xcmiba
Kvinna ·
12 feb, 2015
Erfarenheter av ärrborttagning på Gamla Stans Laser & Kirurg mottagning?
Stockholm, Uppsala, Västerås mmHej!
Jag undrar om någon här har tagit bort (självskade)ärr? Var gjorde du det och blev du nöjd med resultatet?
Jag har bokat tid för konsultation på Gamla stans laser & kirurgmottagning för mina självskadeärr. Dessvärre googlade jag fram lite negativa omdömen om dom, men det verkar som att alla kliniker har någon missnöjd kund. Hur vet man vilken klinik som är bra, på vilket sätt kollar man upp en klinik?
Någon som tagit bort ärr och vill tipsa mig om bra klinik i Stockholm?
Tack på förhand! :)
Sortera efter
xcmiba
Kvinna ·
13 feb, 2015
Oh.oh
Kvinna ·
13 feb, 2015
Proformatuttar
Kvinna ·
13 feb, 2015
Jag hakar på här, skulle gärna fixa till mina bröstförstoringsärr efter nästa OP. Gissar att de ej kommer bli bra då heller då det inte blivit bra alla andra ggr jag OPats. Så kollar gärna upp detta redan nu :) Har tydligen inte så kul läk-kött :(
jen6
Man ·
13 feb, 2015
Miko
Kvinna ·
12 aug, 2015
Undrar också om någon vet om det finns någon som kan ta bort självskadeärr?
Infinityy
Kvinna ·
12 aug, 2015
Kan länka Asirnas profil http://plastikoperationsforum.se/users/asirnas
Anonym användare
30 sep, 2015
Inget kan ta bort ärr helt, såklart. Men det finns olika metoder för att göra ärren mindre synliga. Ett av sätten om man har breda ärr är att göra de mindre kirurgiskt, dvs. de skär bort ärret i lokalbedövning och syr sedan ihop huden vilket gör att man får smalare ärr (har gjort detta själv). Sen vet jag att vissa kör laser för att bleka ärren och för att de ska bli jämnare men det är inget jag har provat själv då jag inte hittat en seriös klinik för att göra detta. Funderade på samma klinik som du nämner i tråden men efter att ha kontaktat de flera gånger utan att ha fått svar och efter att ha läst dåliga omdömen om de så ändrade jag mig.
alex
Kvinna ·
03 mar, 2016
alex
Kvinna ·
26 jul, 2016