trill
Kvinna ·
11 dec, 2014
Fettsugning = ont!!!
FettsugningHej alla
Tänkte bara dela med mig av min plågsamma smärta just nu :) Genomgick fettsugning av utsida lår härom dagen och har så sjukt ont så det är inte klokt. Läste på innan och det sades att man inte har så väldigt ont och att man kan börja träna osv snart efter operationen. Vad det är för några supermänniskor som klarar det, undrar jag! Jag är helt blålila på låren, fruktansvärt ont, kan knappt röra mig, att gå i trappor gör ont som f-n då man böjer benen, och den åtsittande kroppsstrumpa jag har sitter så hårt att jag blivit helt svullen om vaderna och fötterna, de känns som klumpar. Detta kommer sannolikt att gå över, det är säkert helt normalt, men just nu är det rätt plågsamt. Formen ser dock fin ut så jag har hopp om bättring. Tänkte bara dela med mig av denna min upplevelse:)
Sortera efter
Sockersocker
Kvinna ·
16 dec, 2014
Veroniqq
Kvinna ·
21 dec, 2014
trill
Kvinna ·
21 dec, 2014
hej Sockersocker och Ella13
Jag fick också citodon med mig hem men läste att de innehåller morfin, vilket jag inte gillar alls eftersom jag blir enormt konstig av det. Så tog bara panodil. Smärtan har gått över rätt bra nu, men det tog ett tag! De första dagarna var hemska, jag hade så oerhört ont och så skulle jag trots det massera.. Däremot är jag lite misströstande vad gäller hur mycket som tagits bort för det ser verkligen inte ut att vara mycket. Ser själv ingen skillnad. Har visat upp mig för två kompisar också och de såg inte heller nån skillnad mot innan. Tagit en massa foton och inte heller på bilder syns skillnad. Teoretiskt sett skulle det kunna vara svullnad men det varken ser eller känns svullet, så jag vet inte..
Veroniqq
Kvinna ·
23 dec, 2014
trill
Kvinna ·
27 dec, 2014
De ska ha tagit 4 dl från varje lår, 8 dl totalt. Tycker det borde synas men det gör det fortfarande inte. Samma form som innan med. Tycker att åtminstone formen borde det synas något på, förstår om man inte blir helt trådsmal efter en sån här procedur men det borde åtminstone se lite mer "jämnt ut".
Oj, gått upp 2 kg sen operationen? Och du har blivit tjockare om låren istället för smalare??
Veroniqq
Kvinna ·
28 dec, 2014