emelie255
Kvinna ·
06 mar, 2015
Era bästa tips för att gå ner 7 kg!
Träning, hälsa, kost och viktJa som sagt jag behöver gå ner ca 7 kg på 2 månader, vad är era bästa tips? jag kommer även att sluta att röka 1 april så jag antar att det blir svårare då. Dessa kilon sitter som berget känns det som, vill gå ner till 56 från 63 kg. Suck..
Sortera efter
Alleirbag
Kvinna ·
06 mar, 2015
jen6
Man ·
06 mar, 2015
Sylvanas
Kvinna ·
06 mar, 2015
Hur kommer det sig att du vill gå ner just 7 kg?
Midnattsfrost
Kvinna ·
06 mar, 2015
sand
Kvinna ·
06 mar, 2015
Som andra sagt, det handlar om inkomster och utgifter. Registrera maten och se hur mycket du får i dig, rør på dig, jag sjælv ær en stor førespråkare av styrketræning i kombination med intervaller, dock mer styrketræning æn kondition.
Omegastar
Kvinna ·
06 mar, 2015
Sluta med socker, undvik för mycket fet mat. Men jag rasade mest av att sluta småäta, undvika godis på helgerna + slutade dricka. Alkoholen lägger på en massa onödiga kilon. Tappade 15 kg på 3 månader av att bara sluta med alkoholen, sluta helt med socker, inget onödigt fett, inte ens smör på mackan, och bytte ut pastan och potatisen till broccoli och morötter typ. Unnade mig nåt extra gott då o då, men när man vänjer av sig från tex socker så kan man inte ens dricka ett glas cola sen för de är bara fööör sött! Men gjorde goda fruktsallader, åt mycket melon och vindruvor o sånt smarrigt istället för chipsen. Dippade morötter i guacemole (hur fan de nu stavas) istället för chips och dipp osv.
Så man behöver inte göra stora förändringar, men ta bort sockret, SLUTA HELT MED ALKOHOL, ät regelbundet och varierat och gå ut och gå minst 30 min om dagen i snabb takt. Jag lovar att de ger resultat om du har tålamod och verkligen bestämmer dig. Men det bästa med denna metod som jag kör, är att den inte är Hitler så man klarar att leva med den. Alla hårda dieter tröttnar man lätt på och så kommer kilona tillbaka. Gäller att hitta den livsstilen som DU trivs med, och jag tror de är viktigt att unna sig gott ibland och belöna sig med sånt man tycker om, mat eller hobby eller godis osv ibland, men sällan.
Jag har själv börjat på denna metod nu, gått ner 5 kg på 3 månader, men har fuskat lite så därav "segare" nedgång. Men nu när jag är nykteriet fram tills minst 1 månad Efter OP så lär jag droppa några kilon till. Lycka till! Du klarar detta!
Omegastar
Kvinna ·
06 mar, 2015
Och glömde en sak: ät inget efter kl 19.00 på kvällen, om du inte ska träna eller annat, om du bara är hemma o tar de lugnt så behöver din kropp ingen mer energi, den läggs bara på lager dvs.
Annielilja
Kvinna ·
06 mar, 2015
Sluta helt med onyttig mat, alkohol, läsk, godis, chips osv. Kör strikt med nyttig mat och grönsaker/frukt. Lagom portioner. Ät inte för mycket och inte för lite/sällan. Maten är det viktigaste. Sen ska du köra gym också. Både cardio och lyfta vikter/köra maskiner. Variation är viktigt så du inte kör på samma träning hela tiden. Då vänjer sig kroppen och man ser inget resultat.
Anonym användare
09 jul, 2015
Själv har jag ätit lågkolhydratkost blandat med LCHF och gått ner mina babykilon på 3 månader. Men det är ju lättare när man verkligen har övervikt. Har nått mitt mål på 70 för längesen.
Det är dessutom en viktstabiliserande kost så när det är 7 kg kvar kanske inte ens lchf funkar.
Men jag mår så mycket bättre i kroppen så jag fortsätter :) 21,5 kilo minus nu :)
Lycka till och ha inte så höga krav på dig själv, kram!
jen6
Man ·
11 jul, 2015
Glitter
Kvinna ·
18 jul, 2015
Regelbundna och små måltider, alltså många småmåltider per dag har jag hört ska hålla uppe förbränningen. Protein + grönsaker, alltså skippa ris potatis bröd.. knäckebröd är nog bättre tex.
Jag hade min mest vältränade period när jag dansade 3-4 gånger i veckan samt uteslöt kolhydrater.
Effi
Kvinna ·
30 maj, 2017
Humblebee
Kvinna ·
31 maj, 2017
lisa__
Kvinna ·
12 jun, 2017
KarolinaP
Kvinna ·
22 sep, 2017
ankanp
Kvinna ·
01 okt, 2017
go your own way
Kvinna ·
14 jun, 2020
cclara
Kvinna ·
07 jul, 2020
Limpan20
Kvinna ·
05 apr, 2021
Gpbrace
Kvinna ·
23 aug, 2021
Jag kör på intermittent fasting + bättre mat, började nyss så jag vet inte vad resultatet blir men jag har både läst och hört av vänner att det är väldigt effektivt!