pinq
Kvinna ·
04 feb, 2011
Framför ger häng och fula kanter?
BröstförstoringBokade konsultation idag på Polarkliniken, när jag berätade för sköterskan att jag bara var intresserad av framförplacering sa hon att Anders Nilsson (kirurgen) kommer att rekommendera mig att lägga bakom muskeln. Hon menade att framförplacering alltid ger för mycket häng och dessutom syns implantatet tydligare under huden. Det skulle visst också innebära att det kunde bli osymmetriska och livstidsgarantin på implantaten (mentor) skulle utebli. Anders Nilsson har visst fått byta placering på många av de som lagt framför eftersom deras bröst blivit så hängiga efter en kort tid och menar att undermuskelplacering ger ett mer långvarigt resultat. Jag skulle gärna höra med er som haft framför några år om det verkligen stämmer? Kan det bero på hur hängiga/stora man hade innan open? Jag tränar väldigt mycket både styrketräning och konditionsidrotter och vill därför lägga framför. Jag är rädd för att få muskelpåverkan om jag lägger bakom samt BO, DB osv.. MEN risken för rippling är ju högre vid framförplacering, speciellt för mig som har lite egen vävnad... Jag blir så oerhört osäker nu, om kirurgen som ska opa mig är emot framför blir jag osäker på om resultatet kommer kunna bli bra. Varför är svenska kirurger i allmänhet så kåta på undermuskelplacering? Vad tycker ni jag ska välja? (försöker lägga in en förebild på mig i inlägget) Hjälp mig snälla..
Sortera efter
Malin88
Kvinna ·
04 feb, 2011
pinq
Kvinna ·
04 feb, 2011
Tack för ditt svar :)
Antagligen är det så att det blir mer hängiga med framförplac. kirurgerna har ju stött på många patienter, även om man stöter på folk på bröstforum som menar att de inte alls stämmer på dem.. Men jag vill ju gärna ha framför, ska nog gå på magkänslan här och inte lyssna alltför mkt på kirurgen, som du säger det finns ju andra..
Någon som vet någon bra klinik/kirurg som gärna lägger framför med bra resultat så får ni gärna tipsa! :)
lajsa123
Kvinna ·
04 feb, 2011
ursäkta men jag börjar skratta när jag läser detta!!!
det är bara så att kliniken du va hos och kirurigen gillar bakom. då snckar de skit om framför..
jag har inga tydliga kanter. kan räkna upp 100 bakombröst som har tydigeare kanter.....
och häng. hellre att hela tutten hänger än bara den egna vävnaden... bullshit alltsåp.
tror framför skulle bli kanon på dig. sök dig till en annan klinik.
pinq
Kvinna ·
04 feb, 2011
Jag ska ge Polarkliniken ett försök, på konsultation, eftersom jag tycker de lämnar bra garantier (2års garanti på kirurgin, både komplikationer som skönhetsfel) och ligger i Norrland... Men jag kommer inte att gå med på undermuskelplacering som det känns nu.
pinq
Kvinna ·
04 feb, 2011
Såg att du opat dig i Oslo och att det var ganska mycket billigare där. Är du nöjd med läkaren och kliniken? Varför är det billigare i Norge?
lajsa123
Kvinna ·
04 feb, 2011
där jag opade mig är det lite löpande band känsla. de söver inte med narkos utan med sendering, vilket är billigare... du sover lätt fast ändå stabilt... du är pigg efter och kan gå hem några timmar efter du vaknat. det gör det hela mera effektivt :)
jag är nöjd... förutom att jag inte visste att framför för honom alltid är subfacial, alltså framför men med muskelhinnan inblandad. han kan korra och lägga helt framför om jag vill, har fått lite muskelpåverkan pga hinnan... men inget jobbigt så jag ska inte korra.. :) men skulle absolut rekomendera att opa sig där, man får dock ta mycket skriftligt, för norskan kan vara lite jobbig att förstå :)
Anonym användare
04 feb, 2011
Jag kan inte säga att jag har någon erfarenhet i ämnet, men bara för att brösten inte hänger 6 månader efter operation betyder ju inte det att de inte gör det efter 5 år. Jag ser för egen del att min kommande bröstoperation ska ge mig fina bröst uppemot en 10-20 år åtminstone. Sedan kan man ju aldrig garantera att man inte drabbas av någon komplikation. Kanterna kanske inte syns vid framförplacering till en början, men jag kan lova att om man inte har så stora bröst från början och sedan ammar några barn blir de betydligt tunnare upptill efter det och då kan ju både kanter och rippling bli tydligare. Kirurgerna rekommenderar väl inte bakomplacering för att vara elaka? Bara en tanke...
Anonym användare
05 feb, 2011
Jag ska ge Polarkliniken ett försök, på konsultation, eftersom jag tycker de lämnar bra garantier (2års garanti på kirurgin, både komplikationer som skönhetsfel) och ligger i Norrland... Men jag kommer inte att gå med på undermuskelplacering som det känns nu.
Det där med garantierna får du nog ta med en nypa salt, det är i slutändan kirurgens egen bedömning om vad som är ett "skönhetsfel" som gäller, oavsett vad DU tycker! Vi har haft några med problem från just Polarkliniken har jag för mig (bäst att söka info själv), generellt skulle de flesta tjäna på att göra mer research för sin operation. Har för mig det finns en kirurg som heter Magnus hos P-kliniken, han har gjort ett par jättefina överbröst på en tjej här, hmm, kommer inte riktigt ihåg nicken... kan det vara Faar?? (rätta mig här den som med säkerhet vet!). Välj inte en enkelspårig kirurg som ignorerar muskelproblemen!
Tror inte för en dag att Mentor har olika garatier för placeringarna, det är bara rent nys! Har själv mentor, och har flyttat mina impl från u-muskel till ö-muskel, och har efter 5år mindre häng med mina 800ml ö-muskel, än jag hade efter 6månader med mina 500ml u-muskel. Har inte förlorat några garantier! (förmodligen är det ngt Anders själv kör med, har ingen annan förklaring)
Så, gör ordentlig research innan du bokar operation, better be safe than sorry!
pinq
Kvinna ·
05 feb, 2011
Tack för svaret Jordan!!
Det finns en till kirurg på Polarkliniken somn heter Hans Atterheim, men jag har hört mest dåliga saker om honom. Det finns en annan klinik i Umeå också som heter Läkarhuset Norr, där finns en Magus Andersson. Den kliniken lämnar inga garantier vad jag kan förstå, men har oxå hört att polarkliniken är dåliga på att hålla vad de lovat..
Malin88
Kvinna ·
05 feb, 2011
jag hade aldrig gått till en klinik som inte har några garantier. de tycker jag är helt fel. man betalar ca 40000 o om de blir problem man lägga ännu mer?
bättre o gå till en klinik som hjälper en vad som än händer och hjälper e tills man är nöjd. finns så mkt komplikationer och jag skulle känna mig väldigt otrygg om jag visste ingen fixade det åt mig gratis
Aki
Kvinna ·
05 feb, 2011
Efter alla berättelser jag hört om kirurger som försöker sälja in undermuskelplacering till kunder, så är det för mig helt klart att vissa kommer med de mest grundlösa påståenden och ibland rena lögner för att få sin vilja fram. Och ofta fungerar det, vilket kunderna sedan är de som eventuellt får lida för.
Vill du maximera dina chanser att kunna fortsätta styrketräna optimalt råder det ingen tvekan om att du bör välja framförplacering. Även utseendemässigt är jag tveksam till undermuskel för din del. Du har hyfsad volym på pecsen och det skulle ju vara olyckligt om du fick en separation mellan muskel och egen bröstvävnad (som för övrigt inte är så liten i det här sammanhanget, många som opar har ju knappt någon alls).
pinq
Kvinna ·
05 feb, 2011
Tack för hjälpen. Jag får söka mig till en annan kirurg!
Anonym användare
05 feb, 2011
Kanterna kanske inte syns vid framförplacering till en början, men jag kan lova att om man inte har så stora bröst från början och sedan ammar några barn blir de betydligt tunnare upptill efter det och då kan ju både kanter och rippling bli tydligare.
Och hur tror du att ett par u-muskelbröst kan komma att se ut efter "samma behandling"? Jo, risken för dubbeltutte/DB, snoopybreast syndrome/u-muskelhäng och att MFD förvärras är... överhängande, liksom risken för rippling! Sen är det ju en personlig bedömning vilken EV risk man är beredd att ta. Personligen vet jag precis vad jag kan tänka mig leva med, kontra inte. Men för att verkligen inse vad allt detta kan innebära, bör man nog ha följt med några år, så att man kan bilda sig uppfattning om hur det ser ut i "verkligheten". Det gäller att inte gå in i detta med en alltför naiv inställning!
leiali
Kvinna ·
08 feb, 2011
Känner nog att jag kommer att utesluta polarkliniken som klinik, då jag börjar va mer o mer säker på framförplacering, men om läkarhuset norr inte lämnar några garantier, så finns det endast en till i umeå elmros kliniken, har inte hört så mycket om dem, vet bara en här inne som opat sig där. Hade varit skönt att opa sig i norrland bara, då jag bor där, annars blir närmsta klinik stockholm skulle jag tro, tänker att det kan ju vara jobbigt med resa o så då... men om det måste till vilken klinik är det som gäller då..?
Anonym användare
08 feb, 2011
Jag har kollat på massa bilder med både framför och bakom muskeln, men ser ingen större skillnad. Vad är skillnaden egentligen? Stämmer det att det endast är en av placeringara som gör att man kan amma i framtiden? Vilken är det isåfall?
Boobez
Kvinna ·
08 feb, 2011
ser heller ingen skillnad på bilderna jag äntligen kan se.
Imorgon ska jag åka till kliniken och op på torsdag
framför blir det ^^
leiali
Kvinna ·
08 feb, 2011
Spännande spännande :)
Anonym användare
08 feb, 2011
Jag har kollat på massa bilder med både framför och bakom muskeln, men ser ingen större skillnad. Vad är skillnaden egentligen? Stämmer det att det endast är en av placeringara som gör att man kan amma i framtiden? Vilken är det isåfall?
NEJ NEJ och åter NEJ, det stämmer inte! Placeringen har ingen avgörande betydelse för amning överhuvudtaget!
Anonym användare
08 feb, 2011
Inte? Har hört det i flera år. Tänkt vad rykten kan göra... Så man kan amma med vilken placering, storlek, typ som helst?
Mrs V
Kvinna ·
08 feb, 2011
Det är väl mer bara i så fall om man väljer gå in via vårgården som det kan finnas högre risk för inte kunna amma? Det jobbiga är ju att mycket är bara rykten och individuella personers fall som blir till generella fall.
Jag kan säga att jag va sjuuukt förvirrad när jag började kolla upp.. man hör det och man hör det och man hör det. Och det är jätte bra att sådana här forum finns, det gjorde mig mer påläst och det är skönt prata med att andra om upplevelser. Men man kan också bli förvirrad för det blir väldigt mycket prat och svårt att urskilja var i allt detta som egentligen stämmer. Jag fick höra att framför inte alls va bra eftersom mammografi bli inpincip omöjligt att kunna genomföra.. endå en viktig grej.
Men jag kände till slut, jag kollar upp det jag kan med personer som verkligen kan sånt här så pratade med en som jobbar med mammografi och hon sa det va inga problem, dem har mååånga kvinnor med framför placering.. allt dem måste göra är en noggrannare undersökning (vilken kan va bra också ju hehe vare sig man skulle ha bakom/fram/natruligara) men inget jag skulle oroa mig för sa hon.
Men jag förstår.. det är verkligen ett helt projekt detta.. innan trodde jag man bara valde en storlek och in med det .. så klart.. aha sooo wrong. Vilken resa det har varit asså :P
Jag har en vän som med vill göra bröstförstoring men kanske om 1 år men jag sa till henne att börja redan nu.. det är som plugga inför ett prov, bara plugga på.. se till ha en grund.. gå på en konsultation så pålsät man bara kan MEN open minden med.. man får inte fastna för mycket i det man läser på nätet. Det är lätt man hänger upp sig på saker och man måste prata med kirurger, mer än en anser jag, med (jag försår dem när dem säger det kommer in tjejer som läst allt möjligt och dem typ får informera om tjejerna) för det är lätt man läser och ser saker och skapar en egen verklighet.
Men absolut läsa på men va ha öppet sinne med.
tycker du har väldigt fina bröst nu :) men tycker de va väldigt konstigt mentors garanti ska försvinna? har ju inget med placering o göra utan de är ju garantin att implantatet ska hålla o man får nya om de skulle gå sönder. och bakomplacering skadar ju implantaten mer än framför på lång sikt. väldit skumt. och så tyckr jag inte de kan göra. så om du vill ha framför,byt klinik. finns massa fina bröst som hade lite vävnad innan utan kanter.
men jag tror fatiskt brösten kan börja hänga fortare med framför, låter logiskt i mina öron o kirurgen har ju märkt de själva att många kommit tillbaka för de blivit mkt häng. de blir ju ett mösnter o de borde ju märka de blir mer hållbart med bakom. men du har inte så mkt vävnad nu o då tror jag risken för häng minksar väldigt mkt än om man har mkt egen vävnad innan.