Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
undefined profilbild

Anonym användare

14 jan, 2011

Svammel om min hatade kropp! (Råd?)

Träning, hälsa, kost och vikt

Jag har problem med min vikt och har haft det hela livet. Jag tänker inte skriva vad jag vägt/väger (än...) eftersom jag mår fruktansvärt dåligt över det. Ett tag gick jag ner 25 kg, och började närma mig vikten jag var nöjd med, trots att många sa åt mig att jag var för smal då, innan jag ens nått målvikten. Innan jag gör min bröstoperation (måste spara lots of money tills dess, liksom) så måste jag också gå ner i vikt, gärna till den vikten jag hade för tre år sedan när jag var som smalast. Det känns inte direkt kul att lägga sig på operationsbordet för att jag riskerar i mina ögon "att vara för fet för att sövas", men förstår ju innerst inne att jag inte är så tjock. Jag blir galen på att äta som "man ska" men inte gå ner någonting, och bara själva vikten frustrerar mig någonting fruktansvärt. Nej, fy, finns ingenting jag gillar med min kropp! Jag har gymkort, men skäms för att gå på pass så jag styrke/konditionstränar själv, då det känns om om jag gör bort mig då man gå på passen. Det blir mkt promenader, just för att jag skäms för att visa mig på gymmet. (!) Jag är inte gravt överviktig, men det sitter så hårt i hvuudet på mig, att det hindrar mig från att göra saker. Simma? Otänkbart! Funderar på att ändra kosten på något vis. LCHF fungerade inte alls för mig, då jag började må illa av det och ständigt gick runt med huvudvärk, och jag gick på den i nästan två månader. Inte gick jag ner något heller. Förstår inte hur min kropp fungerar!? Jag menar, ser ut som en 50+ kvinna som fött två barn, istället för en 23 åring! Klarar inte av att se mig spegeln, och LÄNGTAR tills den dagen då de här hemska kilona har försvunnit och de nya, snygga brösten är på plats. (+Gärna en bukplastik också på det hela.)

En anledning till den drastiska viktuppgången var just starka mediciner, som fick mig att rasa upp 15 kg direkt, sedan kom de extra 10 efter ett tag. Nu har jag nästan tagit bort medicinen helt, och det har redan påverkat min vikt. Förövrigt ser jag inte ut att väga så mycket som jag gör heller. Jävligt skum kropp.

Förlåt för min dumma utläggning nu! Hur ska jag göra? Vad för sätt är bäst om man verkligen vill rivstarta sig själv och bränna cirkus 20 kg? (Ja, 10 då, men vi säger 20 för där vill jag hellre vara!) Någon bra typ av motion? Sätt att äta?

Men gud.... gah. Förlåt igen för svamlet, nu ska jag gå och lägga mig innan jag börjar ta upp andra trådar också. ;P Hoppas någon förstod vad jag menade med mitt tjafs, haha

Sortera efter

 profilbild

Anonym användare

14 jan, 2011

Men åh blir ledsen när jag läser sånt här. :( Tycker inte alls du svamlar! Det här forumet är ju till för att prata om sin kropp och vad man inte gillar/vill ändra. Min faster var RIKTIGT REJÄLT överviktig läääänge i sitt liv, tills en dag då hon bestämde sig för att gå ned i vikt och började räkna kalorier. :) Idag är hon helt normalviktig! Tror det är ett jättesmart sätt att gå ned i vikt faktiskt! Gör det till en vana att kolla på baksidan av förpackningar på maten du ska äta och räkna ut hur många kalorier det blir och se till att äta ungefär 1800-2000 kalorier om dagen, aldrig mer! Köp inte hem godis och snacks och läsk, då riskerar du inte frestelsen att äta det. :) Det tar tid, men det ger resultat! Sen måste man i princip träna också för att gå ned i vikt, du måste ju bränna allt du äter plus lite till för att gå ned. Promenader är jättebra men försök ta mod till dig att gå till gymmet ibland. Jag vet hur jobbigt det känns när man tror att alla tittar på en och tänker "haha vilken loser, vad gör hon här?" Men sanningen är att ingen tänker på andra på gymmet, folk är för upptagna med sig själva. Du kan ju gå dit med en kompis också, det brukar kännas mycket lättare då tycker jag iaf. Alla KAN iaf gå ned i vikt även om det är svårare för vissa än för andra, så få aldrig för dig att det är hopplöst! Kämpa hårt men lägg inte för stor press på dig själv att gå ned en massa jättefort, för det tar tid. Ibland går man upp lite för att sen gå ned en massa. Men jag tycker verkligen du ska testa att räkna kalorier! Det känns jobbigt i början, men man lär sig hur man ska göra ganska fort. Ett annat tips är att skriva upp allt du äter, varenda liten kaka, i en matdagbok under en veckas tid. Då ser du precis vad du äter och hur mycket och får en bättre bild över vad du behöver dra ned på. :)

Massa kramar!

Gilla
 profilbild

Anonym användare

14 jan, 2011

Hej, guuud vad jag förstår dig, fast tvärtom haha. Jag vill verkligen gå upp i vikt, och på ett sätt har vi exakt samma problem bara att det är tvärtom. Jag hittade en skit cool grej på nätet.

Finns en hemsida som heter www.matdagboken.se

Tycker faktiskt den verkar ganska kul. Ska förklara lite.

Där kan man registrera sig och sedan skriver du in din längd och vikt och sen din målvikt. Då räknar den ut hur många kalorier per dag du bör äta för att nå din målvikt. Det finns en matdagbok där du skriver upp vad du äter, tex: frukost- Två rostade mackor och ett ägg. Då räknar den ut hur många kalorier detta innehåller och registrerar det, sedan fortsätter du med mellanmål, lunch, middag ect ect. För varje grej du skriver upp, står det hur mycket du har kvar att äta. På så sätt är det lätt att hålla sig till sitt kaloriintag per dag. och så har dem en knapp där det står livsmedel, där det står exakt hur mycket kalorier ett livsmedel innehåller. Det finns även en "knapp" där du skriver typ om har har tränat något,,, tex: boxning 30 minuter, promenad 20 min... och då räknar den ut hur många kalorier du förbrännit, och då plussas ditt "kaloriintag per dag". Haha svårt att förklara med tex: jag har ätit 1500 kalorier idag, och nu har jag joggat i 30 min, jogging turen förbrände 500 kalorier, då blir dem där 1500 som du åt bara 1000. Vilket betyder att du får äta 500 kalorier till om du vill eftersom att du tränade. Förstår du? Jag är så dålig på att förklara men det är inte så komplicerat som det låter. Jag har själv börjat med det för jag vill gå upp i vikt. det är faktiskt skit kul och man blir otroligt motiverad... haha jag ska typ äta 1669 kalorier per dag om jag vill gå upp till 63 och när jag har nått 1669 så typ tar jag en extra macka för sakerns skull =)

För du vet jag till hundra att om jag fortsätter såhär så kommer jag lyckas. Hoppas det var till nån hjälp.. förlåt om det blev föör långt, hoppas du orkar ta dig igenom texten =) lycka till!!!!🙂

Gilla
 profilbild

Anonym användare

14 jan, 2011

..och... kom på en sak... det är helt gratis att registrera sig men om du vill bli plus medlem så kostar det typ 39 kr i månaden för ett år eller vad det var. Om man är plus medlem finns det en massa ndra bra grejer sopm hjälper dig att nå ditt  mål, krm ej ihåg alla men ett var iaf att de fixar ett matschema till dig, typ vad du ska äta varje dag för att nå ditt mål. Då har de redan räknat ut kalorier och vitaminer och allt så du behöver inte göra något. Det kan ju vara bra om man inte vet exakt vad man ska äta ;)

Gilla
Uniica profilbild

Uniica

Kvinna ·

14 jan, 2011

Vikt har alltid varit tjejer problem och jag hoppas att du når ditt resultat och blir nöjd!

Jag tycker det är jätte dumt och gå runt och väga sig hela tiden det gör alla människor knäppa. Jag har inte vägt mig på 1 år och under den tiden känns det som jag har gått upp minst 6 kg jag har fått mycket fett på magen och rumpan men när jag vägde mig för några dagar sen så visade det sig att jag vägde mindre en vad jag gjorde förra året. det är helt sjukt vad fel syn man har på sig själv. Jag har hatat mig själv för att jag var så smal när jag var liten och jag hade så extremt dåligt självförtronde men när jag kom i 18 årsåldern så intalade jag mig själv hela tiden det är snyggt med smala ben det är snyggt och smala armar.. och efter det fick jag bättre självförtonde och vågade visa mina ben och armar och det var inte någon som komentarade hur smal jag var utan dom såg en tjej med självförtronde och i samband med det började jag gå upp lite i vikt. Det gäller att kämpa och få ett självförtondeoch till slut lyckas man! men jag håller tummarna för dig du är inte ensam om dessa vikt problem

Gilla
 profilbild

Anonym användare

14 jan, 2011

elskling >> Åh den hemsidan måste jag kolla in!

Gilla
Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

14 jan, 2011

Hur fasen kan man gå UPP i vikt på 1669 kcal om dagen??

Äter jag så lite,  är det för att jag håller igen.💋

Vilket för all del kunde behövas.

Gilla
 profilbild

Anonym användare

14 jan, 2011

tror vi siter i samma båt! måste gå ner 20 kg.. är helt knäckt.. har inte drivet i mig längre att gå ner i vikt.. förra året gick jag ner 10kg och slet som ett djur!! men nu sen oktober har j gått upp 5!!!! sååå jävla depp... så jag ringde o grina till min vc. OCH DE LYSSNA O FÖRSTOD! nu ska jag nog få vara med i en "vikt grupp" som ska starta i februari!! enligt mitt BMI så ligger jag precis över grensen till fettma... sååå jävla deprimerande så j vet inte vad j ska ta mig till... :(

största problemet j har nu är orken.. jag har ingen ork till att göra det jag vet behövs.. är i en så djup deppar svacka som jag alldrig varit i innan  

.. ser ingen lösning lixom.. gick upp 30kg med min son. han är i dag 4!!!  råkar j se mig i något som reflekterar min spegelbild utan att jag är berädd på det så känner ja fan inte igenn mig själv! el om vi varit på fest o j känner mig fin så ser man fotton på det efter råt så blir jag så jävla förvånad.. ÄR JU SÅ JÄVLA STOOOOOR!!....

ne fy... så har ja fått en massa hällso problem med vikten.. högt blod tryck!!! va bara 28år nör j börja med blodtrycks sänkande!!! fan inte klokt... :'(

hoppas hoppas nu på det här m vc.. skulle få veta efter den 26/1 om j kom med eller inte..

Gilla
 profilbild

Anonym användare

14 jan, 2011

Marina:

Jaha... då kanske det är för lite då??

Men när jag skrev in min vikt lägd och min målvikt var det det jag fick upp... är ju faktiskt vääääldigt smal. Väger bara 55 kilo till mina 178 cm. Vill gå upp till 63... du vet inte hur många kalorier jag skulle behöva äta då för att nå min målvikt*? är själv inte så insatt i detta och vet inte själv, vill även tillägga att jag inte tränar eller så

Gilla
Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

14 jan, 2011

Tja genomsnittskvinnan behöver väl ca 2000 kcal om dagen för att "gå runt",. och då är det inte inräknat nån träning att tala om. 2500 är heller inget ovanligt. Och jag skulle tro att du som är så smal av naturen antingen har en HÖG förbränning (eller väldigt "dålig" aptit?).

Om målet är att gå upp är det väl bara att tugga på - ju mer desto fortare når du målet💋. Skämt åsido, det beror lite på hur du har tänkt dig det hela, men att inta först nåt sött och sen fett torde vara det mest effektiva sättet att lagra in fettet, eftersom du först sätter fart på insulinet som i sin tur stimulerar till ökad fettinlagring. Nu förutsätter jag att du i övrigt är frisk, förstås.

Men låt säga att du också vill ha lite mer muskler; isåfall är det bästa nog att du gör några rejält (för dig) tunga övningar och ganska koncentrerat under en kort tid, så du bygger lite muskler, men inte får så mycket förbränning av den träningen. Muskler förbränner förvisso mer även i vila, men med dina smala anlag, tror jag inte att du riskerar nån större sådan effekt även om du gör lite armhävninghar, situps och knäböj därhemma. Däremot kan du få lite snyggare form på fettet - men det kan du ta när du tycker det börjar synas att du går upp lite.

Om du kommer på nåt sätt, kan du få några kilo av mig. ;)

Gilla
Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

14 jan, 2011

Sara2barn och Noir... ni bor inte i Stockholm båda två då, så ni kan ge er ut på långa promenader ihop och stötta varandra lite?

Kanske en idé för POF-anslagstavlan; promenadsällskap och moraliskt viktminskningsstöd??

Gilla
 profilbild

Anonym användare

14 jan, 2011

Jag har vägt 147 kg som mest nu vet jag inte vad du väger eller hur lång du är men bara jag slutade dricka coca cola rasade jag i vikt jag äter inget godis, chips eller annat skräp, du ska absolut inte skämmas för att gå till gymmet det brukar finnas avdelningar för enbart tjejer kolla upp det! Jag gick ner 78 kg på 15 månader av att lägga om min kost ja hela min livsstil man ska ungefära förbruka 10.000 steg om gaden ett tips som funkade för mig var att köpa en stegräknare som räknar steg, kalorier, och antalet km du gör av med dagligen, du ska absolut inte ge upp!!! Det går bara du vill men det e just orken som kan vara problemet, det har jag full förståelse för. Skäms aldrig för din kropp eller den du är gör något åt det så fort du ser att vågen visar mindre kommer du bli mer inspirerad och fokuserad på att nå din slutvikt. Ät mycket frukt, svart bröd och absolut inga sötsaker det gör verkligen susen det vet jag av egen erfarenhet. Tex 1 glas coca cola innehåller 140 kcal för att sen göra av med dom kalorierna ska du gå ungefär 4 km!! Det e en hel del, jag hoppas verkligen du lyckas och önskar dig all lycka har du fler frågor eller vill dela med dig mer så bara skriv jag svarar mer än gärna då jag känner igen mig otroligt mycket i det du beskriver. Lycka till vännen och var positiv, tryck inte ner dig själv.

Gilla
74a profilbild

74a

Man ·

14 jan, 2011

Fy att du ska behöva känna så! Kämpar själv med vikten efter en graviditet men e snart på mål efter mycket kämpande och slit..Ska själv göra en buk.op och ett bröst lyft. Har kört viktväktarna, GI, träning mm och det mesta har funkat. Men nu kör jag xtravaganza och jäklar säger jag bara! Har på 1 vecka tappat ca 4kg 3cmhöft 3cm midja 1cm arm och låret tror jag det var 2cm. Man mäter även fett% i kroppen för att gå ner på rätt sett. Denna metod bygger ju mycket på träning. Kunde träna gym 5dagar/veckan men ändå stod jag stilla på vågen, pga av matovetenskap. Kanske kan vara något? Detta program körs via mitt gym, men det e lite olika. Desvärre kostar det en del. Men finns lite olika program inom det. Har själv bara kört 1½ vecka nu men e såld, mycket på grund av det snabba resultatet. Lycka till hur du än lyckas!

Gilla
 profilbild

Anonym användare

14 jan, 2011

Marina. j bor i eskilstuna ;-) och, ja, en bra sak till att ha på anslags tavlan!

straffat mig själv m en pizza i da... :( el om det var en tröst för deppet... vet inte..

74: xtravaganza?? vad de det?? hur kan du träna så mycket?? har svårt att ens få i hop det att kunna komma iväg en g i v!! skulle behöva vara arbetslös för o ha tid o räkna kalorier stå vid spisen o träna...

Gilla
 profilbild

Anonym användare

15 jan, 2011

Tack så jättemycket för svaren, ska läsa igenom dem flera gånger. :) Jag är verkligen jätteglad för erat stöd och vill bara ge er en stor kram. Hade aldrig förväntat mig sådan respons!

Jag var och tränade idag, och duschade på gymmet (WOW) vilket jag inte gjort på år, eftersom jag hatar mina självskadeärr på armar och ben, men jag försökte att mind my own buisness. Angående min mat så avskyr jag cola, alla söta läsker, äter aldrig godis, snacks eller bakelser (bakelser kanske en gång i månaden), och sådär. Jag äter lagad mat varje dag, och går långa promenader till olika aktiviteter. Ska försöka gymma/gå på pass 2 gånger i veckan utöver mitt fysiskt krävande halvjobb. Tycker det borde ge resultat. gillar inte pizza, osv, heller. Jag för matdagbok sedan flera år tillbaka också. Mycket är mediciner som kommit in och jag har ätit när jag varit "zombie" men nu är jag tack och lov ute ur det stadiet, och försöker nervöst komma tillbaka. Jag kommer aldrig kunna bli en smal tjej i den bemärkelsen med smala ben/vader och smala armar/petite. 171 cm lång/kort, och jag är naturligt timglasformad. Minus brösten då. (GAH!) Kraftiga ben, breda höfter och "getingmidja" (trots fett, och lös hud på magen) och nada bröst. Eller, jag har bröst, men de är inte snygga för fem öre. Jag ska dock prioritera att gå ner i vikt och hitta en kroppsform som känns OK, innan jag fixar brösten, dessutom är det massor med pengar, som jag inte har. :(

sara2barn  - Jag vet inte riktigt vart jag ska vända mig med mina problem. Kanske till personalen på gymmet? Men det känns så genant att lufsa dit och faila. Jag vill gärna gå på pass, men just passen skäms jag mest för. Längtar efter brösten och idag har jag känt mig superhängig pga att min drömkropp är så långt borta.

Jag har inga problem med ämnesomsättningen (tagit blodprov) osv, heller. Jag vägde som mest 98 kg till mina 171 cm. :( Är -10 nu, dvs, 89-88. Men jag försöker verkligen gå ner. Som minst vägde jag 71, och då såg jag smal ut/t o m benig (!) även om den vikten låter mycket för er, kanske. Runt 75-70 kg skulle jag vilja väga, innan jag ens överväger operation. Meeen pengarna. Pengarna, pengarna!

Jag återkommer definitivt till tråden ifall jag glömt att svara på något. skriv på ni! ;) Och tack igen!

Gilla
 profilbild

Anonym användare

15 jan, 2011

hej! vad bra av dig att tom ducha på gymmet!!  jag hoppas verkligen på min vc nu. har varit oträffat distrikt ssk som håller i det o det för bra för o va sannt! men får träning på resept. och då ska man ha en tränings rådgivare. och det är här i stan på friskis. känns ju bra. o så har de vatten gymnastik tillsammans i grupp.. vill inte visa mig speciellt men i en grupp m andra tjockissar såååå ok. ;-) sen skulle de laga mat tillsammans o lära sig kost. och så är det sammtal. mm mm.

men om din övervikt beror på en massa mediciner så.... kan du inte ta det med din föredetta ansvariga läkare?? det låter ju som en rett vanlig biverkning.?? el hur har ni det m vc där du bor?? husläkare??

Gilla
74a profilbild

74a

Man ·

15 jan, 2011

Gå in på xtravaganza.se så kan du läsa mer. Jag hinner med mycket träning tack vara min underbara sambo som tar barnen och min mamma som hjälper mycket med. Sen är jag mammaledig nu så jobbar inget. Sen kan promenader vara bra start om man inte innan motionerar:)

Gilla
 profilbild

Anonym användare

15 jan, 2011

Jag har också självskade skador på armar och ben men det e personligt och folk skainte bry sig ett skit om varför duhar dom!!! Har du varit hos läkaren och kollat din ämnesomsättning det kanske e det som spökar?? Grattis till gymmet förresten fortsätt så så ska du se att det går sakta nen säkert

Gilla
 profilbild

Anonym användare

15 jan, 2011

Tack så mycket!

Jag har hört om xtravaganza och det finns på mitt gym, men jag har inte råd med det. :(  dock skulle jag gärna göra det om jag kunde. Som det är nu försöker jag röra på mig, även om det tar emot när man märker att man inte har ändrats mycket alls i kroppen trots sina ansträngningar!

Jag har helt förvriden bild av mig själv, det här låter konstigt men i vissa fall tänker jag att jag är smalare än vad jag är (!) och sedan ser man bildbevis som sara2barn sa tidigare i tråden och blir helt paff. Och sedan tänker jag att jag är fetare än vad jag är, och köper för stora kläder som jag måste lämna tillbaka (inte så jag skulle prova i affären, suck). Nej, usch!

Visst av det är direkt länkat till medicinen jag åt/äter/trappar ut, som man dessutom samlade på sig vatten av, så man blev "puffig". jag är bara så trött på att alltid vara tjock! Var på gymmet igår (som sagt) och höll på att brista ut i gråt av alla tränade "gymtjejer", som är av naturen smalare än vad jag är. :(

Maggan87 - Jag känner samma sak, även om man går med nedböjt huvud osv, för man tänker igenom alla sakerna som folk kanske tänker om en och ens ärr, jag menar, det är ju inte sår! (Iaf inte i mitt fall) Men i vilket fall som helst så har du rätt, det är inte deras buisness. Jag är bara rädd att någon ska säga någonting. :S

Gilla
Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

15 jan, 2011

TS - du och Zittla har en del gemensamt... Har du sett hans tråd här? NI kanske kan ge varandra lite stöd?

Gilla
 profilbild

Anonym användare

16 jan, 2011

Tack marina, det var bra råd haha ja jag önska att man kunde göra så, att man kan ta fett av de som ej vill ha det... då blir ju alla nöjda =)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem