan Sverige och USA eller övriga ställen? Tar kliniken större ansvar i Sverige? Bättre kirurger i USA? Har planer på att genomföra operationen i början av nästa år. Senast Mars-aprill. 

Sortera efter

 profilbild

Anonym användare

06 okt, 2014

Gör operationen i det land du bor för ifall du skulle drabbas av komplikationer blir det inte kul att behöva flyga fram och tillbaka flera gånger för bedömingar korrigeringar återbesök osv

Gilla
erika94 profilbild

erika94

Kvinna ·

06 okt, 2014

Saken är att jag är i USA såpass ofta så att det skulle för mig inte innebära någon större skillnad. Är i USA nästan varannan månad just nu. Så vill bara ha bästa möjliga resultat. :) 

Gilla
admin profilbild

admin

Man ·

06 okt, 2014

Jag brukar inte skriva i trådar om ingrepp särskilt ofta men jag tänker att man kanske skulle överväga/undersöka erfarenheten och tillgången på gel-implantat i USA om det är det du vill ha. Jag kan ha fel men som jag förstått det har de inte varit tillåtna särskilt länge där i förhållande till i "resten av världen".

Gilla
erika94 profilbild

erika94

Kvinna ·

06 okt, 2014

Givetvis är allt sånt något att kolla upp. Tyvärr är staterna väldigt skeva när det kommer till FDA och lagar kring medicin. Jag har inte alls bra koll på sånt för tillfället men tänkte att det är väl bäst att vända sig hit just för sån information. Alltså vad jag bör tänka på och överväga när jag väljer vart jag ska genomföra OP.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem