Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Mickanpickan profilbild

Mickanpickan

Kvinna ·

05 dec, 2016

Bröstop. 8/12 hos Örjan Gribbe

Bröstförstoring

Hej! Nu på torsdag så ska jag lägga in 500cc, högprofil hos Örjan på Proforma Clinic, är det några av er som varit där och vill berätta hur allt gick till och samt hur ni mådde efter?

Sortera efter

Mami1113 profilbild

Mami1113

Kvinna ·

05 dec, 2016

Jag ska också dit på torsdag och opereras av Örjan :) Kom fram till 400cc under konsultationen men nu börjar jag vela om storleken, måsye va nerverna som kickar igång nu när det närmar sig
Gilla
mmariaa profilbild

mmariaa

Kvinna ·

05 dec, 2016

Jag har opererat mig hos örjan för 11 dagar sedan. Är supernöjd med örjan, kliniken, sköterskorna.. ja allt. Helt suveränt! Jag kom dit 07:45, fick vänta en timme innan jag kom in på rummet. Då fick jag fylla i hälsoblanketten och ta på mig namnarmband. Väntade ytterligare 1 timme sen kom sköterskan in och satte nålen i armen och pratade lite.. Sen en kvart efter kom örjan in och ritade på mig och sen var det min tur. Klockan var då 10:15 ca. Narkossköterskan gav mig förebyggande tabletter mot illamående, inflammation och lugnande. (tror jag att de var) Fick gå med henne in på operation. fick lite smått panik när jag väl klev in där (har aldrig opererats, så jag var sjukt nervös). Men narkossköterskorna var underbara!! fick mig så lugn och avslappnad. (kanske var tabletterna som gjorde sitt med ;) ) hoppade upp på bordet och fick metallplattan mot benet, ett tjockt skönt täcke. Sen sprutade hon in lite sömnmedel för att jag skulle få känna hur det känns innan jag somnar. Härlig känsla, jag som hade oroat mig mest för narkosen. Helt i onödan.. Sen kommer jag inte ihåg nåt mer förens jag vaknade. Vips så hade jag mina efterlängtade bröst! Var på uppvaket 1 h. Mådde jättebra efteråt. såklart stel och ont. Yr när jag skulle på toa första gången. man får hjälp av sköterskan. Men väl inne på rummet igen så fick jag ett sånt blodtrycksfall så de fick tippa sängen lite innan det gav sig. Sen sov jag till och från hela eftermiddagen. På kvällssidan blev jag jättepigg och var uppe och gick i korridoren. Helt ensam :P Pratade med kvällssköterskan och drack kaffe. Gjorde bröstgympan och tittade på tv.. Hela natten sov jag jättebra.. sittande i sängen. Men på morgonen när jag skulle upp så hade jag stelnat på så mycket att jag var tvungen att ringa på sköterskan och få hjälp upp. Den smärtan i bröstmuskeln var för*ävlig. Så jag rekommenderar att du har någon som kan ställa upp de första 3 dagarna att hjälpa dig ur sängen på morgonen. Jag tog de tabletter de erbjöd på kliniken.. citodon och alvedon.. Men från att jag lämnade kliniken åt jag bara alvedonen. Åt den i 4 dagar sen behövdes den inte mer. Har mått superbra. Nu såhär 11 dagar efter kan jag röra mig obehindrat och ingen smärta nånstans. Stel kan jag vara och såklart spänd runt brösten. Sticker lite i ärren då och då men inget annat. OJ vad långt det här blev. haha. Men hoppas att du fick svar på dina frågor :) fråga gärna om du undrar nåt annat. Örjan är grym!! Allt kommer gå bra!
Gilla
Mickanpickan profilbild

Mickanpickan

Kvinna ·

06 dec, 2016

Tack för din berättelse, uppskattar det supermycket!! :) Jag har inte heller opererats förut men jag är mest rädd för smärtan efteråt. Men alla verkar ju reagera olika och jag hoppas och tror att jag kommer vara hyfsat fräsch efter några dagar! :)
Gilla
Mickanpickan profilbild

Mickanpickan

Kvinna ·

06 dec, 2016

Åh vad spännande, jag börjar också bli sjukt nervös!! Men det känns tryggt att så många verkar nöjda efter att ha opererats på proforma! Tror det kommer gå superbra för oss båda :) Tänker du att 400cc är för mycket eller för lite?
Gilla
JuliaH profilbild

JuliaH

Kvinna ·

06 dec, 2016

Jag ska också opereras utan Örjan på torsdag! Ska lägga in 300cc high profile :)
Gilla
Bickan84 profilbild

Bickan84

Kvinna ·

06 dec, 2016

Åh vad spännande... jag ska in på op 15/12 hos örjan.. Men velar mellan 375 och 400. Känns som att man kommer att ångra sig om man inte går för det "större". Men samtidigt vill jag inte gå runt med två berg liksom...
Gilla
Mami1113 profilbild

Mami1113

Kvinna ·

06 dec, 2016

Jag började med att vela på om 400 var för lite Nu har jag totalvänt och tänker att den kanske blir alldeles för stort Jag kommer säkert bestämma mig samma dag haha Snart är det äntligen dax iallafall :)
Gilla
Mickanpickan profilbild

Mickanpickan

Kvinna ·

09 dec, 2016

Nu är jag hemma från op. och mitt enda tips jag kan ge dig är att välja det större implantatet. Två av tjejerna jag träffade där kände att deras bröst kändes väldigt små när de vaknade. För mig kändes det superbra verkligen, jag är jätteglad över att jag valde en så stor storlek! Stort lycka till!! :)
Gilla
Mami1113 profilbild

Mami1113

Kvinna ·

09 dec, 2016

Jag är också hemma, körde på 400 trots alls och fick se dem imorse ser jättestora ut men när svullnaden lagt sig kommer det bli bättre. Hur känns det för dg då? Har du ont? Hade svinont igår och rörde mig inte ens från sängen, idag känns det lite bättre men gör fortfarande jätteont
Gilla
Mickanpickan profilbild

Mickanpickan

Kvinna ·

11 dec, 2016

Ja, jag tror att det är bra om man känner att dom är lite stora i början eftersom att de lägger sig ganska mycket som jag har fattat det. Jag hade sjukt ont den första dagen men sen har jag kunnat röra mig hyfsat bra, fast den andra dagen när jag gick för mycket så brändes det som sjutton under bröstvårtorna. Nu är det helt ok, men jag har fått några luftbubblor som typ klickar till när jag trycker lite på dom så jag känner mig lite orolig för det. Hur mår du idag? :)
Gilla
Lillstrumpa profilbild

Lillstrumpa

Kvinna ·

11 dec, 2016

Mickanpickan skrev:

Ja, jag tror att det är bra om man känner att dom är lite stora i början eftersom att de lägger sig ganska mycket som jag har fattat det.
Jag hade sjukt ont den första dagen men sen har jag kunnat röra mig hyfsat bra, fast den andra dagen när jag gick för mycket så brändes det som sjutton under bröstvårtorna. Nu är det helt ok, men jag har fått några luftbubblor som typ klickar till när jag trycker lite på dom så jag känner mig lite orolig för det.
Hur mår du idag? :)

Hoppar in lite här :) luftbubblorna är helt normalt. De kommer in lite luft under operationen. Det är lite obehagligt men inget farligt :)
Gilla
Mami1113 profilbild

Mami1113

Kvinna ·

11 dec, 2016

Mickanpickan skrev:

Ja, jag tror att det är bra om man känner att dom är lite stora i början eftersom att de lägger sig ganska mycket som jag har fattat det.
Jag hade sjukt ont den första dagen men sen har jag kunnat röra mig hyfsat bra, fast den andra dagen när jag gick för mycket så brändes det som sjutton under bröstvårtorna. Nu är det helt ok, men jag har fått några luftbubblor som typ klickar till när jag trycker lite på dom så jag känner mig lite orolig för det.
Hur mår du idag? :)

Fy vad läskigt med luftbubblor, Ja alltså brösten känns ju inte direkt jätte snygga ännu haha Är svullen ända upp till nyckelbenen typ, Fick sluta med tramadolen då jag började spy, så tar endast alvedon, har svårt att röra mig får göra allting superlångsamt men hoppas att svullnaden iallafall ska börja lägga sig snart så jag kan andas lite lättare Känns som någon sitter på min bröstkorg
Gilla
mmariaa profilbild

mmariaa

Kvinna ·

11 dec, 2016

Kul att allt gått bra. :) jag var på återbesök i fredags 9/12. Allt hade läkt superfint och örjan sa att de kommer bli jättefina när de läkt klart. Kan också säga att jag är mer än nöjd.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem