Frufroberg
Kvinna ·
27 apr, 2015
Tömning av serom
BukplastikJag va på kliniken idag och tömde serom efter bukplastiken. Jag va jätterädd innan och sökte efter info om det här och på Google men hittade nästan inget så jag vill bara skriva in det så nån annan kanske hittar lite info om det ifall de vill läsa. När jag åkte hem från kliniken, dagen efter OP, så sa kirurgen att det ör bra om jag rör mig bara jag inte överanstränger mig. Jag va ute en stund redan dag 2 och sen va de något varje dag. Första veckan efter OP så bodde jag hos min mor och då va de lugnt... Fanns ju inte så många måsten där, jag va lite skvalpar då men inte mycket. Har haft en otroligt snab återhämtning och har inte blivit styrd av smärta alls i stort sett så när jag kom hem så tyckte jag att jag fortsatte ta det lugnt... Bar bara barnen lite ibland för de ville ju det ifall de va ledsna eller så.... Städade på altanen för st blivit vår och tog bilen och åkte och handlade själv redan dag 8 för jag ville ha nya blommor på altanen. Jag möblerade om lite... Putsade lite fönster... Men tyckte hela tiden att jag tog det lugnt. Jag tränar vanligtvis 2 timmar om dagen så för mig så tog jag det lugnt, vilket resulterade i att jag svullnade massor över en en natt typ. Magen blev spänd och jag kände mig tjock igen. Pratade med kliniken och de sa åt mig att jag gärna fick komma in för tömning om jag ville och det ville jag. Blev superorolig för jag är så otroligt smärtkänslig och avskyr nålar. Hade svårt att somna i natt och va rädd hela vägen till Stockholm. Väl på kliniken gick allt jättesnabbt och smidigt. Jag va över en halvtimme tidig men Oya tog in mig direkt. Hon märkte att jag va rädd och lugnade mig genom att berätta att hon gjort de många gånger tidigare och skulle hon tro att det gjorde ont så skulle hon ha resurser för der. Ett stick snabbt in i magen. Kändes bara superlite :) trodde jag hade känsel där men tydligen bara väldigt lite :) Sen började hon tömma... Spruta efter spruta efter spruta. Iaf över en liter fixk jag det till när jag räknade sprutorna. Vätskan va fin och det va inga tecken på någon infektion. När vätskan tömdes så kände jag hur huden åter la sig mot bukväggen och jag blev platt igen. Det va inte obehagligt, inte smärtsamt, inte på något vis otrevligt (förutom min rädsla) utan bara lättande. Mätte magen i morse innan frukost och sen efter tömning men även efter intag av både frukost och lunch och middag och hade tappat 6cm kring höften och 2 vid naveln. Hoppas att nån kanske har nytta av min erfarenhet :) Hade själv svårt att hitta något om det innan för att ändra min oro.
Sortera efter
Måndag
Kvinna ·
27 apr, 2015
Emmispemmis
Kvinna ·
27 apr, 2015
Marina
Kvinna ·
27 apr, 2015
Tack för din berättelse, mycket värdefullt att få ta del av!
Lämnade hon nålen (mjuk gummikanyl, sk venflo?) på ett ställe och tömde sprutan och satte tillbaka, eller stack hon på nya ställen? Var i magen stack hon?
Frufroberg
Kvinna ·
27 apr, 2015
liveevil
Kvinna ·
09 maj, 2015
Hej på dig :)
Jättekul o BRA för mig att få läsa om din resa då jag ligger några veckor efter på bra precis samma tripp :)
Jag gjorde en full bukplastik hos Ulf Samuelsson på Akademikliniken onsdan`den 29e. Samtidigt fettsugde jag både mage höfter o rygg samt "extrabröst" vid ärmhålorna, sydde ihop mina töjningar i öronen och sprutade kroppseget fett i läpparna :D
Jag har fortfarande kvar mitt dränage efte,r 1,5 v,då det fortfarande rinner ur mycket sårvätska. Trots detta tycker jag magen är stenhård och svullen... känns nästan som sammandragningar under graviditeten... Har fått order om att hålla mig lugn och inte göra så många knop... men va faan, jag BOR ju typ i soffan!!! Om jag ska ta det lugnare är jag ju typ DÖD... hahaha. Nä, såklart jag gör vardagssaker o dyl men jag tränar inte och tänker verkligen mig för. Varför blir det så!? Gör ju ont ju... :/ Nu förväntar jag mig ju givetvis att du ska kunna svara fullständigt på det här... hahaha ;)
Nä, såklart inte - men tänkte att det kanske var lika som du hade när du var tvungen att tömma. Tycker ju att det borde räcka med mina dränage... som jag vid GUD hoppas att jag blir av med på måndag då jag ska på återbesök.
Kram
Lotta
Frufroberg
Kvinna ·
09 maj, 2015
liveevil
Kvinna ·
10 maj, 2015