#1
2015, May 22 - 09:45
Gravid efter bröstförminskning?
Hej. Jag ska på konsultation på akademikliniken i Malmö den 2/6angående en bröstförminskning. Det är genom landstinget så det blir en gratis operation om jag uppfyller kriterierna, vilket jag är rätt säker på att jag blir. Saken är den att vi planerar att skaffa nummer två snart. Hur snart efter kan man bli gravid? Är det någon som blivit gravid någon månad efter operation? Vad är riskerna? Och är det någon som vet om det är lång väntetid nu? Tack på förhand!
Annons
Annons
Annons
Om du planerar att skaffa barn igen snart så hade jag nog föredragit att göra operationen efter. För opererar du brösten nu, sen blir gravid och ammar, så kanske dom blir lite tommare/hängiga. Så jag hade gjort operationen efter du skaffat barn så du får behålla resultatet av operationen :)
Gjort läppförstoring + fillers i näsan
Intresserad av: Näsplastik
Konsultation 22/1 Lidingökliniken
Ja, det är ju helt meningslöst att göra den innan. Dom kommer ju att ändra sig och kanske blir hängiga efteråt.
0 barn, 32 år, 177cm, 70kg
Strl före op: 75B liten C Assymetri 200 och 275 i egen vävnad
Strl efter op:70H-I på Change beroende på märke
Konsultation: 27/11 2012 Peter Cosmo Citadellkliniken
Operation: 2/4 2013 Peter Cosmo Citadellkliniken
510cc MP+
Jag skulle ju inte säga att det är meningslöst eftersom att jag har stora besvär med att de är så stora. Jag kunde tyvärr inte amma min son, men under de veckorna som jag pumpade va de inte alls kul. Tyngre än vanligt, och de är annars väldigt tunga. Sen att det inte går att hitta en amningsbh (eller vanlig för den delen) som passar spelar ju också in. Klart att det inte är roligt om de blir hängiga. Men hellre det än att gå med de besvären jag har nu.. Jag undrar mest om det innebär några risker att bli gravid innan de har läkt helt.
man kan oftast inte amma efter en bröstförminskning sa min läkare :/
Ålder: 19 år, Längd: 164 cm, Vikt: 66 kg
Intresserad av: Bröstförminskning
Har nu: Största bh:n 75F
Vill ha: Fasta och proportionerliga bröst som inte svänger omkring och hindrar t.ex.träning.
Klinik/Läkare: Fått okejat av landstinget i Stockholm
Nej, jag har också läst det.. Jag kunde inte amma min son heller och det är inget jag sörjer över.. Den risken är jag beredd att ta.
Ok, visste inte att du hade så stora problem. Menar bara att det kanske var onödigt att göra det så tätt på en graviditet om du vill ha ett resultat som håller längre. Jag hade väntat tills efteråt, är ju inte så länge du behöver vänta om du vill bli gravid inom kort.
0 barn, 32 år, 177cm, 70kg
Strl före op: 75B liten C Assymetri 200 och 275 i egen vävnad
Strl efter op:70H-I på Change beroende på märke
Konsultation: 27/11 2012 Peter Cosmo Citadellkliniken
Operation: 2/4 2013 Peter Cosmo Citadellkliniken
510cc MP+
Man måste vänta till 6 månader efter att man slutat amma innan man får opereras.. så det dröjer ju ca 1,5 år isåfall..
Om du opererar dig nu kommer du behöver vänta minst 1/2 år innan du blir gravid. Ärren kommer annars bli väldigt fula då brösten växer under graviditeten! Jag förstår att du är ivrig, men hade jag varit dig hade jag definitivt väntat till efter graviditet, då vi ju alla som varit gravida, du med, vet att de förändras väldigt mkt efter graviditet. Lycka till! ❤️
34 år, 3 barn, 168cm, 68kg,
Strl före op: 75E
Strl efter op: 75F
Op 15 september -14! Bukplastik + bröstlyft och Allergan, 300g, Johan Nordquist
Byte till silimed 505g, April -15
På min klinik behövde man vänta 3 mån efter graviditet eller amning, men det kanske e olika...
34 år, 3 barn, 168cm, 68kg,
Strl före op: 75E
Strl efter op: 75F
Op 15 september -14! Bukplastik + bröstlyft och Allergan, 300g, Johan Nordquist
Byte till silimed 505g, April -15