DanCus
Kvinna ·
21 sep, 2010
Ang förebyggande bröstoperation
Andra bröstoperationerDå jag bär på bröstcancergener ska jag operera bort båda mina båda bröst i förebyggande syfte. För att vara helt säker på att risken för brc ska minska till max har jag tänkt att även operera bort mina bröstvårtor och vårtgårdar. Är det någon här som gjort en förebyggande bröstop? Hur gjorde ni med bröstvårtor/gårdar? Vilken typ av inplantat opererade ni in? Då jag ska göra operationen på USÖ så börjar de alltid med att fylla på silikoninlägg, innan det "riktiga" inlägget opereras in. Nån som gjort denna typ av operation, eller på USÖ? Jag väntar på kallelse till plastiken, så väl där får jag väl svar på de flesta frågor. Men det vore intressant att få höra erfarenheter från nån här som varit med om detta. Hur valde du/ni storlek? Lades protesen under bröstmuskeln? Hur ONT gjorde det, fick ni äta många och starka värktabletter och hur länge? När klarade ni er själva - att ta er ur sängen, ta på er kläder, tvätta håret...? Frågorna är många inför en sån här operation. Och trots att jag bestämt mig för att göra detta ingrepp så finns ibland tankarna på att det kanske är dumt att operera bort 2 friska bröst. Men jag SKA göra detta, trots alla hjärnspöken. Min lillasyster gick nyligen bort 37 år gammal efter att haft bröstcancer i 5 år. Hon efterlämnade man och 2 små barn. Sorgen och saknaden går ej att beskriva. Även min mor och gammelmormor har haft bröstcancer, dock överlevt denna. Hälsningar Dancus
Sortera efter
Minanyatuttar
Kvinna ·
21 sep, 2010
Anonym användare
21 sep, 2010
uch vad hemskt..
både min mamma och mormor samt hennes kusin har haft bröstcancer båda vid 40års ålder så dem kollade om mamma bar på någon ärftlig gen men det gjorde hon inte. Annars hade jag gjort samma som dig! det är väl att tattuera bröstvårtor? mankanske kan söka på nätet och hitta sådant :)
nublev jag nyfiken. ska kolla om ja hittar nått :)
Anonym användare
21 sep, 2010
Man tar inte rutinmässigt bort vårtgård och bröstvårta. Det finns olika typer av bröstcancer. Om det är en typ som växer i mjölkgångarna måste man ta bort mjölkgångarna och då tar man bort delar av eller hela bröstvårtan.
Marina
Kvinna ·
21 sep, 2010
Man tar inte rutinmässigt bort vårtgård och bröstvårta. Det finns olika typer av bröstcancer. Om det är en typ som växer i mjölkgångarna måste man ta bort mjölkgångarna och då tar man bort delar av eller hela bröstvårtan.
Jag tänkte just fråga detta. Kan du behålla något av huden och"bara" byta ut innehållet?
Jag är ledsen för din skull, DanCus,det känns som om vi borde ha bättre sätt att hjälpa dig i vår upplysta tid. Men jag avser inte att ifrågasätta ditt val, jag är säker på att du har tänkt igenom det ordentligt, och det hela är säkert en sorg i sig, som jag inte vill göra värre.
DanCus
Kvinna ·
19 okt, 2010
Hej Marina, och tack för dina fina ord. De värmer!
Jag ska behålla all hud. Men ta bort bröstvårtan och vårtgården. Alternativet är att första ta bort en del av bröstvårtan och skicka på analys. Men för mig spelar bröstvårtorna ingen roll - inte i detta läge.
Vårtården är egentligen vanlig hud, har bara annan färg. Men för säkerhets skull så valde jag att även ta bort den delen, i samråd med plastikkirurgen.
Anonym användare
03 jan, 2011
Anonym användare
06 jan, 2011
DanCus
Kvinna ·
06 jan, 2011
Tack netaab för att jag fick kontakt med dig!!
Och tack Leva med BRCA, jag ska gå in och läsa din blogg genast.
Jag har ännu inte fått nån kallelse till op, och inte heller tid till mammgrafin. Men jag väntar, med både oro och tillförsikt.
Tack för all omtanke!!
Usch vad hemskt,beklagar. Ibland är livet bra orättvist!
Har tyvärr inte kunskapen så jag kan svara på dina frågor,men hoppas att det löser sig för dig...
KRAM