Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Emelie.A profilbild

Emelie.A

Kvinna ·

20 apr, 2016

Dubbelkapsel, ny op och ev. nya implantat

Bröstförstoring

Så efter ett besök hos min kirurg har jag nu fått reda på att jag har dubbelkapsel i båda brösten, något jag personligen aldrig hört talas om tidigare. Tanken med besöket var ju att lugna ner mig, och inse att det förmodligen kommer att räcka med att sy upp fickan - men icke 😕 Det som var väldigt positivt var att detta går på min kapselförsäkring, vilket innebär att min korr blir kostnadsfri. *phew*

Med tanke på att de ska ta ut allt och i princip börja om, så var tanken på att jag ev. skulle köpa till något större implantat.. Medan de ändå ska in och rota d.v.s. Så nu är vi tillbaka till implantats-djungeln igen, yay! 💡

Är det någon som har erfarenhet av dubbelkapsel? Implantatsbyte?
Vad jag förstått det som, så har man främst (snarare endast?) upptäckt dubbelkapsel på de med texturerade implantat. Vad har ni för erfarenhet kring släta implantat? Funderade på om det kanske är bäst att byta till detta. Jag har även anatomiska implantat just nu, och funderar på om jag faktiskt ska byta till runda.
Någon här med lite, näst intill ingen egen vävnad som opererat sig med runda, släta implantat? Har ni bilder att dela med er av? Vad är er upplevelse? Märke?

Sortera efter

Emelie.A profilbild

Emelie.A

Kvinna ·

20 apr, 2016

fox_ skrev:

Emelie.A skrev:

Så efter ett besök hos min kirurg har jag nu fått reda på att jag har dubbelkapsel i båda brösten, något jag personligen aldrig hört talas om tidigare. Tanken med besöket var ju att lugna ner mig, och inse att det förmodligen kommer att räcka med att sy upp fickan - men icke😕Det som var väldigt positivt var att detta går på min kapselförsäkring, vilket innebär att min korr blir kostnadsfri. *phew*

Med tanke på att de ska ta ut allt och i princip börja om, så var tanken på att jag ev. skulle köpa till något större implantat.. Medan de ändå ska in och rota d.v.s.Så nu är vi tillbaka till implantats-djungeln igen, yay!💡

Är det någon som har erfarenhet av dubbelkapsel? Implantatsbyte?
Vad jag förstått det som, så har man främst (snarare endast?) upptäckt dubbelkapsel på de med textuerade implantat. Vad har ni för erfarenhet kring släta implantat? Funderade på om det kanske är bäst att byta till detta. Jag har även anatomiska implantat just nu, och funderar på om jag faktiskt ska byta till runda.
Någon här med lite, näst intill ingen egen vävnad som opererat sig med runda, släta implantat? Har ni bilder att dela med er av? Vad är er upplevelse? Märke?

Dubbelkapsel är något som jag har läst är vanligare med Allergans texturerade implantat pga. deras agressiva texturering (http://cosmeticsurgerytimes.modernmedicine.com/cosmetic-surgery-times/news/modernmedicine/modern-medicine-feature-articles/study-examines-connectio).Jag skulle inte byta till släta implantat om du redan har haft problem med kapsel tidigare då släta implantat också sägs öka risken för kapsel.Jag skulle byta till Motivas runda implantat som är nanotexturerade och som har en låg kapselrisk. Se till att kirurgen också tar bort hela kapseln och inte bara gör en kapselklyvning.

Han nämnde ingenting om klyvning, utan endast att han skulle ta ut allt, ta bort kapseln och sedan stoppa in nya implantaten. Men ska påpeka detta för honom så det inte blir några missförstånd, tack!
Jag op:ade mig på AK, vad jag vet så jobbar de endast med Mentor och Allergan. Det finns ingen annan typ av texturering på dessa två märken som är likt Motivas nanotexturerade? Ska nämna Motiva när jag är där ändå, och se vad de säger om det😇
Gilla
Emelie.A profilbild

Emelie.A

Kvinna ·

20 apr, 2016

fox_ skrev:

De enda implantaten som hade någorlunda lik texturering som Motiva var Perthese som var mikrotexturerade. Om du inte kan välja Motiva så skulle jag välja runda texturerade Mentor.

 
Tack för tipsen, uppskattas väldigt mycket 🙂
Gilla
mammanoo profilbild

mammanoo

Kvinna ·

20 apr, 2016

Jag kollade på Motivas Instagram och Akademikliniken i Stockholm har iaf Motiva :) 

Gilla
Emelie.A profilbild

Emelie.A

Kvinna ·

20 apr, 2016

mammanoo skrev:

Jag kollade på Motivas Instagram och Akademikliniken i Stockholm har iaf Motiva :) 

Är det sant?? Gud vad bra! Tack :D
Gilla
Mellykaramelly profilbild

Mellykaramelly

Kvinna ·

02 aug, 2018

Jag fick dubbelkapsel på båda brösten efter några månader efter första operationen för ett år sen. Hade ny op i januari då dom bytte implantaten från anstomiska till runda, tog bort kapslarna och sydde ihop fickorna lite. Nu har jag tyvärr fått dubbelkapsel på båda brösten igen... Ska på koll om 2 veckor och se vad dom säger då...
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem