Välkommen till nya Plastikoperationsforum
undefined profilbild

Anonym användare

16 dec, 2010

Helsingborgare, Karl X Gustav kliniken?

Bröstförstoring

Hejhej! Finns det någon Helsinborgare här som gjort en op?  Eller någon som gjort sina bröst på Karl X Gustav-kliniken i Helsingborg? Är det något att rekommendera? :)

Sortera efter

 profilbild

Anonym användare

16 dec, 2010

hej , jag gjorde bröst op på karl x gustavs kliniken i november. Än så länge är jag super nöjd. per Alberius är duktig, väldigt duktig. Han är proffsig. jag har lagt in 325, runda gelehallon.

Jag kände mig trygg före op o även efter.

har du några frågor kan jag försöka svara.

Linda

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

16 dec, 2010

Jasså! Trodde inte jag skulle hitta någon som gjort det på Karl x gustav här inne!

Blev brösten jämna? Bröstvårtorna på samma höjd? Mycket underpol? Haha nu haglar frågorna :D

Väger mellan citadell och Karl x gustav nämligen..

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

17 dec, 2010

ja mina bröst är helt jämna o fina. lika höjd på bröstvårtorna. Per är jättenoga men det är dom säkert över allt. han vill att det ska se bra ut o passa din kropp. Han gör inga jättestora om han inte tror att det fungerar o blir bra. Jag var lite sugen på att lägga in 350 men Per avrådde mig.Jag kände mig mycket trygg hos dom. Väldigt goa allihopa o som sagt så är jag jättenöjd med resultatet. Dom är ju bara 4 veckor ( brösten) och inte förrän efter 6 mån kan man se slutresultatet.  Mina ärr är redan nu knappt synbara o jag blödde inget från dom alls.

På citadell sover du över men här kommer du hem på kvällen. Per sa att om man kommer upp snabbare är det mindre risk för proppar eller andra kompl. Han ringer hem 2 dagar efter op o kollar att allt är bra o du får hans nummer så du kan nå honom när som.

Här är lite info om honom som jag hittat på nätet:Han utbildades till plastikkirurg vid Sahlgrenska Universitetssjukhuset i Göteborg och är överläkare vid Plastikkirurgiska kliniken, Universitets-sjukhuset MAS i Malmö, ett arbete som sedan 1994 är förlagt till Universitetssjukhuset i Lund.

Arbetet vid Universitetssjukhuset i Lund innefattar huvudsakligen komplexa rekonstruktioner efter cancerbehandling, (bl.a. med så kallad mikrovaskulär teknik där små blodkärl som försörjer en viss vävnad, ex. hud-underhud- muskel, på ett ställe på kroppen kan förflyttas och kopplas in på nya kärl i en annan kroppsdel; härigenom kan vävnad utnyttjas för att täcka uppkomna defekter efter cancerkirurgi eller täcka allvarligt skadade områden).

bara skriv om du har fler frågor. glad om jag kan vara til hjälp-.

kram

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

20 jan, 2011

Hejsan lindis74! Jag funderar på att göra en bröstförstoring på karlxgustavkliniken i helsingborg. jag undrar ifall du har fått något tecket på komplikation ännu ex kapselbildning,blödning ,infektion? hur var dina bröst före din operation? har du lagt dina under bröstmusklen,och isåfall hur känndes det efter operationen. går det att röra sej relativt normalt efteråt eller har man JÄTTEont! är det något speciellet man bör tänka på efter operationen ex extra försäkring osv? har du bild på dina bröst som man kan få se tro? efter operationen så är ju brösten väldigt spända,är det mycket skillnad på resultatet nu efter 2 månader. känner du fler som gjort brösten hos per?blev de nöjda? är mycket tacksam för svar.

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

20 jan, 2011

921212 skrev:

Hejhej!

Finns det någon Helsinborgare här som gjort en op? 

Eller någon som gjort sina bröst på Karl X Gustav-kliniken i Helsingborg? Är det något att rekommendera? :)

Hej,

har du inte funderat på Johan Nordquist?

Citadellkliniken.se ,han har ju sin mottagning i Helsingborg och opererar i Landskrona.

Jag var hos honom i Augusti och är jätte nöjd. De är verkligen ett super trevligt team, och närheten till mottagningen kändes bra. 

Per är säkert också jättebra och jag vet att han är trevlig som person.

Lycka till!

0 Gilla

Visar 1 till 5 av total 8 objekt

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem