Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Isaas profilbild

Isaas

Kvinna ·

21 mar, 2017

Näsplastik - Kjell-Ove Sällström eller P-O Haraldsson?

Näsoperation - Näsplastik

Hej, Jag planerar att göra en näsplastik och har bokat konsultationstid hos både Kjell-Ove Sällström och P-O Haraldsson. Båda verkar duktiga och kompetenta men PO verkar lite billigare. Enligt hemsidan så står det att en total näsplastik hos Kjell-Ove i nuläget kostar från 55 000 kr, medan många verkar hamna på mellan 30-40 000 kr hos P-O. Kan det ha att göra med att P-O främst också opererar under halvnarkos? Priset är självklart inte avgörande inför ett så stort beslut som detta men vill ändå kolla vad ni har för åsikter om de olika kirurgerna. Förstår också att priset kan skilja sig beroende på hur mycket man ska korrigera. Men tänkte nu bara höra om det är någon som opererat sig hos någon av dom? Om så är fallet är ni nöjd? Vad korrigerade ni? Hur mycket fick ni betala? Eller skulle ni rekommendera någon annan?

Sortera efter

Ros86 profilbild

Ros86

Man ·

27 apr, 2017

Lever Kjell Ove än? Jag avråder starkt ifrån att gära hos honom. Opererade näsan 2009 och han förstörde den. Han e kass!! Fick också broskbildning och Gjorde en sekundär operation his honom men han lyckades ändå inte! Gör ej hos honom!
Gilla
Näsplastik123 profilbild

Näsplastik123

Kvinna ·

28 apr, 2017

Följer! Ska också på konsultation hos P.O i nästa vecka. Tror också det har med att han opererat i halvnarkos.
Gilla
Hemulen profilbild

Hemulen

Kvinna ·

28 apr, 2017

Har konsultation hos Kjell-Ove på tisdag så är väldigt intresserad av detta. Ros86 hur gick det sedan? Har du gått till någon annan för en tredje operation?
Gilla
Isaas profilbild

Isaas

Kvinna ·

06 maj, 2017

Har nu varit på konsultation hos både Kjell-Ove och P-O, och oj vilken skillnad det var. Jag upplevde Kjell-Ove som lite förvirrad och inte lika noggrann som P-O. Jag hade inte så extremt höga förväntningar eftersom jag läst att båda kan vara lite korta i tonen men P-O förvånade mig faktiskt. Han tog bilder från alla håll och kanter och lyssnade på vad jag hade att säga men kunde även argumentera för det som han inte höll med om. Han kändes dessutom inte lika säljig som Kjell-Ove utan pratade mer om riskerna och informerade om att han inte kan utlova ett 100% bra resultat men att han ska göra sitt bästa. Jag kommer utan att tveka välja P-O. Jag har en liten hump att ta bort men måste även fixa min bulliga tipp något. Båda gav mig en prisuppgift på 42 000kr, men då utförs P-O:s operation utan narkos. Är väl lite nervös för det men han sa att det verkligen inte är något att oroa sig för. Har någon av er opererat er hos P-O i lokalbedövning? Hur var det? Vad fixade ni? Vad fick ni betala? Hur mådde ni efter operationen?
Gilla
Oaceis350 profilbild

Oaceis350

Kvinna ·

12 maj, 2017

Hej! Jag, min vännina och ännu en bekant har opererat näsan hos Kjell Ove, jag så sent som förra sommaren. Jag är så otroligt nöjd med honom att jag får ångest över att han snart kommer sluta arbeta (Han är kanske 70 år gammal). Jag förstår dock att du gärna väljer PO och det kanske jag också hade gjort om jag upplevt KO så som du gjorde. Hur du än gör så önskar jag dig lycka till! Ville dock bara lägga mig i och tillägga att KO är en mycket duktig kirurg. :) Jag gav 36 000kr, dock var det en sekundär näsplastik detta rörde sig om.
Gilla
gräddtårtan profilbild

gräddtårtan

Kvinna ·

18 jul, 2017

Hej! Jag skall utföra en sekundär operation och funderar på precis samma läkare som dig! Är därför väldigt nyfiken hur det kommer gå för dig och höra mer om förloppet. Inom vilken tidsram kommer du utföra operationen?
Gilla
Fanny-hanny profilbild

Fanny-hanny

Kvinna ·

18 jul, 2017

Hej! Hur gick det sen? vilken läkare valde du? Går själv i samma tankar, vill göra min näsa smalare. MVH Fanny-hanny
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem