Malin88
Kvinna ·
07 jan, 2011
Tips om hur man ska stå emot alla godsaker?!
Träning, hälsa, kost och viktHar aldrig varit inne på detta forum, men känner jag behöver råd. Jag vill verkligen börja äta nyttigt och inte äta massa skit som jag gör typ varje dag! Men kan inte låta bli! Hjälper ju inte heller man har massa godisautomater på jobbet ❤️
Har gått upp ca 4 kg efter operationen i september och de fortsätter uppåt. Hinner inte träna heller för jobbar så mycket. Men hur har ni gjort för att börja en mer hälsosam kost? Vill ju ändå kunna njuta men vill bli lite trimmad till sommaren :)
Sortera efter
Sandrah
Kvinna ·
07 jan, 2011
Anonym användare
07 jan, 2011
Det här är väl egentligen inget tips. Bara en lite om hur jag gör. Och för mig funkar det jättebra. (fast jag är lite kontrollfreak när det gäller sådant här så det kanske inte passar alla)
Jag börjar med att sätta upp ett kortsiktigt och rimligt mål åt mig själv. Det är roligare när det är "uppnåeligt".
Jag sätter upp klara riktlinjer för mig själv. I mitt fall får jag inte äta några sötsaker, snacks, godis, juice, onyttiga såser. Snabbmat, café mat etc kan jag bara glömma. Allt som mitt samvete "vet" är "onyttigt"/"tomma kalorier". Dessutom försöker jag skära ner på kolhydrater så mycket jag kan (älskar pasta, ris, potatis) Och byter ut det mot grönsaker och extra stor portion sallad. (Men jag tränar mycket så jag tycker att jag behöver lite kolhydrater också)
Det bästa är att en dag i veckan får jag unna mig något speciellt.🙂 Det kan vara cocacola och popcorn, marabou choklad, vad som helst som jag älskar att äta, men i normal mängd så klart. Inget frossande här inte. Du kommer att märka efter ett tag hur lite som krävs för att man ska bli så himla glad och nöjd.
Men man får inte glömma bort att under veckorna ta hand om sig själv och laga god mat och äta små snacks (Nyttiga sådana!)
Undvik att bli superhungrig mellan måltiderna. Ät hellre fler gånger och mindre. Och inte för sent på kvällen.
Släng in en kyckling i ugnen eller laxfilér med massa grönsaker (morötter, kolrot, zucchini, tomat, lök med lite olja och pressad vitlök till expempel) Det blir en supergod och nyttig middag.
Drick smoothies. Jag brukar göra på blåbär, banan och soyamjölk. Supergott. Släng i det som du gillar. Riv i lite ingefära om du gillar den smaken.
Fiberknäcke med kalkon.
Frukt med minikeso är också jättegott som mellis. Mmmmm 🙂
Se det som en utmaning att hitta goda och hälsosamma alternativ till dina "dåliga" kostvanor. Det finns ju så himla mycket nyttigt och gott. Det är kul att gå runt i en fräsh butik och handla och hitta på nya saker. Tycker iallafall jag :)
Gör inga "undantag". Typ "jag tar en liten bit mörk choklad bara ikväll" Då är det så lätt att börja tänja på gränserna och sen sitter man där med godispåsen en tisdagkväll👎
Och när man har lyckats hålla sig ett par dagar blir man så nöjd. Då kan det vara värsta lyxen att få ta en hårdbrödmacka med lite honung och dricka lite te på kvällen. I stället för att köpa en godispåse och lyxa med som man gjorde förr.
Man måste bara bestämma sig och sen blir man så himla stolt när man har klarat sina 8 veckor. Då vill man bara fortsätta. Då kör man 8 veckor till helt enkelt. Och om man känner att man har kontroll på läget då så kan man ju släppa lite på tyglarna. Då kan man få göra undantag om någon fyller år eller om det är någon högtid etc.
Jag har aldrig testat någon speciellt bantingsmetod. Men Bränna fler kalorier än vad man intar är ju ett nyckelord. Träning är ju oslagbart för att bränna och sätta igång förbränningen, plus att man blir mer sugen på att äta "fresh food". Men har man inte tid så har man inte. (Fast det har man egentligen😉)
Skär inte ner för mycket på maten. Om du börjar svälta dig så slöar du ner din ämnesomsättning och kommer inte att bränna kalorier lika effektivt sen.
Det är supersvårt dom första dagarna. Då är det så lätt att bara -Äh, jag skiter i det. Man lever bara en gång varför inte bara äta det jag tycker är gott Bla bla bla.
Jag tror du kommer lyckas jättebra om du verkligen vill! Det är bara viljan som står i vägen! Jag skrev det här så slarvigt så hoppas det "makade any sense, haha)
Godnatt! 👍
Malin88
Kvinna ·
07 jan, 2011
sandrah: tack för tipset. ska gå in o kika där! :)
Malin88
Kvinna ·
07 jan, 2011
sally84: tack för ditt svar! du kom med massa bra tips :)
får försöka äta nyttigt, man måste bara tänka om, svårt o komma på vad man ska laga som ska va nyttigt. men man kommer väl på sina egna rätter sen :P smoothies är gott, de kan man ju ta som mellanmål :)
jag tänker oftast, kan ju bara äta detta, så har man ätit en hel chokladkaka. man ska inte köpa hem onyttiga saker för då känner man att man måste äta upp det.
Anonym användare
07 jan, 2011
Märta
Kvinna ·
07 jan, 2011
Kosttillskott som innehåller multivitaminer kan vara bra. Speciellt zinkbrist gör att man får ett väldigt söt sug.
sassy
Kvinna ·
14 jan, 2011
haha va söta ni e...:)
Anonym användare
18 jan, 2011
Det är många som frågar mig detta eftersom jag nästan hela mitt liv (jätte låååånga liv ;) ) hållt min vikt nere.
Det enda tipset jag kan ge är att börja tänka på vad du äter. Skriv dagbok på vad du äter och varje gång du känner ett sug av godis, gå istället till väskan och ät en frukt som du tagit med. Äpple innehåller lika kalorier, så det kan du nästan äta vad som helst! Man ska äta var tredje timme. Lite men ofta!
Apelsin brukar lugna mitt sötsug, men dte håller däremot mer kalorier än äpple. Försök välja frukt och annats om stillar din hunger snabbt. Gurka är bra, eftersom det fyller magen men innehålelr mest vatten. En halv avocado eller någon exotisk frukt är också okej.
Krydda maten mycket! Man blir lättare nöjd när maten är mkt kryddad! Dessutom, ät din mat i minst 10 minuter! Man ska egentligen äta sin frukost, lunch och middag i 30 minuter. Men vem har lust med det!? Maten blir ju kallt då!
Sedan.. Rör dig minst 30 minuter om dagen!
Hoppas mitt svar dög :)
Anonym användare
18 jan, 2011
Om du tränar mycket så ska man verkligen inte skära ner på kolhydraterna (läste det längre upp). Det gör bara dig mer trött och sötsugen är vad du kanske redan är nu!
Äta som vanligt, mat hemifrån och sedan träna. Dålovar jag dig att du kommer gå ner. Men då gäller det att du rör dig minst 30 minuter om dagen ^^..
Anonym användare
18 jan, 2011
precis! man måste käka kolhydrater när man tränar! men det finns snabba o långsamma, o det är just långsamma som är bra för då håller du blodsockret på en lagom nivå längre tid o du får inget sötsug. Långsamma är tex råggröt, fullkornspasta, kokt potatis som man kyler o sen värmer har lägre GI (långsamma)
Käkar du snabba kolisar åker ditt blodsocker upp upp...sen dalar det fort ner ner ner ...UNDER det som är en lagom nivå, alltså känner du dig sugen igen! tipset är alltså att alltid ha i dig långsamma kolisar från lunch lr mellanmål så ditt blodsocker är lagom = du är nöjd
Man hinner träna! En kvart om dagen som Paulo Roberto säger! :) Bygg muskler, de gör att du bränner fett dygnet runt! kolla in våran blogg www.fitnessbrudar.blogspot.com om du vill ha lite tips om träning o kost! :)t träna tex när du egentligen skulle tittat på tv!
lycka till! :)
Malin88
Kvinna ·
18 jan, 2011
linis-87: tack för dina tips! ska kika på boggen du gav! :) men jag är stolt över mig shälv. äter väldigt nyttigt på vardagarna o inget socker o godsaker jag gjorde innan. och nu kör jag mkt med kyckling o grillade rotfrukter och pastasallad. men de är inte lika gott somen fet sås med potatis o kött. men de får bli på helgerna :)
Anonym användare
19 jan, 2011
Malin88: jätteduktigt! :) o bra att du har helgerna, man ska ju dra ner, inte sluta helt, då är det ju svårare att hålla en längre period. nu kommer det att gå av bara farten! :)
Malin88
Kvinna ·
19 jan, 2011
hehe ah de hoppas jag! :)
Känner igen mig tokmycket.. är själv en riktig liten sockerråtta ;)
Vill du bli av helt med sockersuget och gillar ostar, såser, kött, ägg osv osv så kan du googla LCHF!
Jag har gått ner 15 kg på 3 månader med den metoden :)
Startade en blogg (varning för låg uppdateringsnivå) när jag började min viktresa... där finns iaf lite tankar, bilder och länkar om du är intresserad! http://my-lchf-life.blogspot.com