Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
mamma_till_2
Kvinna ·
04 mar, 2015
Lång väntetid för operation?
BröstförstoringHej! Jag har funderingar på att göra en bröstförstoring vid Proforma. Någon som vet hur lång väntetid det är för operation? Och sen undrar jag vad det är för skillnad på Mentor och Allergan inplantat? Mentor är ju billigare, betyder det att dom är ett sämre val då?
Sortera efter
Superc
Kvinna ·
04 mar, 2015
Gilla
mamma_till_2
Kvinna ·
04 mar, 2015
Okej tack för svar :) blev du nöjd med dina bröst? Tycker det är jättesvårt att välja storlek!
Gilla
Superc
Kvinna ·
04 mar, 2015
engla_lik88 skrev:
Okej tack för svar :) blev du nöjd med dina bröst? Tycker det är jättesvårt att välja storlek!Jag velade mellan 350 och 375 high profile, men det slutade på 375 och det är jag så glad för idag! :) vad tänker du dig för storlek/storlekar då? :D
Gilla
mamma_till_2
Kvinna ·
06 mar, 2015
Jag har väldigt tomma bröst pga amning, så vill fylla ut det jag mist :p
Men gissar på ca 350!! Hoppas jag slipper lyfta oxå..
Gilla
Superc
Kvinna ·
06 mar, 2015
engla_lik88 skrev:
Jag har väldigt tomma bröst pga amning, så vill fylla ut det jag mist :p Men gissar på ca 350!! Hoppas jag slipper lyfta oxå..Okej, har du funderat något på profil? min mamma gjorde sina bröst samtidigt som mig och hade också tomma bröst pga amning och hon gjorde 350 medium profile utan lyft, vart SKITSNYGGT. Det är så klart individuellt, men hon hade liknande kupa som dig innan op, därför jag vart nyfiken :)
Gilla
mamma_till_2
Kvinna ·
06 mar, 2015
Nej vet inte vad jag ska ta! Jag vill inte ha high om dom hamnar under hakan :p åh hade velat se före och efter bild på din mamma! Hehe
Gilla
Superc
Kvinna ·
06 mar, 2015
engla_lik88 skrev:
Nej vet inte vad jag ska ta! Jag vill inte ha high om dom hamnar under hakan :p åh hade velat se före och efter bild på din mamma! HeheSkillnaden mellan high och medium är att high har mer put i profil dvs, att det står ut mer ifrån kroppen och ger en djupare klyfta/ är lite "bolligare" i utseende, men som efter en tid hänger till sig och blir droppformade, medan medium är bredare. Då får du oftast en tightare klyfta och mer sideboob dvs, att brösten går ut mer på sidorna av kroppen, om du förstår? så det har ingenting med hakan att göra :D hehe.
Gilla
Jag opererade mig på Proforma för snart 1,5 månad sen. Fick vänta 6 veckor på op, men det kan gå betydligt snabbare beroende på hur mycket det är bokat. Du väljer så klart själv vilket som passar dig :) skillnaden mellan mentor och allergan är väl dels känslan på implantaten dvs att mentor har något som kallas coh1 (mjukaste) och coh2 (något fastare) medan allergan-implantat är mer fasta/hårda.