Katti76
Kvinna ·
29 sep, 2015
Är det DB (dubbelbröst)
BröstförstoringHej. För exakt 2 veckor sen gjorde jag ett ankarlyft samt bröstförstoring med allergan inplantat hight profile och strl 430 ml ibakpm muskeln i varje bröst. För 3 dagar sen började det strama något sjukt runt mina ärr och min sport bh känns så trång att jag inte kan bära den. Idag när jag tog bort kompressorerna såg jag att det uppkommit dubbelbröst. Alltså under bröstet, precis under ärret buktar det ut. Är det DB??? Är jätte orolig!!!
Sortera efter
Längtansfull
Kvinna ·
29 sep, 2015
Asirnas
Kvinna ·
29 sep, 2015
Dina bröst är antagligen fortfarana svullna, så det går inte än säga om det är DB eller inte, men är nog vädigt onödigt att börja oroa sig över det nu.
Att det stramar runt dina ärr efter ett ankatlyft är inte konstigt, hud har tagit bort och "flyttats för lyftet. Att det stramar är inte för ärren utan att din hy fortfarande töjs ut.
Sedan är det också svårt att säga då du inte har någon bild. Att bara skriva och förklara hjälper inte oss att förstå dig till 50%
Katti76
Kvinna ·
30 sep, 2015
Anonym användare
30 sep, 2015
Det är ju bara två veckor sen du opererades så take a chill pill. Vänta iaf 2-3 månader innan du börjar nojja över det här. Brösten är LÅNGT från färdigläkta
Asirnas
Kvinna ·
30 sep, 2015
Jag tycker att du ska maila din kirurg med dina bekymmer, hen är nog den enda som riktigt kan lugna ner dig.
Om dte var två veckor sedan du opererade dig så är dte inte konstigt du har ont. Brösten behöver sin tid att läka och det kommer ta ett tag til innan de kännsa som dina.
Marina
Kvinna ·
05 okt, 2015
Katti - det är för att du inte skrivit 15 inlägg ännu som jag inte försilvrat dig, jag ser din bild. Vill du att jag lägger den i silvergalleriet fast du inte själv ser den då?
Jag tycker främst det ser väldigt svullet ut ännu, det är svårt att bedöma, men DB brukar hamna hgre upp på bröstet. detta är mer som ett dubbelveck, vilket isf är enkelt att göra ngt åt, men som sagt är det ännu så svullet att det är svårt att säga så mycket.