Välkommen till nya Plastikoperationsforum

rosa
Kvinna ·
16 feb, 2017
High profile = större intryck?
BröstförstoringMin läkare sa till mig att high profile kommer bli bäst på mig för att jag är smal så är det bättre att fylla ut volymen utåt istället för bredden. Men jag blir lite orolig att det kommer se för fake ut? Ger det inte ett större intryck när de är high? Jag ska isåntfall göra 325 cc high profile.
Sortera efter

Spigg
Kvinna ·
16 feb, 2017
Man bestämmer storlek efter bröstbredd. Om du har smal bröstbredd behövs högre projektion om du vill ha den volymen (cc). Vill du ha en lägre profil ex mellan blir det då mindre cc. Beroende på tillverkare men kanske ca 260 cc istället.
0 Gilla

Sheila08
Kvinna ·
16 feb, 2017
Jag såg att du är ungefär lika lång som mig och väger ungefär lika mycket som mig (även samma ålder) jag har 510cc och corsé profil. Om kirurgen har förstått dina önskemål så tycker jag du ska följa hans råd för att nå dit. Och du behöver nog inte vara så orolig för att resultatet ska bli onaturligt.
0 Gilla

rosa
Kvinna ·
16 feb, 2017
Min bröstbredd är 13 cm, men implantatet är bara 11.5 cm... är det okej?
0 Gilla

Katten_Findus
Kvinna ·
16 feb, 2017
Följer här. Funderar på att byta från moderate profile till högre men är också rädd för att de ska sticka ut för mkt så att säga. Tänker att jag går ner i storlek istället. Har just börjat fundera på detta så intressant att höra vad som sägs här. Inte bokat någon konsultation än. Min tidigare kirurg värkar ha gått i pension.
0 Gilla

Marina
Kvinna ·
16 feb, 2017
Rosa - ja, om du får ihop ca 1,5 cm egen vävnad mellan tummen och pekfingrety i ett nyp, så är det helt enligt "skolboken"!
0 Gilla