Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
anfa profilbild

anfa

Kvinna ·

13 apr, 2015

Kanintänder OCH huggtänder

Estetisk tandvård

Nu vet jag inte om tänder passar på detta forum men eftersom jag når ut till många och inte har en blekaste aning om var jag annars ska vända mig (ok, Google.. Men jag har stort förtroende för alla här) så gör jag en chansning. Nu när jag ändå har gjort ett stort skönhetsingrepp kan jag lika gärna fortsätta och ta tag i de där satans tänder jag fått! Både kanintänder och huggtänder:/ Har förstått att man kan slipa framtänderna men har önskat det till min tandläkare och hon säger att det inte behövs..? Sen vet jag inte om man kanske framhäver huggisarna om man gör så och ändå behöver göra ett större ingrepp. Har någon här erfarenhet av tandingrepp och kan rekommendera bra klinik i Stockholm?

Sortera efter

Infinityy profilbild

Infinityy

Kvinna ·

14 apr, 2015

Har själv försökt övertala min tandläkare att slipa ner framtänderna lite, men har alltid fått ett nej till svar tyvärr.

Gilla
jen6 profilbild

jen6

Man ·

14 apr, 2015

Det kan du lätt fixa med fasader, det kostar men du får ett klanderfritt leende
Gilla
anfa profilbild

anfa

Kvinna ·

15 apr, 2015

Va hos tandläkaren i går, frågade om man kunde fixa dom "lätt" då jag samtidigt vill behålla min karaktär. Bleka kunde jag göra, men vill förstås mer. Slipa ville hon inte eftersom mina hörn/ huggtänder sitter så högt. För att sänka dem bör jag gå till annan klinik, så börja söka runt lite efter prisexempel i Stockholmsområdet!
Gilla
Artipoppe profilbild

Artipoppe

Kvinna ·

11 dec, 2020

Vad menar du med huggtänder? Om du saknar dina tvåor kan man bygga ut kaninerna med komposit på ena sidan så de mer efterliknar tvåorna.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem