Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Jolly profilbild

Jolly

Kvinna ·

03 maj, 2017

Full bukplastik - återhämtningstid?

Bukplastik

Om en vecka är jag nyopererad på Citadellkliniken:) Har massa funderingar om tiden efter! Jag blir sjukskriven endast två veckor, kommer det verkligen att räcka? Vad ska jag vänta mig gällande återhämtningstiden? Vad kommer jag kunna göra själv? Vad behöver jag hjälp med? Hur länge? Kan jag fixa mat åt mig själv? Klarar jag att duscha? När får/kan jag sträcka ut ryggen? Mer saker som är bra att veta??! Tack!

Sortera efter

Miranda profilbild

Miranda

Kvinna ·

03 maj, 2017

Hej Jolly. Jag ska också snart opereras. Jag ska göra en cirkumferentbukplastik, dvs runt om. Samtidigt ska jag göra en bröstförstoring. Jag har inga svar att ge men jag undrar ungefär samma saker. Är detta något som du funderat på länge? Hur stort är ditt barn? Själv så har jag 2 små blöjbarn, är lite fundersam på hur det ska fungera.Lycka till!
Gilla
Majsan profilbild

Majsan

Kvinna ·

05 maj, 2017

Hej Miranda! Oj! Ska du göra cirkumferent bukplastik OCH bröstförstoring SAMTIDIGT?! Och dessutom med två blöjbarn hemma? Wow! Tufft! Vad impad jag blir! Modigt! Själv är jag orolig hur jag ska klara "bara" en vanlig bukplastik. Jag var på konsultation på proforma och där sa Magnus kjelsberg att det inte är någon bra idé att göra bröstförstoring samtidigt som bukplastik Pgr av att det är två stora operationer. Eller främst bukplastiken såklart. Vad sa dom om det på AK? Är det du själv som propsat på att få bådeoch gjort samtidigt eller tycker dom att det är helt lugnt att göra bådeoch samtidigt? Är du nervös? När ska du operaras? Som sagt, vad impad jag blir. Det här peppar mig lite att faktiskt våga göra min bukplastik och att det är fullt genomförbart trots två små barn som jag har.
Gilla
Jolly profilbild

Jolly

Kvinna ·

05 maj, 2017

Miranda skrev:

Hej Jolly. Jag ska också snart opereras. Jag ska göra en cirkumferentbukplastik, dvs runt om. Samtidigt ska jag göra en bröstförstoring. Jag har inga svar att ge men jag undrar ungefär samma saker. Är detta något som du funderat på länge? Hur stort är ditt barn? Själv så har jag 2 små blöjbarn, är lite fundersam på hur det ska fungera.Lycka till!

Hej! Jag har barn i över tonåren så detta har jag velat göra länge, men är väldigt oroad för återhämtningen efter då det ska vara rimligt att fixa på två veckor :O
Gilla
Timglas26 profilbild

Timglas26

Kvinna ·

05 maj, 2017

Hej på er! Jag ska med göra en full bukplastik och bröstlyft/implantat i augusti och undrar också över läkningstiden hur lång tid det tagit och hur man känner efter några dagar, sen 2 veckor osv? Någon som vill berätta om tiden efter? Vore kul att få höra om någon som gjort både och. Känns som en lång läkningsprocess.
Gilla
frithiof77 profilbild

frithiof77

Kvinna ·

05 maj, 2017

Hejsan på er, Jag följer gärna denna tråd då jag sitter här med samma frågor. Kommer förmodligen att göra full bukplastik under senhösten. Då är lilla sladdisen ett år. Tänkte få detta gjort innan jag går tillbaka till arbetet igen. Jag har också väntat i många år ifall jag skulle vilja ha fler barn och ett till blev det efter ett paus på 13 år. Har sedan tidigare två tonåringar. Men nu är det färdigt barnafödandet så jag vill gärna göra detta för mig.
Gilla
Solhatten profilbild

Solhatten

Kvinna ·

05 maj, 2017

Följer också denna tråd då jag planerar att göra bukplastik samt ett bröstlyft till sommaren, men är orolig just för återhämtningen då min mista bara är 1,5 år.
Gilla
Miranda profilbild

Miranda

Kvinna ·

05 maj, 2017

Jag har inte propsat på att få göra det samtidigt men vill gärna göra det vid ett tillfälle så att det blir "gjort" . Har lite svårt att komma hemifrån och få barnvakt under tiden jag är borta samt under läkningstiden. Ska göra lårplastik efter sommaren om allt rullar på som det ska. Jag är nog lite mer nervös inför den. Jag tänker främst på fula ärr längs med insidan av benen. När jag bestämde mig för dessa 3i ingrepp, frågade läkaren om jag ville göra det samtidigt. Jag sa att om min kropp klarar det och om han orkar operera så länge med fullt fokus så vill jag det. Han hörde av sig efter 1v till mig med datum:13/6. Jag fick veta att vi då utför 2 av dem och vi kom gemensamt fram till dessa 2. Jag vill inte kalla mig modig. Kanske dum?
Gilla
Timglas26 profilbild

Timglas26

Kvinna ·

05 maj, 2017

Jag kommer också göra både bröstlyft/implantat och stor bukplastik och jag känner mig inte så orolig och absolut inte dum. Efter att ha frågat massor på konsultationen om det är fler risker osv med att göra både och samtidigt och fått väldigt bra svar känner jag mig lugn och trygg även om jag vet att läkningsprocessen troligtvis kommer bli fruktansvärt tuff.
Gilla
Solhatten profilbild

Solhatten

Kvinna ·

05 maj, 2017

Var kommer du göra din operation? Skönt att höra att du fått lugnande svar på dina konsultationer, blir lite orolig när man hör att vissa kirurger avråder från att göra båda samtidigt. För mig är det ett måste.
Gilla
Julianna profilbild

Julianna

Kvinna ·

05 maj, 2017

Hej! Gjorde min fulla bukplastik (sytt ihop bukmusklerna, diastas på 5 cm) på Citadellkliniken (Jörg Bohn) för knappt 2 v sedan. Så nöjd, han e så bra och duktig, personalen på kliniken, de är helt underbara o är än så länge jättenöjd med resultatet. Jag är sjukskriven i 4 v med förlängning vid behov, detta gav han mig direkt utan att jag ens frågade. Har tungt jobb och måste kunna lyfta. Så här nästan 2 v efter op hade jag INTE kunnat börja arbeta. Är smärttålig men det gör fortfande ont, stramar rejält i bukmuskulaturen och kan inte gå några längre sträckor. Kan inte ens gå rak än men kommer mer för var dag. Ang detta så kommer det av sig själv, man kan inte "tvinga" upp ryggen. Man kommer snabbt på tips o trix hur man lättast tar sig upp och ned ur soffor/sängar mm men man är lite utelämnad. Första och andra duschen efteråt var rent vidrig tycker jag o hade aldrig klarat det utan min sambo. Höll på att svimma första gången så sitt ner på nått. Min kompis kände exakt likadant, hon gjorde sin i början av året. På Citadellkliniken får man 2 gördlar och det är rätt meckigt att få på efter dusch o dagliga luftningar. Första veckan har gått åt till att vila och låta allt ha sin gång. Andra veckan har jag försökt pyssla o fixa efter förmåga. Ang mat hade jag fixat matlådor mm så man hade första tiden. Man orkar inte stå o fixa mat. Jag satt på en stol o lagade mat i början (andra veckan). Ett tips är att träna din ländrygg så mkt du kan innan. Den tar stryk av att gå så framåtlutad . Jag har barn på 8 o 13 år och det har funkat men jag tror inte jag hade orkat om jag hade småbarn. Man är väldigt rörelseinskränkt första tiden. Det går inte att ta det, hämta det, gör det, bära barn är ett stort NEJ! Jag har haft tur, slapp drän efter op. Har så här nästan 2 v knappt ingen svullnad, inga vätskeansamlingar och ärret har läkt fint. Rätt mycket känselbortfall vid ärr, i ljumskarna ffa hö och sen under navlen. Men det sa Jörg att det kommer efterhand men tar längre tid för vissa partier såsom under navlen. Är så glad att jag gjorde detta men det är tufft men det blir som sagt bättre för varje dag som går. Lycka till:)
Gilla
Jolly profilbild

Jolly

Kvinna ·

05 maj, 2017

Julianna skrev:

Hej! Gjorde min fulla bukplastik (sytt ihop bukmusklerna, diastas på 5 cm) på Citadellkliniken (Jörg Bohn) för knappt 2 v sedan. Så nöjd, han e så bra och duktig, personalen på kliniken, de är helt underbara o är än så länge jättenöjd med resultatet.
Jag är sjukskriven i 4 v med förlängning vid behov, detta gav han mig direkt utan att jag ens frågade. Har tungt jobb och måste kunna lyfta.
Så här nästan 2 v efter op hade jag INTE kunnat börja arbeta. Är smärttålig men det gör fortfande ont, stramar rejält i bukmuskulaturen och kan inte gå några längre sträckor. Kan inte ens gå rak än men kommer mer för var dag. Ang detta så kommer det av sig själv, man kan inte "tvinga" upp ryggen.
Man kommer snabbt på tips o trix hur man lättast tar sig upp och ned ur soffor/sängar mm men man är lite utelämnad. Första och andra duschen efteråt var rent vidrig tycker jag o hade aldrig klarat det utan min sambo. Höll på att svimma första gången så sitt ner på nått. Min kompis kände exakt likadant, hon gjorde sin i början av året.
På Citadellkliniken får man 2 gördlar och det är rätt meckigt att få på efter dusch o dagliga luftningar.

Första veckan har gått åt till att vila och låta allt ha sin gång. Andra veckan har jag försökt pyssla o fixa efter förmåga.
Ang mat hade jag fixat matlådor mm så man hade första tiden. Man orkar inte stå o fixa mat. Jag satt på en stol o lagade mat i början (andra veckan). Ett tips är att träna din ländrygg så mkt du kan innan. Den tar stryk av att gå så framåtlutad .
Jag har barn på 8 o 13 år och det har funkat men jag tror inte jag hade orkat om jag hade småbarn. Man är väldigt rörelseinskränkt första tiden. Det går inte att ta det, hämta det, gör det, bära barn är ett stort NEJ!

Jag har haft tur, slapp drän efter op. Har så här nästan 2 v knappt ingen svullnad, inga vätskeansamlingar och ärret har läkt fint. Rätt mycket känselbortfall vid ärr, i ljumskarna ffa hö och sen under navlen. Men det sa Jörg att det kommer efterhand men tar längre tid för vissa partier såsom under navlen.
Är så glad att jag gjorde detta men det är tufft men det blir som sagt bättre för varje dag som går.

Lycka till:)

Tack snälla för att du delar med dig. Låter som en lyckad återhämtning och jag hoppas på samma för mig. Mest sjukskrivningen, dusch och rörlighet som oroar men man får ta en sak i taget helt enkelt :)
Gilla
Timglas26 profilbild

Timglas26

Kvinna ·

05 maj, 2017

Jag kommer göra det på plastikakademin i Linköping Johan thorfinn heter kirurgen. Han som har plastikguiden.se. Han tog sig verkligen tid på konsultationen och kändes inte alls stressad och förfinade ingenting utan verkade ge så raka och ärliga svar han kunde. Han jobbar även på US i Linköping och det gör med att det känns lite tryggare på något sätt. Jag har dock inte så mycket hud på min mage (enligt honom) jag tycker själv jag har hud för fem länder (haha) så han berättade bla att ärret kommer bli högre upp än mina två kejsarsnittsärr och han kunde inte säga hur mycket högre upp innan han visste hur mycket det gick att dra. Men känns tryggt att han vad ärlig och berättade precis vad jag kunde förvänta mig.
Gilla
Miss_C profilbild

Miss_C

Kvinna ·

06 maj, 2017

Jag ska göra bukplastik och bröstförstoring men i 2 operationer. Min kirurg sa att det är 2 stora operationer så hon ville inte göra dom samtidigt. Samtidigt hade det varit skönt att få dom gjort på samma gång. Men man får väl överleva två operationer :) haha. så det får bli bröstförstoring efter sommaren och bukplastiken närmare vintern.
Gilla
Dibba profilbild

Dibba

Kvinna ·

06 maj, 2017

Hej underbara, starka kvinnor, är lite före er i operationsstatus så jag tänkte dela med mig av mina tankar och känslor av mina operationer, gjorde stor bukplastik, bröstlyft+förstoring samt övre och undre ögonlock på Nordiska kliniken, kirurg Patrik Höijer 16/3m nu har det gått 7v och jag börjar kunna röra mig nästan lika snabbt som tidigare men är inte riktigt 100 än. Jag var åter på kontorsjobbet 3/4 men jobbade hemifrån veckan innan, mest pga jag var så uttråkad och jag har ett sånt jobb som tillåter det. Min vuxna son bodde hos mig första 2v lagade all mat, handla och sånt vilket pga att jag hade sjukt svårt att röra mig framåtlutad som man skulle göra pga bukplastik men man fick inte böja huvudet framåt pga ögonplastiken, behövde all hjälp man kan tänka sig... min buk+bröst operationer samtidigt har resulterat i ett litet problem med revbenen pga tortyr-bh och gördeln möts där, från början som kvällen efter operationen har jag haft ganska svårt att andas mellan varven men man överlever och resultatet av att allt löst skinn jag fick på min mage pga viktnedgång (10kg) och gammalt väldigt fult akut kejsarsnitt och att åldern tar ut sin rätt, hade jag inte mycket innehåll i bysten och hade massa löst skinn på magen, MEN nu har jag både bröst och midja, helt fantastiskt så det gäller ju att ställa in sig på att man har ont och är svullen i många månader framåt, men att aldrig glömma vare sig hur man såg ut innan och att vi alla har helt olika förutsättningar på slutresultatet, jag är nog mest ledsen över att jag väntat så länge på att åtgärda min kropp, men bättre sent än aldrig. Jag tycker det hittills varit absolut värt det, att göra alla operationer samtidigt, kroppen ser till att sprida smärtan och första veckorna var det magen som tog överhand nu på senare tid har det varit brösten. Enligt min kirurg ska man ha tortyr-BH i 4-6mån (andra verkar ha mycket kortare tid) och jag ska ha gördeln 6-8v (sedan dagtid 6v det har jag läst här att kvinnor har så jag kör på det) man ska tejpa ärren med kirurgtejp: bröst 3mån+3mån prosil salva köp den på ( https://www.dermacaredirect.co.uk/catalogsearch/result?attr=0&q=Prosil )mycket billigare än i Sverige de har stift som typ lypsil, magen 6mån men efter 3mån kan man byta till silikontejp (finns på apotea, Apoteket) som är snällare mot huden och lättare att ta bort var 10:de dag. Alla kirurger säger ju olika så lyssna på er. Ja det gör ont och köp/klistra på mepiform eller compeed (silikontejp man klipper i bitar går även att ha på ärren efter 3mån compeed skavsårsplåster) på revbenen snarast så det aldrig uppstår skavsår där, för de gör väldigt ont pga man gör buk+bröst samtidigt så gördel+Tortyrbh möts vid revbenen så ont kommer förr eller senare, ledsen att behöva säga det. Köp bebis-våtservetter så ni kan känna er fräscha. Lycka till och grattis till er nya vackra kropp!! Dibba
Gilla
Timglas26 profilbild

Timglas26

Kvinna ·

06 maj, 2017

Vad kul att få höra din berättelse Dibba! Låter väldigt jobbigt men härligt att du är så nöjd. Intressant att få höra om någon som gjort flera operationer samtidigt. Jag ska göra bröst och buk samtidigt. Känns läskigt men samtidigt skönt att få båda gjorda samtidigt.
Gilla
HeddaLovisa profilbild

HeddaLovisa

Kvinna ·

06 maj, 2017

Tack Dibba för din berättelse! Jag gör också buk och bröst samtidigt! Nervös men får pepp efter det du skriver. Tack!!!
Gilla
Tigerlilja profilbild

Tigerlilja

Kvinna ·

07 maj, 2017

Tack för att ni delar med er! Ska göra full bukplastik och ögonlocksplastik samtidigt den 25/5.
Gilla
Dibba profilbild

Dibba

Kvinna ·

07 maj, 2017

Hej Igen, Och roligt om jag kan peppa och på något sätt hjälpa er lite på vägen mot er drömkropp, jo att göra fler operationer samtidigt det har ju både för och nackdelar enl. Men enl. sköterskan på NordiskaKliniken känner man smärtan i magen mest första veckorna (pga det är en väldigt stor operation), i min operation ingick sy fast musklerna från revbenen och hela vägen ner förbi mitt gamla ruskigt fula T-ärr ifrån akut kejsarsnitt på 90-talet och en massa bristningar, och flytt av naveln, allt detta försvann helt, så i allt ömmande revben bröst som värker på olika punkter, ärren på höfterna värker och brösten ömmar och känns mellan varven, så är jag ändå galet lycklig när jag ser ner på den del av min kropp jag avskytt i 25,5 år och hela den delen av mig är borta. Jag kan inte vara annat än lycklig!! Och det är ju dit vi alla vill komma, att få ha en kropp vi trivs i, så jag hoppas det går lika bra för er alla som det gjort för mig, lite molande värk är man ju van att ha som kvinna och den här gången är det ju en värk som kommer göra er ännu vackrare än ni redan är!!! Anledningen till att jag gjorde allt på samma gång är pga. jag har väldigt låg smärtgräns, då räcker det för mig att ha superont en gång istället för att läka göra ny operation. Men jag tog inte morfintabletterna mer än 2-3 dygn, bara dubbel dos av långtidsmorfintabletterna, alvedon räckte för det mesta och det enda jag har problem med efter 7v. är mina revben, pga att gördeln och Tortyrbh möts där har jag skavsår och då är det bra om man kan förekomma det hela genom att tejpa med antingen mepiform (silikontejp som skyddar huden), el. compeed eller skumgummi eller vad man hittar som fungerar för dig. När det gäller Kirurgtejp köpte jag först en som är för känslig hud, men den har inte varit bra för mig gör himla ont att ta bort var 10:de dag, den tejp jag fick på kliniken finns inte på Apoteket (bara som beställningsvara) så nu längtar jag efter att få använda silicontejpen, har sett rekommendationer av ifrån andra ex. (panpan har jag läst mycket av) den är lätt att ta bort och sätta fast. Men min kirurg säger att jag måste vänta tills det gått 3mån. Lycka till med allt och hör av er om ni saknar info eller bara vill ha pepp....
Gilla
Tyson123 profilbild

Tyson123

Kvinna ·

28 maj, 2017

Hänger på denna tråd jag med. Jag gör bröstförstoring & stor bukplastik 8/6. Tack till er dom delar med er.
Gilla
Jolly profilbild

Jolly

Kvinna ·

30 maj, 2017

Hej alla! Jag gjorde full bukplastik 10 maj och började arbeta igår 29/5. Fortfarande lite krokig gång men skyllde på att jag gjort illa ryggen :) Jobbar i en stressig miljö med ett högt tempo och där jag själv inte kan påverka arbetsbelastning eller ta paus hur som helst. Det tar lite på krafterna att vara hemifrån och vara igång igen så pass många timmar men första passet kändes förhållandevis bra! Haft en bra återhämtning överlag måste jag säga. Jag samlade på mig vätska efter 14 dagar i samband med återbesöket men annars inga problem med läkning. Druckit ringblomste och ätit extra tillskott av zink som ska vara bra. Mina magmuskler blev sydda men ytterst lite och jag tror att det har varit till min fördel. Inte heller har någon fettsugning gjorts i samband med operationen, dels behöver jag inte det och det är också något som de försöker undvika på Citadell just för komplikationerna ökar då. Mitt råd är att vila så mycket som möjligt och äta ordentligt även om det är små portioner och man inte är så hungrig. Låt kroppen läka i sin takt!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem